Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Bezpieczne powiększenie partycji /

Zaczęty przez studenciak_na_mincie, Luty 27, 2015, 01:43:05 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

studenciak_na_mincie

Witam. Bardzo proszę o poradę

OPIS SYTUACJI:
Na dysku 160GB posiadam systemy Windows 7 i Mint 17.1
dysk jest podzielony w następujący sposób
1 Zastrzeżony przez system 105MB NTFS
2 System C:   NTFS
3 Dysk D: NTFS
4 ostania partycja fizyczna która została do rozporządzenia na linuksa
4.1 Główny katalog systemu plików zamontowany w /
4.2 swap
4.3 home


Chcę wyrzucić calkiem Windowsa i powiększyć partycję systemową linuksa /
(Ewentualnie zostawić jakąś partycję na NTFS żebym mógł dysk bez problemu podłaczyć do kompa z Win)
Tylko jeżeli chodzi o te powiększenie to czy jest ono możliwe z takim ułożeniem partycji (naturalnie bez reinstalacji linuksa)

Jeżeli powiększenie jest nie możliwe  to jakie mam możliwości żeby cały dysk był na Minta i żeby system był w tym samym stanie?
Bardzo proszę o poradę.
Dodam że mam do dyspozycji PC z Win 7 i Ubuntu 


Maromann

moim zdaniem, to zawsze zakończy się katastrofą   :'(. bezpieczne (w miarę) jest powiększanie partycji "od tyłu".
a wątek debianowy niestety bezwartościowy.

przeinstalowanie, to minutne dzieło i zawsze skuteczne.

pzdr

studenciak_na_mincie

Będę próbował homa przenieść na 3 partycję fizyczna a 4 rozdzielić na główny system plików i swap. oczywiście najpierw kopia wszystkiego na drugi dysk, polecacie jakiś dobry program do kopii zapasowych, żebym potem w razie czego przywrócił obraz?
:)


studenciak_na_mincie

Zamierzony efekt uzyskany. Dziękuję wszystkim za rady.
Pozdrawiam :)

darekradzan

a napisz w jaki sposob , pewnie komus sie przyda ,
pozdrawiam

studenciak_na_mincie

Otóż chciałem zrobić kopię systemu clonezilą ale totalnie nie wiem czemu wylączała mi się w trakcie co mnie bardzo zdenerwowało. Postanowiłem pokroić dysk bez zabezpieczenia. Programem Geparted Live sformatowałem dysk Windowsa na ext4 tam przeniosłem homa, następnie przeniosłem swapa pod koniec ostatniej partycji fizycznej i powiększyłem główny system plików, więc aktualnie to wygląda następująco:
home 70GB jako partycja fizyczna
partycja fizyczna podzielona na logiczne:
/ 50GB (trochę dużo ale może się przydać)
swap 3GB (zwiększyłem z 2GB)

Jedyne co trochę mnie denerwuje to to że po całkowitym wywaleniu Win dalej mam wpis w GRUB o Windzie

Oraz przy ładowaniu minta wyskakuje komunikat że dysk nie jest zamontowany po wciśnięciu klawisza S normalnie system chodz.

darekradzan

moze pomoze
update-grub
a jak nie , to jak bedziesz mial troszke czasu to podaj  co masz w
Cytat/etc/default/grub
pozdrawiam i dzieki za wpis , ktory udowodnil ze nie jest to takie straszne ,oraz
Cytatmoim zdaniem, to zawsze zakończy się katastrofą
ze kolega Maromann naszczescie sie mylil :P

studenciak_na_mincie


Zobacz najnowsze wiadomości na forum