Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja.
Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Autor Wątek: Czy zainstaluje Linuxa obok Windows 10?  (Przeczytany 15883 razy)

Offline Max Vanach

• Jr. Member
  • **
  • Reputacja: 0
Odp: Czy zainstaluje Linuxa obok Windows 10?
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 27, 2015, 09:17:07 am »
Jeżeli grub nie chce Ci się zainstalować to jest jeszcze lilo (Linux Loader):

http://lilo.alioth.debian.org/

tylko poczytaj o nim zanim zainstalujesz, zwróć szczególną uwagę na sposób instalacji gdyż zainstalowane systemy musisz w lilo dodawać sam inaczej po instalacji nie zobaczy ci żadnego systemu.

Nadal proponuje żebyś poćwiczył instalacje linux'a na np: virtualbox'ie.
Dopóki jeszcze nie straciłeś partycji z Windowsem...
Utratę dostępu do partycji można odzyskać dystrybucją 'grub rescue', ale jak nie korzystałeś jeszcze z linux'a a tym bardziej nie obsługiwałeś jeszcze wiersza poleceń to nie radzę tego robić bo możesz sobie niezle kompa rozwalić...

Offline Kalpos1

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 27, 2015, 09:34:49 am »
No dobra, dzięki wszystkim za pomoc. Jeszcze się zastanowię, czy jest sens grzebać w systemie.

Offline grzes

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 27, 2015, 10:43:57 am »
Cześć.

Co prawda świeżak jestem, ale tak się składa, że instalowałem cztery dni temu Linux Mint obok Win10 i problemów prawie żadnych nie miałem. To prawie oznacza - Win10 tak mocno zaingerował w system, że zmienił ustawienia Bios'u i nie byłem w stanie początkowo zmienić kolejności bootowania - nie było możliwości uruchomienia systemu z bootowalnej płyty.
W moim przypadku wyglądało to następująco:
- miałem partycje windowsowe - OS C, Dane D, oraz "ukryte" (z głowy nie napiszę jakie - recovery, efi i coś jeszcze),
- całą partycję D przeznaczyłem na system linux,
- podczas instalacji wybrałem opcję zainstalowania wszystkich plików na jednej partycji ext4  (dawnym win D)
Problemów nie było żadnych, komputer po restarcie od razu wyświetlił okno wyboru.
Posiłkowałem się tym poradnikiem: http://www.bytelinux.com/install-linux-mint-17-1-dual-boot-windows-10-uefi-systems/
Wiem, że kolegę interesuje Ubuntu, może poradnik z powyższego linku jednak się przyda

Pozdrawiam :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 27, 2015, 01:22:08 pm wysłana przez grzes »
Przeraża mnie fakt, że ludzie, którzy wypisują brednie w Internecie nie są wirtualni...