Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Brak połączenia z internetem laptop lenovo g710 ubuntu 14.04

Zaczęty przez weerbel, Marzec 20, 2015, 02:45:23 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

weerbel

Witam.Po zainstalowaniu Ubuntu 14.04 na Lenovo g710 nie mam połączenia z netem ani przez kabel ani przez kartę wifi.Karta to broadcom bcm43142 i potrzebuję sterownika do niej.Próbowałem zainstalować sterownik z płyty instalacyjnej ale nie dało rady(zaczyna instalować i zawiecha). Mam drugi komputer z internetem i może ktoś wie jak zainstalować potrzebne stery(nie wiem jakie) za pomocą pendrive.Natomiast co do połączenia przewodowego to w ikonce "łączność" jest tylko "połączenie przewodowe 1",nie mam możliwości wyboru innych połączeń.Dodam,że internet jest z Vectry. Oto wynik komendy ip link show
eth0:2: eth0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc pfifo_fast state UP mode DEFAULT group default qlen 1000
    link/ether d8:97:ba:08:bb:bb brd ff:ff:ff:ff:ff:ff

To wynik komendy ip addr show 1: lo: <LOOPBACK,UP,LOWER_UP> mtu 65536 qdisc noqueue state UNKNOWN group default
    link/loopback 00:00:00:00:00:00 brd 00:00:00:00:00:00
    inet 127.0.0.1/8 scope host lo
       valid_lft forever preferred_lft forever
    inet6 ::1/128 scope host
       valid_lft forever preferred_lft forever
2: eth0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc pfifo_fast state UP group default qlen 1000
    link/ether d8:97:ba:08:bb:bb brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
    inet6 fe80::da97:baff:fe08:bbbb/64 scope link
       valid_lft forever preferred_lft foreve

I polecenie lspci -k to: 00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor DRAM Controller (rev 06)
   Subsystem: Lenovo Device 3978
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor PCI Express x16 Controller (rev 06)
   Kernel driver in use: pcieport
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 4th Gen Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 06)
   Subsystem: Lenovo Device 3808
   Kernel driver in use: i915
00:03.0 Audio device: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor HD Audio Controller (rev 06)
   Subsystem: Intel Corporation Device 2010
   Kernel driver in use: snd_hda_intel
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family USB xHCI (rev 05)
   Subsystem: Lenovo Device 3978
   Kernel driver in use: xhci_hcd
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
   Subsystem: Intel Corporation Device 2010
   Kernel driver in use: mei_me
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family USB EHCI #2 (rev 05)
   Subsystem: Lenovo Device 3978
   Kernel driver in use: ehci-pci
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset High Definition Audio Controller (rev 05)
   Subsystem: Intel Corporation Device 2010
   Kernel driver in use: snd_hda_intel
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family PCI Express Root Port #2 (rev d5)
   Kernel driver in use: pcieport
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family PCI Express Root Port #3 (rev d5)
   Kernel driver in use: pcieport
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family USB EHCI #1 (rev 05)
   Subsystem: Lenovo Device 3978
   Kernel driver in use: ehci-pci
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM86 Express LPC Controller (rev 05)
   Subsystem: Intel Corporation Device 2010
   Kernel driver in use: lpc_ich
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family 6-port SATA Controller 1 [AHCI mode] (rev 05)
   Subsystem: Intel Corporation Device 2010
   Kernel driver in use: ahci
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 05)
   Subsystem: Lenovo Device 3978
01:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GF117M [GeForce 610M/710M/820M / GT 620M/625M/630M/720M] (rev a1)
   Subsystem: Lenovo Device 380e
   Kernel driver in use: nouveau
07:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM43142 802.11b/g/n (rev 01)
   Subsystem: Lenovo Device 0611
   Kernel driver in use: bcma-pci-bridge
08:00.0 Ethernet controller: Qualcomm Atheros QCA8172 Fast Ethernet (rev 10)
   Subsystem: Qualcomm Atheros Device 1090
   Kernel driver in use: alx

Macie jakieś pomysły abym mógł wreszcie połączyć się z netem?

pavroo

Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

weerbel

Niestety nie znam angielskiego. Mógłbyś przetłumaczyć mi rozwiązanie tego gościa? Tak łopatologicznie krok po kroku.

pavroo

Na początek:
sudo apt-get update
sudo apt-get install bcmwl-kernel-source

Następnie uruchom ponownie system.
Załaduj ręcznie moduł:
sudo modprobe -r wl
Jeśli nie wyrzuciło błędu to:
sudo modprobe wl
Następnie sprawdź czy Wifi odbiera sygnał.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

weerbel

Chciałbym tak zrobić ale nie mam w ogóle połączenia z netem.Dzięki za tłumaczenie.

weerbel

A wie może ktoś dlaczego Network Manager nie obsługuje na moim komputerze połączenia kablowego? I czy jest jakiś sposób by te połączenie uzyskać? Może usunąć NM i ustawić dnsy np. google "na twardo"? Ale czy będzie można bez tego managera póżniej uzyskać połączenie wi-fi?

pavroo

Spróbuj załadować właściwy moduł:
sudo modprobe -r alx
Jeśli nie wywaliło błędu, to:
sudo modprobe alx
Rozumiem, że wynik lspci to ten co dałeś wcześniej - jest właściwy?
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

weerbel


pavroo

Pokaż wyniki poleceń:
lsmod | grep alx
cat /etc/network/interfaces
cat /etc/resolv.conf
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

weerbel

Zrobiłem tak.Usunąłem Network Managera,w /etc/network/interfaces było auto lo iface lo inet loopback ,dopisałem auto eth0 iface eth0 inet dhcp zrobiłem restart i dalej internet nie działa.System podczas uruchomiania informuje mnie ,że bootuje bez pełnej konfiguracji internetu.W /etc/resolv.conf jest Do not edit this file by hand -- your changes will be overwritten.wnik polecenia lsmod | grep alx to alx  36817  0   mdio  13561 1 alx. Dodam jeszcze,że podczas modifikacji /etc/network/interfaces poprzez gedit kosola zwraca mi taki błąd(gedit:2303): Gtk-WARNING **: Calling Inhibit failed: GDBus.Error:org.freedesktop.DBus.Error.ServiceUnknown: The name org.gnome.SessionManager was not provided by any .service files

pavroo

Usunięcie Netwok manager-a nic tu nie zmieni.
Doinstaluj pakiet resolvconf, zrób restart i sprawdź ponownie.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

weerbel

Przepraszam,że nie podałem całej zawartości resolvconf.Oto ona # Dynamic resolv.conf(5) file for glibc resolver(3) generated by resolvconf(8)
#     DO NOT EDIT THIS FILE BY HAND -- YOUR CHANGES WILL BE OVERWRITTENfiles
.To chyba ten pakiet istnieje.

pavroo

Plik resolv.conf jest pusty, powinien być skonfigurowany przez Network Manager-a.
Doinstaluj pakiet 'resolvconf' jeśli nie jest zainstalowany i zrestartuj system , tak jak napisałem poprzednio.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

weerbel

To poproszę Cię o przeprowadzenie mnie krok po kroku przez instalację tego pliku.Mam dostęp do internetu tylko z komputera stacjonarnego i instalacja będzie możliwa tylko poprzez pedrive. A jak mogę sprawdzić czy ten plik jest zainstalowany na moim laptopie?

pavroo

W takim razie zrobimy inaczej.
Wyedytuj plik resolv.conf jako admin:
sudo nano /etc/resolv.conf
Pod tekstem, który tam się znajduje, dopisz od nowej linii:
nameserver 62.179.1.60
nameserver 62.179.1.61

Ctr + o zapisze plik, Ctr + x zamknie edytor nano.
Zamiast nano możesz użyć, np. gedit.
Restart.

Sprawdź również czy masz zainstalowany ten pakiet, poleceniem:
apt-cache policy resolvconf
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Zobacz najnowsze wiadomości na forum