Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Haslo Administratora

Zaczęty przez miniu11331, Kwiecień 03, 2015, 07:28:20 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

miniu11331

Witam. Jestem nowy na forum. Mam problem wczoraj zakupilem Apple iBook G4 z wgranym systemem linux. Korzystalem chwile na linuxie po zakupie sprzetu jedyne co zrobilem to zmienilem nazwe uzytkownika i haslo. Wylaczylem laptop i na drugi dzien czyli dzis nie moge sie zalogowac na swoje konto nie wiem czego wpisuje haslo i nic system sie restartuje i tyle. Chce zalozyc nowe konto ale potrzebuje hasla administratora ktorego nie mam. Da rade odzyskac haslo administratora, albo najlepiej je usunac calkowicie ? Zaznaczam, ze nie mam live CD ani pendrive. wersja linuxa to 12.04
Pozdrawiam.

PS. Przepraszam, za  brak interpunkcji jeszcze nie ogarnolem klawiatury Apple. :)

darekradzan


miniu11331

Czytalem ten artykul. Nie ma prostszego sposobu na to bo w takich sprawach jestem zielony. Albo czy jest mozliwosc resetu linuxa tak aby byl jak nowo wgrany by samemu wszystko ustawic ?

Selekos

Hej, nie chciałem tworzyć nowego tematu, więc podłączam się pod ten stary z podobnym problemem. :>

Więc mam problem z hasłem roota i "tokenem" uwierzytelniania w Ubuntu 14.04 PL.
Podczas rozruchu systemu normalnie wpisuję hasło i system się odpala etc. Jednak w samym systemie gdy mam wpisać hasło, to zawsze uwierzytelnianie się nie powodzi.

Próbowałem zmienić hasło w Terminalu przez su i passwd (z http://linuxiarze.pl/hasla_linux/ ), ale oczywiście uwierzytelnianie się wali. Próbowałem też tego samego przez Tryb Ratunkowy, gdzie przez Menu Trybu Awaryjnego przechodziłem do wiersza poleceń admina, tutaj uwierzytelnianie działało bez problemu, ale... przy wpisywaniu nowego hasła UNIX cały czas wyskakiwał błąd.

Zacząłem nawet się zastanawiać, czy podczas rozruchu klawiatura nie ma innych znaków, niż w systemie, bo to aż dziwne, że podczas rozruchu uwierzytelnianie działa, a w już pełni odpalonym systemie już nie.

Cały czas wyskakuje mi też raport o błędach po odpaleniu systemu, jednak nie mogę go zgłosić, gdyż... Uwierzytelnianie nie działa.


Teraz moje pytanie brzmi tak:
Czy można to rozwiązać inaczej, niż przez LiveCD (jak w ww. artykule linuxiarze.pl/hasla_linux "Zmiana hasła administratora (jeśli nie znasz)") i montowanie katalogu głównego? W końcu mam dostęp do tej partycji i mogę grzebać, np. zmienić jakiś plik.


Ewentualnie czy można jakoś zdjąć uwierzytelnianie podczas instalacji nowego oprogramowania? To komputer czysto biurowy, nie potrzebuję pełnej kontroli, a wtedy problem byłby marginalny i jakoś bym z nim żył w tle. :>



P.S. Przepraszam, jeśli pytanie jest oczywiste, ale jestem nieprogramującym casualem i używam ubuntu dopiero
tydzień.

pavroo

Pytanie jest zasadnicze, a odpowiedzi nie znajdziesz w powyższym wpisie, ponieważ...
Ubuntu nie posada aktywnego hasła admina.
Wszystkie polecenia administracyjne wykonujesz z 'sudo', np.:
sudo apt-get update
Jeśli chcesz ustanowić hasło admina (root), to zaloguj się na konto root używając sudo i swojego hasła:
sudo su
Wtedy, będąc na koncie admina możesz skonfigurować dla niego osobne hasło, poleceniem:
passwd
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Zobacz najnowsze wiadomości na forum