Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

KVM vs Virtualbox vs QEMU

Zaczęty przez linux4ever, Wrzesień 24, 2023, 10:00:21 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

linux4ever

Co wybrać do wirtualizacji systemu ?

Jakie różnice posiadają te narzędzia do wirtualizacji ?

Jaki z nich jest polecany ?

Zapraszam do dyskusji.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

mirekc

Cytat: linux4ever w Wrzesień 24, 2023, 10:00:21 AMCo wybrać do wirtualizacji systemu ?

Jakie różnice posiadają te narzędzia do wirtualizacji ?

Jaki z nich jest polecany ?

Zapraszam do dyskusji.
Przystępne porównanie masz tutaj:
https://www.makeuseof.com/best-virtual-machine-linux-kvm-virtualbox-qemu-hyper-v/
Jakbym miał wyrazić własną opinię, to:
Jeśli to ma być jakieś (pół)profesjonalne środowisko do wirtualizacji, to KVM, ale jakaś specjalizowana dystrybucja (polecam Proxmox VE).
Jeśli jakaś maszyna do testów na desktopie, to virtualbox (ewentualnie KVM).
,,Czyste" qemu zadziała nawet wtedy gdy procesor nie wspiera sprzętowej wirtualizacji. Zrobiłem kiedyś próbę na starym laptopie (gościem był Windows 98), ale działało to tak wolno, że dałem sobie spokój.

microsofter

Cytat: linux4ever w Wrzesień 24, 2023, 10:00:21 AMCo wybrać do wirtualizacji systemu ?

Jakie różnice posiadają te narzędzia do wirtualizacji ?

Jaki z nich jest polecany ?

Najczęściej używam VMware, ale czasem także Hyper-V. Pierwszy to pionier i lider wirtualizacji, oferuje najwięcej opcji. Hyper-V ostro depcze mu po piętach. Praktycznie wszystkie datacentra na świecie oparte są o któryś z tych dwóch, więc obydwa są polecane.

Co do różnic, Hyper-V ma twardy limit RAM - nie pozwala uruchomić kolejnej maszyny, jeśli nie masz dostatecznej ilości pamięci. Ponadto, Hyper-V wymaga skomplikowanej konfiguracji w celu załadowania VHD przez LAN, pod VMware działa to z automatu.

Z tych co wymieniłeś, miałem skromną styczność jedynie z VirtualBOX. Ten soft działa na zupełnie innej zasadzie, bowiem emuluje swój własny sprzęt. Przydaje się do uruchamiania archaicznych OS, które nie chcą ruszyć pod VMware/Hyper-V (odpaliłem na nim np. AIX czy Windows 2).

Warty uwagi jest jeszcze BHyve. Sporo o nim czytałem, mam w planie gruntowne przebadanie jego możliwości, lecz na chwilę obecną wszystko przede mną.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

mirekc

Cytat: microsofter w Wrzesień 27, 2023, 12:00:04 PMNajczęściej używam VMware, ale czasem także Hyper-V. Pierwszy to pionier i lider wirtualizacji, oferuje najwięcej opcji. Hyper-V ostro depcze mu po piętach. Praktycznie wszystkie datacentra na świecie oparte są o któryś z tych dwóch, więc obydwa są polecane.

Jak ktoś używał VMware, to z Proxmox VE będzie mu bardzo po drodze. Interfejs podobny, filozofia zarządzania właściwie taka sama (cóż: widać że Proxmox wzorował się na najlepszych), bardzo bogata dokumentacja w sieci, aktywna społeczność użytkowników, wysoka stabilność (choć nie dorównuje VMware). To jest taki ,,VMware dla ubogich". Dodatkowo wisienka na torcie: w Proxmox VE backup maszyn wirtualnych jest w standardzie, z czego VMware się wycofał.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum