Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Czy zainstaluje Linuxa obok Windows 10?

Zaczęty przez Kalpos1, Sierpień 26, 2015, 11:54:30 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Max Vanach

Jeżeli grub nie chce Ci się zainstalować to jest jeszcze lilo (Linux Loader):

http://lilo.alioth.debian.org/

tylko poczytaj o nim zanim zainstalujesz, zwróć szczególną uwagę na sposób instalacji gdyż zainstalowane systemy musisz w lilo dodawać sam inaczej po instalacji nie zobaczy ci żadnego systemu.

Nadal proponuje żebyś poćwiczył instalacje linux'a na np: virtualbox'ie.
Dopóki jeszcze nie straciłeś partycji z Windowsem...
Utratę dostępu do partycji można odzyskać dystrybucją 'grub rescue', ale jak nie korzystałeś jeszcze z linux'a a tym bardziej nie obsługiwałeś jeszcze wiersza poleceń to nie radzę tego robić bo możesz sobie niezle kompa rozwalić...

Kalpos1

No dobra, dzięki wszystkim za pomoc. Jeszcze się zastanowię, czy jest sens grzebać w systemie.

grzes

#17
Cześć.

Co prawda świeżak jestem, ale tak się składa, że instalowałem cztery dni temu Linux Mint obok Win10 i problemów prawie żadnych nie miałem. To prawie oznacza - Win10 tak mocno zaingerował w system, że zmienił ustawienia Bios'u i nie byłem w stanie początkowo zmienić kolejności bootowania - nie było możliwości uruchomienia systemu z bootowalnej płyty.
W moim przypadku wyglądało to następująco:
- miałem partycje windowsowe - OS C, Dane D, oraz "ukryte" (z głowy nie napiszę jakie - recovery, efi i coś jeszcze),
- całą partycję D przeznaczyłem na system linux,
- podczas instalacji wybrałem opcję zainstalowania wszystkich plików na jednej partycji ext4  (dawnym win D)
Problemów nie było żadnych, komputer po restarcie od razu wyświetlił okno wyboru.
Posiłkowałem się tym poradnikiem: http://www.bytelinux.com/install-linux-mint-17-1-dual-boot-windows-10-uefi-systems/

Wiem, że kolegę interesuje Ubuntu, może poradnik z powyższego linku jednak się przyda

Pozdrawiam :)
Przeraża mnie fakt, że ludzie, którzy wypisują brednie w Internecie nie są wirtualni...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum