Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Obsługa Sparkiego

Zaczęty przez pavroo, Marzec 11, 2012, 09:58:24 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pavroo

Wpis nadesłany przez AlexPali:

"Na wstępie pragnę pozdrowić cały zespół użytkowników i developerów tego ambitnego projektu jakim jest SparkyLinux.

Właśnie od dzisiaj stałem się czytelnikiem/członkiem forum Linuxiarze.

Na dzień dzisiejszy jestem nowicjuszem odnośnie Linux OS, lecz po zapoznaniu się z publikacjami różnych wersji Linuxa postanowiłem przejść z MS-Windows na Linux OS.

Sporo mich znajomych jak i sam używamy słabszej konfiguracji sprzęt w związku z tym poszukuję optymalny system operacyjny dla tego to sprzętu. Do tej pory z moich skromnych analiz wynika, że potencjalnym kandydatem byłby Lubunu, Linux Mint i SparkyLinux. Niestety nie wiem, w jaki sposób porównać w/w i inne systemy Linuxa.

Więc bardzo proszę o udzielenie mi podpowiedzi, który system byłby najbardziej optymalnym wyborem na ten oto sprzęt: HP-Pavilion zt3000 laptop, IntelPentium M, 1600 MHz, 512 MB RAM, Fujitsu MHT2060DAT PL, 60.GB HD.

Ponieważ SparyLinux jest oferowany w dwóch wersjach językowych; Angielskiej i Polskiej, koniecznym jest uzyskanie odpowiedzi na następujące kwestie:

1. Czy SparkyLinux wspiera inne niż angielską i polską klawiatury języków obcych w tym, Norweski, Białoruskie, Ukraiński, etc.?

2. Czy jest dostępna wersja Skype dla SparkyLinux OS?

3. Czy jest dostępny sterownik do drukarki Canon LASER SHOT LBP-1120?



Będę bardzo wdzięczny za okazałą mi pomoc w wyborze najbardziej optymalnego systemu Linux.

Pozdrawiam,

Alex"
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

pavroo

#1
Witaj.

Dziekuję za wiadomość i miłe słowa - postaram się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania.

Dyskusja na temat Linuksa dla słabszych maszyn była poruszana niejednokrotnie na wielu forach i portalach.

Osobiście polecam:

- Lubuntu

- Debiana z pulpitem Xfce lub LXDE (dla bardziej zaawansowanych)

- antiX

- Linux Mint 9 Fluxbox/LXDE lub Linux Mint Debian Edition Lite Remix-PL

- SparkyLinux e17 lub Fluxbox

- CrunchBang

Na pewno jest ich więcej, lecz proponuję abyś wypróbował najpierw w/w.

1. Inna klawiatura SparkyLinux?

Tak, wersja angielska e17 oraz angielska i polska Fluxbox umożliwiają skonfigurowanie dowolnego układu klawiatury (wspieranego przez Debiana) podczas instalacji Sparkiego na dysku twardym.

2. Skype - pobierz z oficjalnej strony projektu Skype paczkę instalacyjną dla Debiana 5+ 32 bity.

Następnie kliknij na paczkę i wybierz z menu kontekstowego "Zainstaluj za pomocą GDebi".

Zobacz również wpis "Konfiguracja Skype w Linuksie" :

http://linuxiarze.pl/skype/" class="bbcode_url">http://linuxiarze.pl/skype/

3. Dostępność sterowników dla konkretnego modelu drukarki sprawdź na stronie:

www.cups.org/ppd.php

Zobacz również wpis "Konfiguracja drukarki w Linuksie :

http://linuxiarze.pl/drukarka/" class="bbcode_url">http://linuxiarze.pl/drukarka/

