Dystrybucje Linux > Sparky

Obsługa Sparkiego

(1/3) > >>

pavroo:
Wpis nadesłany przez AlexPali:

"Na wstępie pragnę pozdrowić cały zespół użytkowników i developerów tego ambitnego projektu jakim jest SparkyLinux.

Właśnie od dzisiaj stałem się czytelnikiem/członkiem forum Linuxiarze.

Na dzień dzisiejszy jestem nowicjuszem odnośnie Linux OS, lecz po zapoznaniu się z publikacjami różnych wersji Linuxa postanowiłem przejść z MS-Windows na Linux OS.

Sporo mich znajomych jak i sam używamy słabszej konfiguracji sprzęt w związku z tym poszukuję optymalny system operacyjny dla tego to sprzętu. Do tej pory z moich skromnych analiz wynika, że potencjalnym kandydatem byłby Lubunu, Linux Mint i SparkyLinux. Niestety nie wiem, w jaki sposób porównać w/w i inne systemy Linuxa.

Więc bardzo proszę o udzielenie mi podpowiedzi, który system byłby najbardziej optymalnym wyborem na ten oto sprzęt: HP-Pavilion zt3000 laptop, IntelPentium M, 1600 MHz, 512 MB RAM, Fujitsu MHT2060DAT PL, 60.GB HD.

Ponieważ SparyLinux jest oferowany w dwóch wersjach językowych; Angielskiej i Polskiej, koniecznym jest uzyskanie odpowiedzi na następujące kwestie:

1. Czy SparkyLinux wspiera inne niż angielską i polską klawiatury języków obcych w tym, Norweski, Białoruskie, Ukraiński, etc.?

2. Czy jest dostępna wersja Skype dla SparkyLinux OS?

3. Czy jest dostępny sterownik do drukarki Canon LASER SHOT LBP-1120?Będę bardzo wdzięczny za okazałą mi pomoc w wyborze najbardziej optymalnego systemu Linux.

Pozdrawiam,

Alex"

pavroo:
Witaj.

Dziekuję za wiadomość i miłe słowa - postaram się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania.

Dyskusja na temat Linuksa dla słabszych maszyn była poruszana niejednokrotnie na wielu forach i portalach.

Osobiście polecam:

- Lubuntu

- Debiana z pulpitem Xfce lub LXDE (dla bardziej zaawansowanych)

- antiX

- Linux Mint 9 Fluxbox/LXDE lub Linux Mint Debian Edition Lite Remix-PL

- SparkyLinux e17 lub Fluxbox

- CrunchBang

Na pewno jest ich więcej, lecz proponuję abyś wypróbował najpierw w/w.

1. Inna klawiatura SparkyLinux?

Tak, wersja angielska e17 oraz angielska i polska Fluxbox umożliwiają skonfigurowanie dowolnego układu klawiatury (wspieranego przez Debiana) podczas instalacji Sparkiego na dysku twardym.

2. Skype - pobierz z oficjalnej strony projektu Skype paczkę instalacyjną dla Debiana 5+ 32 bity.

Następnie kliknij na paczkę i wybierz z menu kontekstowego "Zainstaluj za pomocą GDebi".

Zobacz również wpis "Konfiguracja Skype w Linuksie" :


--- Kod ---http://linuxiarze.pl/skype/
--- Koniec kodu ---


3. Dostępność sterowników dla konkretnego modelu drukarki sprawdź na stronie:


--- Kod ---www.cups.org/ppd.php
--- Koniec kodu ---


Zobacz również wpis "Konfiguracja drukarki w Linuksie :


--- Kod ---http://linuxiarze.pl/drukarka/
--- Koniec kodu ---


Pozdrawiam

pavroo

Albedo 0.64:
Witam. Spędziłem dwa dni na testowaniu Sparky 1.0 Venus RC a większość czasu poświęciłem na walkę o połączenie z internetem. WiFi po prostu nie funkcjonuje w Sparkym. Nigdy w żadnej dystrybucji nie miałem z tym problemów a karta Intel Pro Wireless jest obsługiwana od dawna. Wróciłem do Xubuntu i wszystko śmiga że hej. Jest jeszcze kilka problemów z tym systemem. Czcionki absolutnie za małe nawet na mój wyświetlacz 1024x768. Przypuszczam, że na małym netbooku są wogóle nieczytelne. W trybie live CD nie mogłem uzyskać żadnego połączenia z internetem a po instalacji z trudem dokopałem się do ustawień sieci. Nie ma z tym kłopotów w Bodhi Linux a nawet w zamierzchłym Elive (mam jeszcze płytę). E17 jest ładne z wierzchu ale pod spodem to już prymityw i brak spójności. Miałem nadzieję że tym razem będzie lepiej ale nie jest.

