Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Programy w Puppylinux

Zaczęty przez linlook, Czerwiec 04, 2015, 12:54:52 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

linlook

Jak uruchomić program clamav w Lucidpuppy ?
Program sciągnąłem i rozpakowałem i dalej nie wiem !

pavroo

Co ściągnąłeś? w jakim formacie?
Dla Puppiego należy pobierać paczki "pet", jeśli wybranego programu nie można znaleźć w menadżerze pakietów.
Tu możesz pobrać clamav-0.98.pet http://murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=88656
A tu przeczytaj: "Installing PET software packages" aby dowiedzieć się jak go zainstalować:  http://puppylinux.org/wikka/software#hn_Installing_PET_software_packages
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

linlook

Dzieki za podpowiedź , ściągnąłem i zainstalowałem  clama.pet,  tylko jak go teraz uruchomić ?
Trzeba chyba z konsoli , z uprawnieniami admina, tylko jak to się robi ?
Z konsoli jeszcze chyba nic nigdy nie uruchamiałem .

pavroo

Aktualizacja bazy wirusów:
freshclam
Skan wybranego katalogu:
clamscan -r /sciezka-do-katalogu

Warto zapoznać się z dokumentacją na stronie projektu oraz na stronie manuala:
man clamav
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

linlook

Zaktualizowalem clama i jest gotowy do działania .
Mam pytanie, jak przeskanować cały system ?
Wiem że, są jakieś problemy ze struktórą danych na dysku, nie wiem czy to właściwy program.
Może mam wirusa w moim linuxie albo to coś innego .
Czy jest jakiś program do sprawdzenia dysku w moim linuxie ?
Sprawdzałem w Windows programem do dysków ale pokazał że dysk "zdrowy" !

pavroo

Napisałem poprzednio jak zrobić skan. Aby przeskanować cały dysk wskaż katalog główny:
clamscan -r /

Dysk możesz sprawdzić za pomocą programów:
fsck
badblocks
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

linlook

Wczoraj zacząłem skanowanie, clam wykrył 4 zainfekowane pliki w katalogu initrd tylko nie mogę ich znaleźć.
Jaki powinien być komunikat przy zainfekowanym pliku ?

linlook

Jeżeli wpiszę komendę "clamscan -i." powinien pokazać tylko zainfekowane pliki , mam rację, czy się mylę ?

pavroo

Tak, opcja "-i" wyświetla zainfekowane pliki.
Dodanie "--bell" aktywuje również dźwięk, np:
clamscan -r --bell -i /
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Albedo 0.64

Cytat: linlook w Czerwiec 08, 2015, 11:22:41 AM
Wczoraj zacząłem skanowanie, clam wykrył 4 zainfekowane pliki w katalogu initrd tylko nie mogę ich znaleźć.
Jaki powinien być komunikat przy zainfekowanym pliku ?
Nie wiem co robiłeś i gdzie surfowałeś ale jakoś nie wierzę w zainfekowanie tych plików. Puppy jest specyficznym systemem i trzeba z nim trochę uważać, tym bardziej, że cały czas pracuje się z uprawnieniami root. Moim zdaniem ClamAV wykrył pliki zmodyfikowane na potrzeby dystrybucji i dopiero usunięcie ich może być szkodliwe.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

linlook

To może być prawda !
Ponieważ przy normalnym skanowaniu pokazuje 4 zainfekowane pliki a, Jeżeli chcę żeby pokazał mi te pliki, to pokazuje 0 zainfekowanych plików .
Mój problem z komputerem polega na tym, że migają mi okna, przeglądarka i niektóre strony internetowe i to tak samo w linuxie jak i w windowsie .
Jak zmieniałem rozmiar partycji za pomocą Gparted, to Gparted zaczął mi tworzyć nowe sektory na dysku, najpierw po 8 MB a, potem po 2 MB i trwało to prawie godzinę !

linlook

Przeskanowałem rkhunterem i oto rezultat:
[02:25:56] System checks summary
[02:25:56] =====================
[02:25:56]
[02:25:56] File properties checks...
[02:25:56] Required commands check failed
[02:25:56] Files checked: 106
[02:25:56] Suspect files: 6
[02:25:57]
[02:25:57] Rootkit checks...
[02:25:57] Rootkits checked : 113
[02:25:57] Possible rootkits: 0
[02:25:57]
[02:25:57] Applications checks...
[02:25:57] Applications checked: 2
[02:25:57] Suspect applications: 1
Może ktoś mi wytłumaczyć co to znaczy ?

pavroo

CytatFiles checked: 106
Plików sprawdzonych 106

CytatSuspect files: 6
Plików podejrzanych 6 - możliwe, że znalazł pliki których nie ma w swojej bazie i  nie dlatego zaznaczył jako podejrzane.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

linlook

Wczoraj aktualizowałem clama i znalazł 8 zainfekowanych plików, i tym razem je pokazał .
Tylko clam nie zapisuje tego co znalazł tak, jak to robi hunter .

Zobacz najnowsze wiadomości na forum