Pozdrawiam

pavroo
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Albedo 0.64

#2
Witam. Spędziłem dwa dni na testowaniu Sparky 1.0 Venus RC a większość czasu poświęciłem na walkę o połączenie z internetem. WiFi po prostu nie funkcjonuje w Sparkym. Nigdy w żadnej dystrybucji nie miałem z tym problemów a karta Intel Pro Wireless jest obsługiwana od dawna. Wróciłem do Xubuntu i wszystko śmiga że hej. Jest jeszcze kilka problemów z tym systemem. Czcionki absolutnie za małe nawet na mój wyświetlacz 1024x768. Przypuszczam, że na małym netbooku są wogóle nieczytelne. W trybie live CD nie mogłem uzyskać żadnego połączenia z internetem a po instalacji z trudem dokopałem się do ustawień sieci. Nie ma z tym kłopotów w Bodhi Linux a nawet w zamierzchłym Elive (mam jeszcze płytę). E17 jest ładne z wierzchu ale pod spodem to już prymityw i brak spójności. Miałem nadzieję że tym razem będzie lepiej ale nie jest.

Mimo obecności PCmanFM domyślnie uruchamia się Thunar i do tego goły jak d... pawiana. Poza ładnym pulpitem Sparky na razie nie ma nic do zaoferowania.Może szkoda czasu na wiecznie niedokończone E17? Może byłoby lepiej z LXDE? Poczekam jeszcze trochę na wersję stabilną i wypróbuję Sparky z Fluxem, E17 odsyłam do lamusa gdzie jest jego miejsce.

MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

pavroo

#3
Witaj Albedo-0.64

Dzięki za wszystkie uwagi i spostrzeżenia.

Porównując Sparkiego i Ubuntu musisz wziąć pod uwagę trzy aspekty:

1. Sparky zbudowany jest na Debianie z gałęzi stabilnej - pakiety są dużo starsze niż te w Ubuntu.

2. Ubuntu jest rozwijany przez programistów pracujących na etacie oraz armię wolontariuszy z całego świata. Ilość osób pracujących społecznie nad Sparkim można policzyć na palcach jednej ręki - robimy to w czasie wolnym.

3. Sparky jest tworzony od zaledwie 4 miesięcy, wtedy gdy znajdziemy na to czas - Ubuntu od około 8 lat.

Nie możesz wymagać aby wszystko działało od zaraz.

Poza tym...

- Thunar nie może się uruchomić, bo go tam nie ma. Prawdopodobnie uruchomiłeś standardowy menadżer plików enlightenment, który faktycznie jest goły. Właśnie dlatego dodałem PCManFM.

- Zmiana czcionki to kwestia czysto kosmetyczna, nie ma problemu aby ją zwiększyć.

- Wifi nie działa? Prawdopodobnie jest to kwestia starszych wersji pakietów.

Możesz zrobić dwie rzeczy:

a. Doinstalować najnowsze jądro z repo "backports". Restart systemu i sprawdź, czy Twoja karta jest rozpoznana.

b. Jeśli to nie pomoże to doinstaluj pakiet:

Code:

ndisgtk


i spróbuj zainstalować windowsowe sterowniki do karty.

Jeśli będziesz miał jeszcze inne problemy lub uwagi to pisz śmiało.

Pozdrawiam

pavroo
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Albedo 0.64

#4
Witaj pavroo.

Pierwsze trzy punkty rozumiem i przepraszam za pomyłkę z Thunarem, w tym wypadku palnąłem kulą w płot.

Nadal jednak nie rozumiem DLACZEGO: a) Debian stable a nie testing? b) jak poprawić tak małą czcionkę na netbooku z wyświetlaczem 10" i rozdzielczością 1280x1024? Na samą myśl oczy mi łzawią :(  c) dlaczego w systemie nie ma HAL-a i nie można zamontować innych partycji czy nawet pendrive'a? d) po co publikować system w wersji alfa jako RC? Pierwsze spotkanie z Linuksem za pośrednictwem Sparky'ego może kogoś zniechęcić do Linuksa na bardzo długo. Może kogoś to bawi i ma czas na takie "pierepałki" po instalacji systemu ale większość użyszkodników woli używać niż dłubać pod maską. Wróciłem już do Xubuntu więc nie mam więcej uwag, po drodze jeszcze odwiedziłem Minta 12 LXDE ale ten nie chciał nawet ruszyć z płyty.

Żeby nie było że tylko krytykuję: Bardzo mi się podoba pomysł z GDM i motywami do tegoż, polonizacja systemu też dobra, tym bardziej że E17 pod tym względem mocno kuleje. Ogólnie pomysł dobry i godny podziwu ale trzeba to jeszcze dopracować. W ciągu kilku lat poznałem wiele dystrybucji które omijam z daleka i bardzo mało takich, których chcę używać. Wolałbym żeby Sparky zaliczał się do tej drugiej grupy. Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

pavroo

#5
Witaj ponownie Albedo

Pomyłki zdarzają się każdemu - mnie również :)

a. Zdecydowałem sie na Debiana stabilnego z kilku powodów. Najważniejszym z nich jest stabilność działania. Kierując system do osób z niedużym bagażem doswiadczeń w pracy z Linuksem nie mogę narażać ich na częste i duże aktualizacje jakie są w testing. Nie mogą też walczyć z przytrafiającymi się problemami po aktualizacjach. Dlatego to w tym przypadku przedkładam starszą i stabilną wersję nad nowszą i niestabilną.

b. Rozmiar czcionki może być powiększony w wersji finalnej

c. Montowanie:

- aby zamontować partycję dysku twardego dodaj odpowiedni wpis do pliku

Code:

/etc/fstab


oraz utwórz folder do montowania partycji/dysku, np:

Code:

/media/sda1


Zobacz wpis "Montowanie partycji":

http://linuxiarze.pl/montowanie/



- automatyczne montowanie dysków USB zostanie poprawione i w wersji finalnej systemu będzie to w standardzie.

d. System nie jest w wersji Alfa - był wielokrotnie sprawdzany i jest już "prawie" gotowy do wersji finalnej. Wersja kandydująca "RC" ma na celu zamknąć wszelkie zmiany i przybudowy systemu a umożliwić skoncentrowanie się tylko i wyłącznie na usunięciu wykrytych błędów. Dziękuję Ci za zgłoszenie wszystkich uwag, na pewno pomogą w rozwoju systemu.

Pozdrawiam

pavroo

Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Albedo 0.64

#6
Dzięki za porady na temat montowania, przyswoję sobie na przyszłość. Mam nadzieję, że Sparky w wersji finalnej będzie używalny i dołączę go do swojej "kolekcji". A jednak nie pomyliłem się zbytnio wcześniej, Thunar jest domyślnym managerem plików w E17 i to od dawna (sprawdziłem). Myląca może być jego okrojona forma. Raczej nie da się go wyeliminować z powodu zależności ale można używać innego zamiennie, w sumie żaden problem. Automatyczne montowanie nośników i dobra obsługa połączeń sieciowych (w tym WiFi) przydałoby się podczas sesji live, ułatwii to instalację na dysku. A'propos, instalator systemu jest naprawdę super, świetne są też narzędzia do naprawy systemu, MBR i robienia backupu, doskonały pomysł. Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

pavroo

#7
Hhmm...

Zabiłeś mi ćwieka, więc sprawdziłem dokładnie i nie znalazłem nawet jednego pakietu/biblioteki związanej z Thunarem.

Jeśli możesz to napisz gdzie to znalazłeś.

http://linuxiarze.pl/obrazy/inne/spark-thunar.png" alt="spark-thunar.png" class="bbcode_img" />

Wydaje mi się, iż masz ciągle na myśli menadżera plików enlightenment:

http://linuxiarze.pl/obrazy/inne/spark-e.png" alt="spark-e.png" class="bbcode_img" />

Popraw mnie jeśli się mylę.

Montowanie nośników USB zostało już naprawione.

Montowanie partycji dysku twardego działa w wersji Live E17 RC - wszystkie dostępne partycje ładują się do panelu bocznego PCManFM.

Sterowniki do Wifi zostały zaktualizowane z repo "backports", więc powinno być lepiej.

