Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Udostępnianie internetu na Nokia E52 w Linux Mint 17.1 Xfce

Zaczęty przez theunion, Marzec 20, 2015, 12:49:10 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Czy poradnik był przydatny?

Oczywiscie, właśnie tego potrzebowałem.
1 (100%)
Tak, pomógł mi ale musiałem kombinować.
0 (0%)
Nie, wogóle nic mi nie działa.
0 (0%)
Nie potrzebowałem tego ale zajrzałem z ciekawości.
0 (0%)

Głosów w sumie: 1

theunion

Udostępnianie internetu za pomocą telefonu Nokia E52 dla Linux Mint 17.1 Xfce ,,Rebbeca"
[/size]
PORADNIK by theUnion @ 2015
[/b]
Zacznę od porównania działania udostępniania internetu w systemie ,,MS Windows"  wystarczyło podłączyczyć swoją E52 poprzez USB i wybranie trybu: ,,Połącz komputer z siecią" i wtym momencie na komputerze instaluje się oprogramowanie Nokii które umożliwia użycie telefonu jako modemu USB,klikamy ,,Połącz" i mamy internet ;) Linux jako że rządzi się swoimi prawami sytuacja jest trochę inna, chodź nie jest wcale bardziej skomplikowana niż ta z Windows.

Zacznijmy:
Po pierwsze po podłączeniu E52 do komputera NIE wybieramy trybu ,,Połącz komputer z siecią" a zamiast jego wybieramy: ,,Nokia PC Suite". Teraz musimy przejść do menu zarządzania siecią:
System > Połączenia sieciowe
Teraz klikamy na ,,Dodaj" i wybieramy typ połączenia ,,Komórkowe", klikamy ,,Utwórz". Uruchamia nam się konfigurator ustanowienia połączenia dla urządzenia komórkowego ( w tym wypadku naszym urządzeniem będzie Nokia E52 która powinna być już wybrana z listy).
Klikamy ,,Kontynuuj" wybieramy teraz kraj operatora komórkowego, dalej wybieramy operatora z listy lub dodajemy go ręcznie (lista zawiera praktycznie wszystkich operatorów na polskim rynku telekomunikacyjnym a jeśli chodzi o Virgin Mobile to działają ustawienia ,,Play Online")
Teraz wybieramy plan dla połączenia czyli po prostu których ustawień telefonu użyć do połączenia z siecia wybieramy ,,Domyślne" lub ,,internet" lub tym podobne (można wklepać ostatecznie ręcznie APN operatora dla danego planu) klikamy ,,Kontynuuj" naszym bocvzą ukaże się okno w którym pokazuje konfiguracxje którą właśnie przxeprowadziliśmy dla E52 klikamy ,,Zastosuj".
Jeżeli wybraliśmy operatora z listy w następnym oknie po prostu podajemy swoją nazwe dla połączenia i dajemy ,,Zapisz" jednak kiedy dodawałeś operatora ręcznie musisz jeszcze skonfigurować  połączenie z parametrami dla danego operatora.
Teraz tylko w połączeniach sieciowych wybieramy połączenie które przed chwilą skonfigurowaliśmy i po chwili możemy się cieszyć internetem udostępnionycm    przez naszą E52 w systemie Linux Mint 17.1

Posłużyłem się właśnie tą dystrybucją ponieważ uważam ją za jedną z lepszych dla początkujących zabawe z pingwinem (chociaż myślę że podobne działania będą we wszystkich buntu pochodnych dystrybucjach, tak Mint też powstał na Ubuntu, więc nie powinno być większych problemów).
Jest to mój pierwszy poradnik więc proszę o wyrozumiałość (nie jestem informatykiem a całość została napisana na podstawie opisów użytkowników na różnych forach dyskusyjnych oraz własnemu doświadczeniu)
Na marginesie, sam do niedawna byłem w letargu Microsoft i uważałem że komputer nie może nie mieć Windowsa (uważając go za intergralną częścią naszego komputera) naszczęście w porę ocknełem się i zacząłem, swoją przygode z Pingwinami ;) Polecam każdemu zabawe z tym systemem, warto go poznawać bo wiele rzeczy potrafi się przydać w normalnych użytkowaniu na komputerze ale i także w sytuacjach kryzysowychnm (np. awaria głównego systemu, odzyskiwanie danych itp.) to niektóre zalety tych systemów  a najważniejszą jest to że jest DARMOWY a co za tem idzie wszystko co oferuje nam system jest legalne (większość komercyjnych programów mają swoje darmowe odpowiedniki np. zamiast MS Office, Linux oferuje nam takie pakiety jak LibreOffice czy OpenOffice które w porzeciwieństwie do pakietu MS są zupełnie darmowe.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum