Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Istotne różnice

Zaczęty przez pregunta, Luty 18, 2015, 01:24:20 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pregunta

Jeszcze jakbyś potestował z uefi to byłoby super.

Muszę sprawdzić czy sparky będzie odpalał po instalacji w trybie legacy ale raczej nie bo solydxk nie rusza.

pregunta

pavroo, widzę że wydałeś 4.0.

Testowałeś może instalację z uefi?

pavroo

Wszystkie wersje testowałem przed wydaniem, na uefi też (wirtualnym).
Przy niestandardowym uefi może być niekiedy problem.

Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

pregunta

Będę próbował.
W razie problemów liczę na twoją pomoc.

pregunta

pavroo, czy mogę pominąć swap?

Jeszcze nie miałem czasu by instalować sparky'ego.

pavroo

Teoretycznie możesz, jeśli masz pamięć RAM min. 2 GB, lecz dobrze jest zrobić swap nawet 500MB.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

pregunta

#36
Udało mi się zainstalować sparky'ego w trybie hybrydowym bootując z notebook upgrade bay [efi] korzystając z tej opcji po wciśnięciu F9.
Teraz system rusza choć po włączeniu pojawia się okno gruba i tam są trzy opcje. Nie wiem czy tak powinno być.

Utworzyłem swap i musiałem zrobić boot/efi z flagą rozruchową.

Zainstalowałem już sobie przeglądarkę slimjet.

Niestety internet chodzi wolniej niż pod windows.
Dlaczego? Coś trzeba dodać lub ustawić?

pavroo

To chyba problem bardziej sprzętowy, niewłaściwy sterownik, etc.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

pregunta

pavroo, a jak to jest w sparky'm z kontem root?
Czy to konto jest aktywne czy jak w ubuntu korzysta się z sudo?

pavroo

Po instalacji konto root jest aktywne.
Możesz używać su lub sudo - obydwa dostępne są z tym samym hasłem użytkownika systemu, które zostało zalożone podczas instalacji Sparka na dysku.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

pregunta

Czyli jest i root i sudo?
A jak nadać hasło dla root?
Czy domyślnie jest ono takie jak podane przy instalacji?

pavroo

Tak, jest root i sudo.
Cytatobydwa (konta) dostępne są z tym samym hasłem użytkownika systemu, które zostało założone podczas instalacji Sparka na dysku.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

pregunta

Czyli logując się do systemu niejako pracuję jako root co nie jest zalecane.
Należałoby zatem ustawić nowe hasło root.
Jak mam to zrobić?
Tutaj jest dla sudo a jak będzie dla root?
http://linuxiarze.pl/hasla_linux/#

pavroo

CytatCzyli logując się do systemu niejako pracuję jako root co nie jest zalecane.
Oczywiście, że nie.
Logując się do systemu pracujesz na koncie zwykłego użytkownika, którego założyłeś podczas instalacji systemu.
Programy wymagające uprawnień roota, uruchamiasz z sudo podając swoje hasło.
Jeśli koniecznie musisz mieć oddzielne hasło roota, to zmień:
sudo su
passwd
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

pregunta

pavroo, a trzeba coś zrobić w sensie konfiguracji z ssd?
Trim?

Oczywiście dziękuję za wszelką pomoc.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum