Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Istotne różnice

Zaczęty przez pregunta, Luty 18, 2015, 01:24:20 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pregunta

Chciałbym na laptopie z i5 3gen, grafiką zintegrowaną HD4000, 8 GB 1600MHz, SSD postawić linuxa.
Oczekiwałbym niezawodności, prostoty, szybkości, stabilności.

System ma wyglądać prosto i skromnie a więc wszystkie wizualne upiększenia mnie nie interesują i nie chcę ich.
Korzystam z Win 7 i jest on tak przystosowany by wyglądem przypominał XP.

Na linuxie nie znam się w ogóle więc musi być on skonfigurowany ale jednocześnie nie napchany aplikacjami które w miarę potrzeb mogę przecież zainstalować z repozytorium.

Na systemie będzie użytkowana przeglądarka slimjet. Będzie musiał być czytnik pdf, open office, coś do przeglądania zdjęć, odtwarzacz multimedialny. Generalnie minimum aplikacji.

System musi obsługiwać bezproblemowo wifi w standardzie n, czytnik kart sd, musi działać bluetooth.
Musi działać hibernacja-uśpienie.

To takie podstawowe kryteria.

Czytając tu i ówdzie wybrałem dystrybucję Mint jako głównego kandydata.
I tu jest pytanie odnośnie środowiska graficznego. Mate czy xfce?
Co będzię lepsze, praktyczniejsze?

A jeśli xfce to może zamiast Minta wybrać Xubuntu?
Jakie są istotne różnice pomiędzy nimi?

A może coś jeszcze innego mając cały czas na uwadze szybkość, stabilność, prostotę i bezproblemowość?

darekradzan

Witam
piszesz ze szukasz systemu , ktory nie jest
- przeladowany , a wybrales chyba najbardziej przeladowany
- niezawodny - i znowu wybor malo trafny
-prosty , zalezy co rozumiesz przez prosty , moim zdaniem mint przez to ze jest taki jak jest, prosty nie jest
Srodowisko xfce , jest w nim troche zastoj , niby na poczatku marca ma wyjsc 4.12 , ale duzo bibliotek jest nie przepisanych na gtk3 , tak ze jak uwazasz , jako samo srodowisko jest super,ale ...
W linux jest "troszke" inaczej jak w windows , tutaj kazde srodowisko mozesz sobie dostosowac do swoich potrzeb , i bedzie ono wygladalo tak jak chcesz , wymaga to jednak troszke nauki/checi
Majac taki sprzet nawet bym sie nie zastanawial ,wybral bym srodowisko KDE - bardzo konfigurowalne , rozwijane , dobre
Co do systemu , najbardziej pod Ciebie pasowal by arch lub gentoo , ale niestety sam napisales ze jestes poczatkujacy
CytatNa linuxie nie znam się w ogóle więc musi być on skonfigurowany

tak ze moze poczytaj o manjaro (oparte na arch-u , szybki , skonfigurowany , latwo odinstalowac nie potrzebne rzeczy , nie ma piekla zaleznosci)
rosa linux fresh , ( tu jednak dosc slaba dokumentacja w j.polskim)
solydxk (oparty na debianie , tak ze dobra bardzo dokumentacja , skonfigurowany , w miare szybki )
pclinuxos (jeden z najbardziej przyjaznych systemow dla nowicjusza i nie tylko)
Odradzam minty , ubuntu , przeladowane, zawodne , bardzo duzo niepotrzebnego smiecia , zaleznosci itd
A najlepiej to nagraj sobie obrazy live kilku wybranych systemow i wyprobuj , ktory najbardziej Ci pasuje
pozdrawiam ,  powodzenia
P.s Pamietaj ,ze co uzytkownik to inna opinia , dlatego do ostatecznej decyzji i tak musisz dojsc sam

pregunta

Cześć.
Dzięki za odpowiedź.

Cóż, nie znam dokładniej minta więc co do jego niezawodności to mogłem się pomylić chociaż jest powszechnie chwalony.

System musi być stabilny, to jest jedno z najważniejszych kryteriów.
Szybki też musi być ale tutaj zapewne jest większe pole manewru i o nie jednym da się powiedzieć, słusznie zresztą, że jest szybki.
Nie może być żadnego problemu z hardware. Cała maszyna musi chodzić niczym na Windowsie gdzie wszystkie niezbędne sterowniki są dostępne.
System musi być prosty i rozumiem przez to łatwość jego użytkowania ale i prostotę interfejsu. Wygląd musi być oczywisty, taki że wiadomo co gdzie jest i chciałbym aby możliwie przypominał WinXP/7 czyli musi być pasek z rozwijanym menu. Nie chcę żadnego unity i dlatego ma być klasycznie.
KDE chyba będzie dla mnie zbyt trudne czyli zostaje albo mate albo xfce i przy tym bym pozostał.

Nie da się ukryć że różnorodność linuxa, mnogość jego dystrybucji nie pomaga dokonać wyboru i opinii jest tyle ile dystrybucji ale dotyczą one osobistych preferencji. Myślę że biorąc pod uwagę moje założenia da się coś odpowiedniego dla mnie wybrać tym bardziej że nie mam szczególnych wymagań ani nie jestem przesadnie wybredny.
Na pewno chciałbym aby system byl dość popularny bo łatwiej wtedy o pomoc i repozytoria są dobrze wyposażone chociaż ja tylko potrzebuję paru aplikacji.
Spojrzę na dystrybucje podane przez ciebie.

Pozdrawiam.

darekradzan

#3
dlatego zasugerowalem Ci manjaro , najszybszy z linux-ow  , to chyba Vector linux , ale raczej na poczatek Ci go nie polecam , tym bardziej ze nie jest  spolszczony. Jesli chodzi o srodowisko Kde jest do skonfigurowania , moim zdaniem , duzo latwiejsze  niz kazde inne , o menedzerach okien typu openbox , fluxbox nie wspominajac.
System stabilny , to tez pojecie wzgledne , ludzie ktorzy znaja sie na linux-ie , mowia , ze system jest na tyle stabilny , na ile rozsadny jest jego uzytkownik , ludzie uzywaja takich dystrybucji jak Vsido , Siduction , Aptosiod i wiele innych , ktore sa oparte na wersjach pakietow testowych , czy wrecz eksperymentalnych , i sa zadowoleni , bo czytaja porady deweloperow , "dbaja" o system i u nich te dystrybucje sa stabilne.
Linuxy , ktore niby slyna ze stabilnosci to Debian , Slackware , Centos  czyli w glownej mierze te ktore przeznaczone sa rowniez na serwer , ale jeszcze raz oswiadczam z pelna swiadomoscia , stabilnosc systemu to pojecie wzgledne.
CytatSystem musi być prosty
to tez naprawde ciezko tak jednoznacznie okreslic , pewnie chodzi Ci o to zeby bylo duzo graficznych "pomagierow" - to moze pomysl o Open Suse , moze nie jest tak szybki jak manjaro (w ogole systemy oparte na arch-u sa dosc "szybkie" jest to mozna powiedziec ich znak firmowy) , ma troszke wiecej pakietow zainstalowanych zaraz po instalacji , ale jest "prosty" , doskonala dokumentacja , ze sterownikami tez o ile sie orientuje nie ma problemu no i moze byc w duzej mierze "klikany" , czyli podobny do windows
CytatWygląd musi być oczywisty, taki że wiadomo co gdzie jest i chciałbym aby możliwie przypominał WinXP/7
to jeszcze raz  -  linux pod tym wzgledem jest idealny , na prawde w prosty sposob mozesz dopracowac go sobie , jego wyglad , jak bedziesz chcial , popatrz gdzies w internecie , jakie pulpity ludzie sobie robia , poczawszy od ikon , czcionki , poprzez paski menu - rozwijane , pod prawym klikiem , itd. itd
pozdrawiam

Edit:
jesli masz procesor jaki masz i ram tyle ile masz to kazdy linux bedzie w miare szybki

pregunta

Opensuse odpada bo wolę coś lżejszego.

Tak, z szybkością problemu nie będzie dlatego na pierwszy plan wysuwam stabilność i łatwość użytkowania.

Wcześniej nie pisałem ale chciałbym aby nie trzeba było zbyt często aktualizować jak to dzieje się w ubuntu.
Ważne jest też długie wsparcie [LTS]. Takie ma mint.

Czy słuszną alternatywą np. dla manjaro, pclinuxos jest xubuntu czy lubuntu?

pregunta

#5
Cześć.

Powrócę do tematu.

Linuxa jeszcze nie zainstalowałem ale wybrałem kubuntu 14.04 lts.

Niemniej zainteresował mnie sparky linux który niedawno też otrzymał kde.
I w związku z tym mam pytanie.
Jakie są różnice względem kubuntu?
Jak wygląda sytuacja zaraz po instalacji czyli co trzeba dograć, co zainstalować w sensie rzeczy pierwszej potrzeby?
Czy są od razu kodeki, wtyczki, itp?

I jak wygląda aktualizacja?

Przypominam że linuxa nie znam.

lesio

Sparky jest oparty bezpośrednio na Debianie, z dodatkiem swoich własnych repozytoriów, natomiast Ubuntu (a więc i Kubuntu) jest dystrybucją opartą na własnych repozytoriach, chociaż jego "źródłem" jest także Debian. Ubuntu jest oparty na wydaniach cyklicznych (co 6 miesięcy), przy czym wersje LTS (np. 14.04) mają długie, kilkuletnie wsparcie. Sparky 3.6 ma repozytoria Debiana testowego, który jest dystrybucją "rolling release", tzn. nie ma wydań cyklicznych, a jedynie aktualizacje poszczególnych elementów (bibliotek), w związku z czym nie ma potrzeby instalacji nowej wersji, tak, jak w Ubuntu.
Co do w/w rozważań dotyczących systemu operacyjnego - to zasadniczo się zgadzam, ale uważam, że Mint 17.1 jest dość dobrym systemem - dość energooszczędnym (lepszy jest chyba tylko Manjaro i Rosa), nie ma tylu błędów co Ubuntu i jego klony (Kubuntu, Xubuntu itd.) i sądzę, że dość łatwym  dla początkującego linuksiarza, gdyż ilość informacji w internecie jest dla systemów Ubuntu/Mint chyba największa. Poza tym zasadniczo wszystko, co można zainstalować na Ubuntu, można też zainstalować na Mincie, a Mint ma przecież własne dość obszerne repozytoria. Oczywiście wszelkie rozważania na temat "wyższości świąt jednych nad drugimi" są dość subiektywne i najlepiej, zgodnie z udzieloną wcześniej poradą, przetestować kilka wersji LiveCD.

pregunta

Ale jak z użytkowaniem dla osoby nie znającej linuxa?
Czy sparky jest dużo trudniejszy od kubuntu?


Albedo 0.64

Trudne czy łatwe? Pojęcie względne, zależy od twojej wiedzy na temat komputera i umiejętności samodzielnego myślenia. Linux jest łatwiejszy w obsłudze od Windows aczkolwiek trzeba się przyzwyczaić do nieco innej konstrukcji systemu. Mint/Ubuntu jest lepszy na początek niż  Sparky, który wymaga nieco większej wiedzy od użytkownika. Ubuntu ma znakomite wsparcie społeczności i najlepszą dostępność programów "firm trzecich"  spoza repozytoriów. Moim zdaniem, w tej chwili najlepszym wyborem jest Mint 17.1 Xfce lub Mate. Jeśli starczy ci konsekwencji i motywacji, to później możesz zapoznać się z innymi dystrybucjami takimi jak Sparky czy Manjaro.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

lesio

Czy Sparky jest trudniejszy od Kubuntu?
Moim zdaniem nie. Chociaż Sparkylinux to tak naprawdę Debian testowy, to programy i repozytoria dodane do Debiana i tworzące razem bardzo udaną dystrybucję Sparkylinux umożliwiają łatwe zarządzanie i konfigurację tego systemu. Niedługo wyjdzie wersja Sparky 4.0 (podobno w maju) i tą proponowałbym wziąć poważnie pod uwagę, gdyż będzie miała  "wbudowany" serwer dźwięku pulseaudio, a nie tylko alsę, jak wersja Sparky 3.6 (oczywiście oprócz wielu innych modyfikacji i udoskonaleń).
Jeżeli podoba Ci się Sparky, to warto zapoznać się także z Mintem LXDE, który jest skonstruowany podobnie - tzn. oparty na Debianie (a nie na Ubuntu, jak reszta Mintów).
Podsumowując: na podstawie moich doświadczeń mogę powiedzieć, że Sparky to stabilny, szybki, dobry i przyjazny system oparty na niezwykle solidnym fundamencie - Debianie. Jest też dość energooszczędny (po zainstalowaniu TLP) i nadaję się na laptopa.
Oczywiście polecam wzięcie pod uwagę "zabawy" z LiceCD :-)

Jednak w ostatecznym rozrachunku przychylam się do opinii mojego poprzednika - z czystym sumieniem proponuję Ci zainstalować Mint 17.1 xfce - to chyba najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.

pregunta

Inny użytkownik odradzał mi minta i rzeczywiście nie wybiorę go.

Wezmę albo kubuntu albo sparky albo fedorę.
Chociaż jest jeszcze mageia i coś w ten deseń.

20 lat temu podczas studiów był linux ale nic z tego nie pamiętam.

A jeśli chodzi o sparky'ego to 4.0 już jest.
http://sparkylinux.org/download/testing/

pregunta

A w przypadku sparky to można liczyć na waszą pomoc m.in. pavroo?

Spróbowałem kubuntu i mimo wyłączenia graficznych efektów nie byłem zadowolony z płynności działania systemu. [HP 6570b - i5 3340M, 8 GB, 256 GB Samsung 840 Pro]
I chyba wezmę distro z xfce.

Najlepiej by było debiana ale tu konfiguracja pewnie mnie przerośnie więc zostaje solyd albo sparky.





pavroo

Liczyć można zawsze, w miarę możliwości :)
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

pregunta

Rozumiem że jesteś autorem/współautorem sparky'ego, pavroo?

A kiedy wyjdzie stabilna wersja 4.0?

pavroo

CytatRozumiem że jesteś autorem/współautorem sparky'ego, pavroo?
Tak http://sparkylinux.org/team/
Sparky 4.0 wyjdzie jak będzie gotowy.
Miał wyjść pod koniec maja, lecz mamy drobny poślizg związany z jadrem 4.0.x.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Zobacz najnowsze wiadomości na forum