Mimo obecności PCmanFM domyślnie uruchamia się Thunar i do tego goły jak d... pawiana. Poza ładnym pulpitem Sparky na razie nie ma nic do zaoferowania.Może szkoda czasu na wiecznie niedokończone E17? Może byłoby lepiej z LXDE? Poczekam jeszcze trochę na wersję stabilną i wypróbuję Sparky z Fluxem, E17 odsyłam do lamusa gdzie jest jego miejsce.

pavroo:
Witaj Albedo-0.64

Dzięki za wszystkie uwagi i spostrzeżenia.

Porównując Sparkiego i Ubuntu musisz wziąć pod uwagę trzy aspekty:

1. Sparky zbudowany jest na Debianie z gałęzi stabilnej - pakiety są dużo starsze niż te w Ubuntu.

2. Ubuntu jest rozwijany przez programistów pracujących na etacie oraz armię wolontariuszy z całego świata. Ilość osób pracujących społecznie nad Sparkim można policzyć na palcach jednej ręki - robimy to w czasie wolnym.

3. Sparky jest tworzony od zaledwie 4 miesięcy, wtedy gdy znajdziemy na to czas - Ubuntu od około 8 lat.

Nie możesz wymagać aby wszystko działało od zaraz.

Poza tym...

- Thunar nie może się uruchomić, bo go tam nie ma. Prawdopodobnie uruchomiłeś standardowy menadżer plików enlightenment, który faktycznie jest goły. Właśnie dlatego dodałem PCManFM.

- Zmiana czcionki to kwestia czysto kosmetyczna, nie ma problemu aby ją zwiększyć.

- Wifi nie działa? Prawdopodobnie jest to kwestia starszych wersji pakietów.

Możesz zrobić dwie rzeczy:

a. Doinstalować najnowsze jądro z repo "backports". Restart systemu i sprawdź, czy Twoja karta jest rozpoznana.

b. Jeśli to nie pomoże to doinstaluj pakiet:

Code:
ndisgtk

i spróbuj zainstalować windowsowe sterowniki do karty.

Jeśli będziesz miał jeszcze inne problemy lub uwagi to pisz śmiało.

Pozdrawiam

pavroo

Albedo 0.64:
Witaj pavroo.

Pierwsze trzy punkty rozumiem i przepraszam za pomyłkę z Thunarem, w tym wypadku palnąłem kulą w płot.

Nadal jednak nie rozumiem DLACZEGO: a) Debian stable a nie testing? b) jak poprawić tak małą czcionkę na netbooku z wyświetlaczem 10" i rozdzielczością 1280x1024? Na samą myśl oczy mi łzawią :(  c) dlaczego w systemie nie ma HAL-a i nie można zamontować innych partycji czy nawet pendrive'a? d) po co publikować system w wersji alfa jako RC? Pierwsze spotkanie z Linuksem za pośrednictwem Sparky'ego może kogoś zniechęcić do Linuksa na bardzo długo. Może kogoś to bawi i ma czas na takie "pierepałki" po instalacji systemu ale większość użyszkodników woli używać niż dłubać pod maską. Wróciłem już do Xubuntu więc nie mam więcej uwag, po drodze jeszcze odwiedziłem Minta 12 LXDE ale ten nie chciał nawet ruszyć z płyty.

Żeby nie było że tylko krytykuję: Bardzo mi się podoba pomysł z GDM i motywami do tegoż, polonizacja systemu też dobra, tym bardziej że E17 pod tym względem mocno kuleje. Ogólnie pomysł dobry i godny podziwu ale trzeba to jeszcze dopracować. W ciągu kilku lat poznałem wiele dystrybucji które omijam z daleka i bardzo mało takich, których chcę używać. Wolałbym żeby Sparky zaliczał się do tej drugiej grupy. Pozdrawiam.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej