Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Zgranie wgranego oprogramowania.

Zaczęty przez holek125, Luty 13, 2015, 07:20:38 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

holek125

Witam!
Posiadam mały problem z urządzeniem sterowanym aplikacją na systemie Gentoo, wgranym na komputerze athena. Niestety czasami komputer wymyka się z pod kontroli (czasem jest całkowity brak reakcji). Niestety nie mam pakietów instalacyjnych programu, który jest wgrany do komputera, a chciałbym ponownie wgrać cały system plus oprogramowanie sterujące, w związku z tym mam pytanie do doświadczonych linuxiarzy, czy można zgrać oprogramowanie wgrane na komputer, tak by później wykorzystać je do ponownego wgrania w ten sam komputer, oraz czy można odczytać lub zobaczyć wcześniejsze komendy wpisywane w konsoli?
Z góry dziękuję za pomoc.

pavroo

Witaj
Zgranie zainstalowanej aplikacji z systemu może być trudne.
Powinieneś przeskanować system w poszukiwaniu plików według słów kluczowych aplikacji.
Również menadżer pakietów powinien wyświetlić wszystkie pliki zainstalowanej aplikacji, jeśli została ona zainstalowana w 'normalny' sposób, tzn. za pomocą menadżera pakietów.

Nie używam Gentoo, lecz ostatnie polecenia bash-a w Debianie są zapisywane w katalogu domowym, w pliku ~HOME/.bash_history
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

holek125

Dziękuję za podpowiedź, odnośnie poleceń, mam nadzieję, że jutro będę mógł to przejrzeć.
Odnośnie wgrywania to tak sądziłem, że będzie to bardzo trudne. Jak mi się uda przejrzeć kompa to poszukam plików aplikacji.
A zapytam jeszcze, czy taki system ma jakieś narzędzie naprawiające cały system bez odinstalowywania aplikacji, które się w nim znajdują? Czyli jak gdyby re-install?

pavroo

#3
Teoretycznie nie ma.
Praktycznie, jeśli mam obawy, iż interwencja/modyfikacja może spowodować uszkodzenie systemu, to dobrze jest zrobić backup/kopię zapasową całego systemu. Dobrym do tego narzędziem, jest np. Clonezilla.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

holek125

Wlasnie czytalem na temat Clonezilli,fajny i przydatny programik, niestety ja stanąłem w miejscu,gdyz po przejsciu do konsoli program wola nazwy uzytkownika i hasla, a ja takowych nie posiadam, a nie wiem,czy mozna to obejsc. Dzieki wielkie za pomoc.

pavroo

Robiłem backup clonezillą w trybie live kilka razy i nie pamiętam, aby wymagał hasła:
http://linuxiarze.pl/backup/
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

holek125

Przepraszam Cię, gdyż niedokładnie się wyraziłem. Odnośnie hasła chodzi mi o wejście w konsolę linuxa, który jest już zainstalowany na urządzeniu. Chciałem znaleźć w nim plik z wcześniej wpisanymi komendami i ewentualnie wpisane skróty klawiszowe, lecz niestety raczej mi się to nie uda :-( , no chyba, że jakoś adaptuje dysk z tego przemysłowego kompa do swojego.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum