Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jak zamontować modem zewnętyrzny sieci komórkowej

Zaczęty przez Akwila, Lipiec 23, 2015, 08:37:52 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Akwila

#15
Dziękuję Marooman. Nie mogłem wcześniej odpisać bo coś mi się zawiesiło na stronie i nie mogłem nic wysłać. Klikając ikonkę sieci pokazuje mi się nad kreską oprócz połączenia przewodowego (oczywiście rozłączonego Plus standard Access i Przy napisie Plus UMTS słupki jakości sygnału, a pod kreską jako dostępne Plus Standard Access. Wchodząc głebiej i klikając komórkowe pojawiają mi się 3 zakładki:
1. Ustawienia IPv4 - wchodząc - metoda : automatyczne PPP, pola : Adresy, Serwery DNS, Domeny ... puste
2. komórkowe: Nr: *99# : Nazwa użytk.: plusgsm ; Hasło: ******* :W zaawansowane: APN : www.plus.gsm.pl
identyfikator sieci : puste ; PIN : puste
3. Ustawienia PPP: Uwierzytelnianie - skonfiguruj metody

Wypisałem to co napewno i tak też widzisz. Niestety nie wiem jakie parametry sieci wpisać gdyż jak dzwoniłem do Plusa do obsługi technicznej stwierdzili że nie obsługują Linuksa i nie mogą mi pomóc

Jeszcze dwa pytania: raz piszesz wvdial, raz vwdial - które jest poprawne? Komenda aptitude show nie znalazła ani tego ani tego

Dziękuję i pozdrawiam

Maromann

łączę się w bólu z powodu bycia klientem plusa. serwis, to niestety amatorka.

co do ustawień, to coś źle przeklikałeś. lewym klawiszem myszki na nm, potem wybiearasz nowe połączenie. otwierają się kolejne ustawienia, gdzie wybierasz kraj i sieć. oczywiście można ustawić połączenie z palca, ale w network monitorze robiło się inaczej. jeżeli już tak, to spróbuj ustawienia APN ustawić na internet. bez hasła.

wvdial. czeski błąd. rzadko stosuję aptitudea, jeżeli szukam pakietu to apt-cachem (apt-cache search wvdial)
~$ apt-cache search wvdial
gnome-ppp - modem internet connection tool for the GNOME Desktop
wvdial - intelligent Point-to-Point Protocol dialer
libwvstreams4.6-extras - C++ network libraries for rapid application development

w repozytorium Debiana wvdial jest i można go instalować, jeżeli nie jest zainstalowany wcześniej. sprawdzenie w Debianie i pochodnych komendą
dpkg -l | grep wvdial

niestety nie wiem, jak jest w innych dystrybucjach. polecam pointlinuksa. na wszystkich swoich kompach (pięciu) mam ver. 2.3.2, na notebooku backportowaną (nowsze jądro ze względu na układy amd). wersja 2 bazuje na Debianie wheezy (oldstable), wersja 3 na jessie (stable).

jeżeli już znajdziesz wvdial, to w debianowych można go zainstalować w terminalu komendą
sudo apt-get install wvdial
potem trzeba edytować jego config. musisz znać program do edycji plików tekstowych- w środowisku mate jest to pluma. komendą
gksu pluma /etc/wvdial.conf
otwierasz i edytujesz zbiór. trzeba dopisać

[Dialer plus]
Modem = /dev/ttyUSB0
Baud = 57600
Init1 = ATH
Init2 = ATE1
Init3 = AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
Dial Command = ATD
Phone = *99#
Stupid mode = yes
Username = "blank"
Password = "blank"
Auto DNS = yes

dla wszystkich W4 ustwienie jest takie samo. zastanawiam się, czy jest konieczność definiowania woelkośi baud. akurat przepisałem swoje ustawienia.

uruchomienie programu z terminala. po włożeniu modemu trzeba trochę odczekać. potem w terminalu komenda (przykłady zawsze dla debianopochodnych)
sudo pon.wvdial plus
wvdial wystartuje i będzie pracował w tle. zamknięcie okan terminala nie zamyka połączenia. zamknięcie systemu zamyka połączenie. jeżeli chcesz rozłączyć, to w terminalu
sudo poff.wvdial

a tak na prawdę, by uniknąć tych problemów, łącznie z ryzykiem wyłamania gniada usb, kup router. zamiast bawić się klawiaturł i wystającym modemem masz eleganckie wifi.

pozdro.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum