Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux dla programistów

Zaczęty przez Max Vanach, Czerwiec 24, 2015, 08:22:09 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Max Vanach

Hej,

poszukuje dystrybucji zawierające środowiska programistyczne,
komputery są dość stare więc dystrybucje 64-bit nie wchodzą w grę,

z góry dzięki...

Albedo 0.64

Witaj.
Praktycznie każda dystrybucja idealnie się nadaje do zastosowań programistycznych, w wielu przypadkach jest to łatwiejsze niż w Windows, gdyż większość środowisk dostępna jest od ręki lub w podstawowych, systemowych repozytoriach. Na początek zapoznaj się z tym artykułem: http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/2008/07/30/wstep-do-programowania-w-linuksie-na-przykladzie-ubuntu/
Do tych celów na starym sprzęcie najlepiej sprawdzi się Debian z lekkim menedżerem okien Openbox. Zapoznaj się ze Sparky Base. Informacje o systemie i wymaganiach sprzętowych znajdziesz tu: http://linuxiarze.pl/sparkylinux/
Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Max Vanach

Cytat: Albedo 0.64 w Czerwiec 24, 2015, 07:49:07 PM
Praktycznie każda dystrybucja idealnie się nadaje do zastosowań programistycznych,
Tak wiem osobiście używam Sparky 4.0 RC LXDE.
Wiem również, że są linux'y, które w trakcie instalacji pytają się czy zainstalować wersje rozszerzoną z pełnym środowiskiem programistycznym i właśnie takich dystrybucji poszukuje z tym, że na starsze komputery.
np. w moim Sparky musiałem instalować Eclipse, Emacs, IntelliJi, i pakiety językowe, natomiast w dystrybucjach dla programistów to wszystko jest dostarczane wraz z dystrybucją no może bez IntelliJi'a  ;)
Osobiście spotkałem się z czymś takim w CentOS ale jest za "ciężki" na te komputery...
No i z tego co udało mi się doczytać to GhostBSD ma to środowisko ale jeszcze nie miałem okazji przetestować...

Max Vanach

Chyba wybiorę coś z dystrybucji Arch lub BSD. Jakieś propozycje, którymi dystrybucjami z tych rodzin warto się zainteresować ?

Albedo 0.64

Wszystko jedno co wybierzesz, w większości przypadków będziesz miał dostęp do tych samych programów. Różnice będą w menedżerach pakietów i zasobności repozytoriów. Skoro masz już Sparky i potrzebne programy to najlepiej zrobisz pozostając przy tym rozwiązaniu, tu przynajmniej masz pełne wsparcie w razie problemów.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Max Vanach

OK, fajnie tylko nie wiem czy sparky pociągnie na tych kompach, tak jak pisałem prywatnie na swoim lapku mam sparky i wszystko ladnie smiga, natomiast na kompach, których mam instalować linux'y są dość stare i szukam ultra lekkich dystrybucji, na najgorszym jest dysk 20gb, na najlepszym 60gb więc szału nie ma, więc dystrybucja musi zabierać bardzo mało miejsca, żeby zmieściło się całe środowisko programistyczne, no i musi być ultra lekka żeby na tych starych kompach w miare płynnie działała...

Albedo 0.64

Każdy system może być ultralekki pod warunkiem, że się go odpowiednio skonfiguruje. Z gotowych rozwiązań możesz wybrać Antix lub Sparky Base. Ten pierwszy jest specjalnie stworzony na antyczne sprzęty (jak sama nazwa wskazuje). Sparky Base zawiera podstawowy system i ultralekki menedżer okien Openbox, umożliwia to maksymalne dostosowanie systemu do własnych potrzeb. W obu przypadkach trzeba poświęcić nieco czasu na przystosowanie systemu ale w zamian otrzymasz napęd rakietowy do swoich maszynek.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Zobacz najnowsze wiadomości na forum