Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Istotne różnice

Zaczęty przez pregunta, Luty 18, 2015, 01:24:20 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pregunta

Mam pytanie co do partycji swap.
Zalecasz ją?

Jak zainstaluje 3.6 Xfce x86_64 to aktualizacja do 4.0 będzie możliwa czy tylko instalacja od nowa?

I jak będzie w przyszłości z aktualizacją wersji 4.0? Upgrade?

pregunta

Zainstalowałem solyda ale system się nie bootuje bo pojawia się informacja boot device not found i hard disk - 3f0.
Dodatkowo jest komunikat żeby zainstalować system ale on już jest.

SSD działa i nic się z nim nie stało.

Solyd ma kłopot z uefi czy coś? Instalacja była w legacy jeśli chodzi o boot mode.

Xubuntu po zainstalowaniu bootuje ale nie łączy się z wifi co akurat solyd czy kubuntu wykonywał poprawnie.

pavroo

Jeśli Twój komputer wyposażony jest w UEFI to zainstaluj Solyd-a w tym trybie z wyłączonym Secure Boot.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

pregunta

Solyd był instalowany z wyłączonym secure boot.

W tej chwili na laptopie jest xubuntu, w napędzie mam płytę z solydem ale po włączeniu laptopa nie bootuje z płyty tylko z ssd mimo że napęd jest pierwszy na liście.
I teraz nic nie mogę zrobić.

Co radzicie?

pavroo

Płyta może być uszkodzona lub źle nagrana.
Jeśli masz pendrive to skopiuj obraz iso na pena za pomocą polecenia 'dd' lub programu 'mintstick' i uruchom z tego nośnika.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

pregunta

Jeśli chodzi o solydxk to jest duży problem z uefi i nie umiem sobie z tym poradzić.

pavroo, czy w sparkym wszystko będzie grało?

Instalowałem manjaro w trybie uefi, była potrzeba utworzenia partycji /boot/efi i się udało. System odpalał, działał ale wolę coś na debianie.

pavroo

Cytatczy w sparkym wszystko będzie grało?
Tego nie wiem, zależy od konfiguracji sprzętowej.
Uruchom Sparka w trybie live i sprawdź podstawowe funkcje "organizmu".
Partycja /boot/efi też zapewne będzie potrzebna, jeśli Twój komputer wyposażony jest w UEFI.
Pokaż wynik polecenia :
lspci | grep Network
to sprawdzimy jaką masz kartę Wifi.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

pregunta

Laptop to HP Probook 6570b z i5 3340M i zintegrowaną kartą graficzną HD 4000.
Moduł wlan to Intel 6205 czyli raczej też bezproblemowo.
Podzespoły Intela więc kłopotu ze sterownikami nie ma.

Do wyboru są trzy tryby bootowania: legacy, uefi hybrid z csm, uefi native without csm.
Aktualnie mam ustawiony ten drugi i dzisiaj instalowałem solydx [ostatnia wersja sprzed paru dni] i po instalacji system nie rusza czyli komunikat device boot not found [3f0] i coś tam jeszcze.

W tej chwili już nie mam czasu więc zajmę się laptopem później.

PS. Na manjaro internet chodził bardzo wolno. Porównywałem na bieżąco bo obok mam Thinkpada R500 z wlan Intel 5300.


pregunta

Raz czy dwa jeszcze spróbuję i postawię Win7 skoro linuxa się nie da.

pregunta

pavroo, a próbowałeś instalacji w trybie uefi sparky'ego w wersji 4.0 bądź 3.6?

pavroo

Osobiście tylko na wirtualu.
Na chwilę obecną zalecam 4.0 RC niż 3.6.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

pregunta

4.0 RC nie ma xfce więc instalowałem 3.6 xfce.
Teoretycznie system zainstalowany ale nie odpala.
Instalacja w trybie uefi hybrydowym podczas której utworzyłem partycję /boot/uefi [550 MB, fat 32, sda1].
Nadal komunikat device boot not found i prośba o zainstalowanie systemu operacyjnego.

Nie wiem w czym rzecz i jak to "ugryźć".

PS. W live podobał mi się sparky, zwłaszcza ten boczny pasek informacyjny którego chyba niestety już nie ma w 4.0.
Tę dolną belkę z ikonami idzie usunąć?

pavroo

Problem z uruchomieniem po instalacji może wynikać z niestandardowej konfiguracji UEFI.
Boczny panel "Conky" jest w 4.0 preinstalowany w dalszym ciągu.
Dolny launcher "Wbar" można odinstalować - usuń pakiety: wbar i wbar-config.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

pregunta

Docelowo zatem czekam na 4.0 [z xfce]. Będzie taki?

Pozostaje jednak sprawa zasadnicza czyli co zrobić aby system był i odpalał.
Nikt nie ma w tym wiedzy.

pavroo

Tak, będą wszystkie te co były poprzednio, oprócz Razor-Qt.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Zobacz najnowsze wiadomości na forum