Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Naprawa desku zewnatrznego z programu Boot-Repair ?

Zaczęty przez zufal, Maj 28, 2015, 02:19:02 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

zufal

Cześć.
Niestety , jak człowiek nie umie sobie poradzić samemu to musi szukać pomocy na forum :).

Po kolei:
Doradzono mi ze w przypadku, kiedy nie można uruchomić dysku zewnętrznego z poziomu windows/mac ,można naprawić start dysku w programie Boot-Repair .Czy to prawda ? Uruchomiłem Boot- Repair ale nie wydaje mi się żeby to było możliwe.

Info dodatkowe:
Dysk zewnętrzny WD elements zawiera zdjęcia (oryginały) na początku został sformatowany na Macu i tam tez większość czasu był podpięty. Dodam tylko ze był wtedy tez widoczny na innych komputerach z systemem windows i czasami przerzucano w ten sposób zdjęcia pomiędzy komputerami.
Od 3 dni nie jest już widoczny , słychać jak się  uruchamia, lampka świeci. Mozna go zobaczyć tylko w  manager urządzeń na windows XP , ale juz w oknie gdzie znajdują się wszystkie dyski i napędy tam go już nie widać.

Proszę o pomoc. Wyczerpałem już wszystkie swoje pomysły  i nie pozostaje mi nic innego jak zwrócić się do was o pomoc.

Chciałbym tylko  odzyskać zdjęcia , naprawa tego dysku jest sprawa drugorzędna ....

pavroo

#1
Cześć
Program Boot-Repair służy do naprawy sektora rozruchowego, więc w twoim przypadku nic nie pomoże.
Pobierz, wypal na płytę lub skopiuj na USB dowolną dystrybucję Linuksa (polecam: Lubuntu, Sparky Openbox, Knoppix, etc.), zabootuj ją na komputerze w trybie Live.
Podłącz dysk zewnętrzny.
Jeśli nie zostanie automatycznie zamontowany i wyświetlony w panelu bocznym menadżera plików, to:
1. Uruchom dowolny emulator terminala (np. Lxterminal)
2. Wydaj polecenie i wklej wynik na forum:
sudo fdisk -l
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

zufal

Hmm..jutro zabieram się do pracy. Dam znać jak mi poszło ...
Na razie bardzo dziękuje za szybka odpowiedz  ;)

zufal

Sorki za zwlokę... oto wynik:

CytatTo run a command as administrator (user "root"), use "sudo <command>".
See "man sudo_root" for details.

lubuntu@lubuntu:~$ sudo fdisk -1
fdisk: invalid option -- '1'

Usage:
fdisk [options] <disk>      change partition table
fdisk [options] -l [<disk>] list partition table(s)

Options:
-b, --sector-size <size>      physical and logical sector size
-c, --compatibility[=<mode>]  mode is 'dos' or 'nondos' (default)
-L, --color[=<when>]          colorize output (auto, always or never)
-l, --list                    display partitions end exit
-t, --type <type>             recognize specified partition table type only
-u, --units[=<unit>]          display units: 'cylinders' or 'sectors' (default)
-s, --getsz                   display device size in 512-byte sectors [DEPRECATED]

-C, --cylinders <number>      specify the number of cylinders
-H, --heads <number>          specify the number of heads
-S, --sectors <number>        specify the number of sectors per track

-h, --help     display this help and exit
-V, --version  output version information and exit

For more details see fdisk(8).
lubuntu@lubuntu:~$

Dodam tylko ze system go widzi, widać tez katalogi ale nie ma możliwości kopiowania ich i podglądu znajdujących się w nich zdjęć.

Albedo 0.64

Domyślam się, że dysk nadal posiada system plików z maca? Jeśli tak, to nie próbuj go naprawiać, podłącz do komputera z OSX i wtedy sprawdź czy dysk jest sprawny. W innym systemie (Windows, Linux) potrzebny jest sterownik lub program do  zamontowania tego systemu plików w trybie odczyt/zapis.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

pavroo

Użyj opcji "małe L" zamiast 1 (jeden):
sudo fdisk -l
i pokaż co wyszło.
Jeśli system ją widzi to można zamontować ręcznie
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

zufal

Probe z mack-iem już robiłem. System zobaczył przez pewna chwile dysk zewnętrzny. Następnie sugerował skanowanie i naprawę. Przy probie naprawy znikał. Zrobiłem 3 próby, każda wyglądała w ten sam sposób.
Dodam ze spróbowałem tez podłączyć dysk na innym mac-ku i efekt ten sam.
...
Napisze co wyszło jutro po zmianie na literkę #L#



zufal

Hej.
Mam złe wieści. Od wczoraj podjąłem kilka prób ponownego podłączenia dysku , niestety nie jest on już wykrywany.  Ogromnie dziękuje za pomoc . Na moje szczęście jest on na gwarancji, a co do zdjęć jakoś się to przeboleje  :'(.

Mam jeszcze ostatnie pytanie. Jaka wersja linux-a jest najbardziej przyjazna do nauki dla początkującego ? Oczywiście mam na myśli siebie  8).

pavroo

Jest wiele dystrybucji, które można polecić początkującym użytkownikom, np.: Ubuntu, Mint, Mageia, OpenSUSE, etc.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

os.y

a na przyszłość...
dyski zewnętrzne (przenośne) formatuj na FAT32 bo to format obsługiwany przez wszystkie systemy operacyjne
w ostateczności - przy potrzebie przechowywania wielgachnych plików - wydziel na takim dysku jedną partycje i sformatuj ją na NTFS (łatwo dostępne narzędzia naprawcze : pod każdym windowsem oraz HirensBoot - jest na linuxie ale emuluje XP i 7kę) ale raczej nie posługuj się xFAT-em - w tym systemie plików coś zgrzyta (nie wiem dlaczego ale sprawia nieoczekiwane problemy)
i tutaj smutna uwaga : niestety, linux nie dopracował się jeszcze tak wygodnych narzędzi naprawczych jak windows a jeśli już takie są to brak dobrych (ŁOPATOLOGICZNYCH) poradników obsługi

Zobacz najnowsze wiadomości na forum