Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

kłopot z linux live usb

Zaczęty przez spidboy1, Sierpień 25, 2015, 01:14:22 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

spidboy1

hej jestem nowy w tym temacie wiec potrzebuje łopatologicznej odpowiedzi znajomy miał na pendrivie open mandrive i normalnie mu to działało w trybie live  ja tez prubuje sobie stworzyc taki pendrive prubowałem z openmandriva 64 bit i 32 bit w obydwuch po wyborze trybu live staje na tapecie openmandriva i tyle prubowałem z KaOS-2015.08-x86_64 ale tez podobnie na trzech laptopach to samo toschiba satelite a300 dell latitude e3410 i emachines e525 najmniejsza ilosc ramu to 4 gb pendriva tworze za pomocą lili creator , co robie nie tak? kolegi pendriv startował na moim dellu bez problemu czemu mi nie wychodzi moze złych wersji linuxa uzywam prosze o pomoc

Max Vanach

Skoro uparcie próbujesz wykonać "linux live usb" na windowsie to:
(chyba, że masz Win XP lub starszy to consola windowsowa powinna obsłużyć komendę rawrite chyba, że któryś ze ServicePacków usunął tą możliwość użycia tej komendy)
1. Pobierz FreeDos na Windowsa.
2. Zainstaluj i odpal.
3. przejdz do katolgu z obrazem linux'a.
3. użyj w nim komendy rawrite.
rawrite x: twoj_obraz.iso
x -> ścieżka do pendrive czyli jak masz dwie partycje (C:, D:) i nośnik CD/DVD (E:) to pendrive zainstaluje ci się na (F:).
twój_obraz -> wpisz tu dokładną nazwę obrazu dystrybucji linux'a którą pobrałeś i chcesz mieć na pendrive.

A jeszcze prościej gdybyś nagrał sobie obojętnie jaką dystrybucję na płytce, odpalił Linux Live z tej płytki, następnie po uruchomieniu otwierasz terminal, przechodzisz do katalogu z obrazem danej dystrybucji linux'a.
Następnie sprawdź jaki numer otrzymał pendrive (musi być podłączony):

sudo fdisk -l

Zwykle jest to /dev/sdb1 lub /dev/sdc1 jeśli masz tylko jeden dysk twardy, przyporządkowany do /dev/sda.

sudo dd bs=4M if=twoj-obraz.iso of=/dev/sdb && sync

Zmień:
- twoj-obraz.iso na właściwą nazwę
- /dev/sdb jeśli nośnik USB otrzymał inny numer

niektóre dystrybucje w trybie live są zalogowane jako root wtedy nie używaj w powyższych komendach wyrażenia sudo czyli np: zamiast "sudo fdisk -l" wpisz "fdisk -l"

spidboy1

hmm w wszystkich kompach posiadam win 7 i win 10 n ie ma czasem jakiejs wersji linuksa kompatybilnej z tymi systemami by prosto stworzyc przez program typu lili lub innego live usb bez zbednych koligacji i wierszy polecen itp?

Max Vanach

są ale tak jak zrobił ci to lili zrobi każdy inny program ciężko znalezć program, który zrobi ci poprawnie live usb, poszperam jeszcze może coś znajdę, aczkolwiek jakieś 10 latek temu miałem ten sam problem i pod windowsem udało mi się zrobić live usb z Ubuntu programem multiboot może jeszcze jest rozwijany, pamiętam, że dorwałem go z jakiegoś forum bo oficjalnie nie był wtedy dostępny ale działał znakomicie...

Maromann

zobacz artykuł https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_tools_to_create_Live_USB_systems

najczęściej używam windowsowego Rufusa, czasami unetbootina. jest też ciekawa strona http://www.pendrivelinux.com/. tam są przynajmnie dwa ciekawe rozwiązania.

pod linuxem (Debian, Ubuntu) liveCD robi się komendami dd lub cat. w tym przypadku działanie zależy od firmware'u komputera (kiedyś bios, teraz uefi).

spidboy1

hej dzieki wszystkim za pomoc udało mi sie narazie z tą wersją OpenMandrivaLx.2014.1-kde4.i586 i przez program unetbootin teraz prubuje stworzyc na drugim pedrivie kaos wydaje mi sie dosyc ciekawy a mam pytanko czy istnieje jakis sposób na to by w tej mandrivie pamiętał ustawienia i hasła wifi mam go na pedriwie 16gb a drugie pytanko zamierzam przeinstalowac jednego laptopa na linuxa emachines E525 ma 4gb ram dysk 160gb  nie jest to jakas maszyna super ale daje rade którą wersje byscie doradzili by smigał i była łatwa w obsłudze do neta filmów dla zony ona duzo ogłada filmów online i słucha muzyki

Zobacz najnowsze wiadomości na forum