Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Debian - uruchomienie po instalacji

Zaczęty przez Feuerschwamm, Kwiecień 25, 2015, 12:10:18 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Feuerschwamm

Witam

Zainstalowałem dzisiaj pierwszy raz Linuxa, jest to Debian. Mam również Windowsa 8 na systemie. Chodzi o to że po instalacji Debiana kiedy jest jego uruchamianie mam ekran wyboru czy wejść w Debiana normalnie, w trybie awaryjnym, czy w Windowsa. Po wybraniu Debiana po lewej stronie monitora są wyświetlane jakieś linijki z tekstem po angielsku i kiedy to tak przeleci sobie potem mam czarny ekran i na samym górze po lewej stornie jest taki mały biały krótki pasek który mruga i tak cały czas sobie mruga. Co robić ?

Feuerschwamm

#1
Po wybraniu tego windowsa w ekranie wybierania systemów straciłem dostęp do linuxa, jak wybrałem ten "boot windows" czy coś takiego co wtedy uruchomiłem windowsa 8. Więc potem instalowałem odnowa Debiana parę razy i źle to wygląda. Po zainstalowaniu według domyślnego patrycjonowania ( chociaż wyskakiwało coś że nie ma patrycji EFI czy coś takiego ) system się zainstalował ale po ponownym uruchomieniu kompa windows sam się załącza. Dodam że mam wyłączoną opcje bezpieczego boota i szybkiego uruchamiania windows 8. Potem instalowałem jeszcze raz ale tym razem dałem opcje instalowania na 4 patrycjach, niestety przy instalowaniu systemu podstawowego ( tak to się nazywa chyba ) wyskakuje błąd.

Podsumowując gdy ręcznie wybierałem patrycje to po uruchomieniu ponownym komputera miałem do wyboru co chcę uruchomić ale po wybraniu Debiana pokazywały się po lewej stronie jakieś tam linijki z tekstem po czym miałem czarny ekran i w lewym górnym rogu migający mały pasek. Po ponownym uruchomieniu i wybraniu Windowsa straciłem dostęp do ekranu wyboru systemu przy uruchamianiu kompa.

W wypadku instalacji domyślnych czyli, raz instaluj wszystko na jednym miejscu, potem na 4 patrycjach było coraz gorzej.

EDIT. Zainstalowałem znów w trybie ręcznym i chyba wiem o co chodziło z tym EFI. Po prostu w tych automatycznych nie było patrycji boot. Ale stary problem znów wraca. Po uruchomieniu komputera i wybraniu Debiana do uruchomienia po tych linijkach z tekstem dalej jest czarny ekran i mrugający pasek a po wybraniu windowsa potem już w ogóle po uruchomieniu kompa nie mogę wybrać Linuxa.

pavroo

Proponuję abyś zainstalował dowolną wersję Ubuntu zamiast Debiana, jest bardziej intuicyjny dla początkujących.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Feuerschwamm


Zobacz najnowsze wiadomości na forum