Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

TP-LINK WN727N - Linux Mint, po instalacji sterowników system się zawiesza

Zaczęty przez NXT, Luty 03, 2015, 05:44:04 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

NXT

Cześć,
tak wiem trzeba było kupić inną kartę :D Ale skoro już ją kupiłem to przedstawię swój problem.
Już jakoś we wrześniu zakupiłem tytułową kartę i zaczęła się wielka przygoda związana z instalacją. W końcu znalazłem poradnik, dzięki któremu karta została wykryta przez system. Pojawił się jednak inny problem. Otóż, gdy jestem podłączony do internetu i włączę Firefoxa lub też Centrum0 oprogramowania cały system się zawiesza i jedynym ratunkiem jest restart. Gdy włączyłem Firefoxa i wyskoczyło okno z kartami do przywrócenia wszystko było ok, ale przy próbie załadowania jakiejś strony następuje zawieszenie systemu. Na oślep próbowałem do blacklist.conf dodać rt2870sta, rt2870usb, rt5370sta. Te dwa pozostałe nawet nie wiem czy coś dały, ale to pierwsze nic nie zmieniło. Możliwe, że podjęte przeze mnie działania były od początku bez sensu, ale jak mówię zrobiłem to na oślep :)

Poradnik:

http://askubuntu.com/questions/457061/ralink-148f7601-wifi-adaptor-installation

Proszę mówić, jakie informacje i wyniki komend podać.

Może gdzieś jest rozwiązanie (prócz kupna innego adaptera...), ale już znalalezienie poradnika przysporzyło mi problemów. Głównie przez kernel jeśli się nie mylę. Przez niego kompilacja się nie udawała. W poradniku jest jednak patch, który pozwolił poprawnie (?) zainstalować sterowniki.

Dzięki z góry za pomoc.

darekradzan

Czesc , sprobuj wykonac w konsoli
echo 'install rt2800usb modprobe --ignore-install rt2800usb ; /bin/echo "148f 5370" > /sys/bus/usb/drivers/rt2800usb/new_id' | sudo tee /etc/modprobe.d/rt2800usb.conf
sudo modprobe -v rt2800usb

nastepnie wylacz / wlacz komputer i daj znac czy pomoglo , to bedziemy dzialac nad czarna lista

Aha oczywiscie najpierw cofnij te swoje wszystkie ustawienia ktore robiles na "oslep" ;)

NXT

Cześć, dzięki za odpowiedź.
Usunąłem najpierw wpisy, które dodałem do czarnej listy, a następnie wkleiłem pierwszą linijkę, a potem drugą linijkę w konsolę :) Nie byłem pewny czy to jest całość, ale konsola nie przyjęła dwóch linijek krzycząć jakimś błędem.

Jeszcze przed restartem, o którym zapomniałem sprawdziłem Firefoxa i wywaliło X'y. Mam zdjęcie, jak coś.
Zmuszony do restartu wykonałem go. Podłączenie do internetu nastąpiło, jak zwykle, ale po próbie załadowania strony internetowej znów zawiecha, tylko tym razem jakby chwilę później niż do tej pory.

Jaki miał być ogólnie pozytywny skutek tych poleceń? