Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Czy zainstaluje Linuxa obok Windows 10?

Zaczęty przez Kalpos1, Sierpień 26, 2015, 11:54:30 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Kalpos1

Ostatnio zainteresowałem się systemem Linux i postanowiłem go wypróbować. Zdecydowałem się na Linuxa Ubuntu 15.04 64-bit. Jednak w sieci nie znalazłem żadnej informacji, czy Linuxa zainstaluje obok Windowsa 10. Dlatego chciałbym się zapytać, czy ktoś już próbował i może potwierdzić, że to działa?
Dodatkowo dodam, że jestem zupełnie zielony w tym temacie.

CacholaPL

W trakcie instalacji Ubuntu możesz wybrać opcję "Zainstaluj obok systemu Windows".

Kalpos1

Wiem, chcę tylko wiedzieć czy zainstaluje bez problemu obok Windowsa 10.

CacholaPL

Instalacja powinna przejść bezproblemowo.

Kalpos1

Dzięki za odpowiedź, ale ja wolałbym, aby ktoś na pewno powiedział czy wszystko będzie ok.


Max Vanach

każdego linux'a zainstalujesz obok Windowsa, musisz tylko pamiętać, że Windows musi być zainstalowany przed Linux'em, jeżeli wybrałeś Ubuntu proponuje ostanie wydanie długoterminowe z dopiskiem LTS, obecnie 14.04.3 LTS, ale wybór ostatecznie należy do ciebie...

Max Vanach

Jeżeli to twoja pierwsza instalacja Linux'a to zainstaluj w Windowsie np: VirtualBox'a, stwórz w nim virtualny dysk i poćwicz na nim instalacje Linux'a...

Kalpos1

Dobra, ostatecznie zainstalowałem Linuxa. Jedyny problem, to to, że nie mogę go uruchomić. Po instalacji prosi o wyciągnięcie płyty i wciśnięciu Enter, co skutkuje restartem. Po restarcie uruchamia mi się Windows zamiast menu z wyborem systemu. Ma ktoś jakiś pomysł jak to rozwiązać?


Kalpos1

Niestety wykonałem wszystkie kroki podanego powyżej poradnika i przy instalacji gruba wyświetla mi się błąd:
http://imgur.com/Dx3fqQd

CacholaPL

grub-install --target=i386-pc --recheck /dev/sdb

Kalpos1

Rozumiem, że mam to wpisać w terminalu? Zamiast grub-install,przed, po?

CacholaPL

Wpisać po prostu zamiast samego grub install

Kalpos1


Zobacz najnowsze wiadomości na forum