Pozdrawiam
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

wojt

#8
SparkyLinux 1.0 e17 fullDVD-pl



Opinia własna: ambitny projekt systemu operacyjnego, jednak dla przeciętnego użytkownika nawet tak proste środowisko graficzne (a może menedżer okien) jak enlighment (e17) jest mało wygodne. Zainstalowałem LXDE w "SparkyLinux 1.0 Full enlightment PL" i z systemem pracuje się o WIELE lepiej. Odnośnie samych składników dystrybucji - OK (większość oprogramowania jest ale nie wszystko działa jak należy). Daje się we znaki znak rozpoznawczy LINUKSÓW - walka z błędami. I w tym przypadku nie brakuje errorów (błędów) oprogramowania i samemu trzeba sie z nimi mierzyć. Z drugiej strony dystrybucja rozwija się od niedawna i być może zbliży się "przyjaznością dla użytkowania" do lubiąc go czy nie lubiąc - słusznego systemu operacujnego MS. Ocena własna dla SparkyLinux 1.0 Full enlightment PL - 5/10 gdzie 8/10 dałbym LinuxMint12 LXDE bo to moim zdaniem naprawde dobry system.

pavroo

#9
A próbowałeś również SparkyLinux 2.0 ?
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

wojt

#10
Pavroo >>> Zainstalowałem Sparkiego 1.0 bo wg Twoich opisów ma mniejsze wymagania sprzętowe i właśnie dlatego zaciekawił mnie ten projekt bo nie jest kolejną kobyłą z KDE lub GNOME a alternatywą dla lekkiego już LXDE. Twoja dystrybucja i tak bardziej mi sie podoba niż Lubuntu które też miałem, czy też Debiana, którego nie potrafiłem skonfigurować. Słowa uznania.

pavroo

#11
Wielkie dzięki.

Jeśli chodzi o wymagania sprzętowe to Spark2 dużo nie różni się od wersji 1.

Jest za to bardziej dopracowany i posiada dużo nowsze pakiety.

Poza tym wersja 1.0 nie jest już rozwijana.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

wojt

#12
pavroo >> po zainstalowaniu LXDE nie czuje zbytnio różnicy w porównaniu do Mint LXDE a nawet powiem że wychodzi na korzyść Twoja dystrybucja bo ma multum programów które są przydatne. Głównie multiimedia. Brawo. Zostawiam system na dysku (działalność prawie gospodarcza - bo szkola). Wesołych Świąt. Wojtek

urbek

#13
Ja opiszę mały problem, którego rozwiązanie okazało się dość proste, ale może komuś się przydać na przyszłość a twórcom do ewentualnej poprawki na przyszłość. Otóż chodzi o Synaptic Menadżer Pakietów, którego można znaleźć w menu programów w 3 miejscach, ale z żadnego aktywatora w menu nie można go uruchomić, a uruchomiony z konsoli odpala bez problemu. Zajrzałem we właściwości owych aktywatorów w menu i sprawdziłem komendy odpowiadające za uruchamianie programu, wyglądają oryginalnie tak: "synaptic-pkexec"  porównałem tę komendę z komendą aktywatora tegoż samego synaptica w docku wbar i tam ona wygląda tak: "su-to-root -X -c /usr/bin/synaptic-pkexec" po zastosowaniu tej drugiej do niedziałających aktywatorów pomogło i wszystkie działają :) Powyższy problem dotyczy wersji SparkyLinux 2.0 Eris , która mi na razie najbardziej przypadła do gustu.

Muszę jeszcze dopisać ciąg dalszy, gdyż chyba znalazłem przyczyne takiego stanu rzeczy. pierwsze polecenie też powinno działać, ale w ustawieniach sesji jest agent uwierzytelniania policykit, który był odhaczony, lecz jego włączenie było nieskuteczne, gdyż po restarcie X-ów znowu był wyłączony i pomogło dopiero przeinstalowanie lxsession i trwałym włączeniu policykit. Skutek tych zabiegów jest taki, że aktywatory z jednym i drugim poleceniem odpalają poprawnie synaptic a różnią się  innym oknem do uwierzytelniania, co nie ma jednak praktycznego znaczenia, gdyz po uwierzytelnieniu wszystko działa jak trzeb.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum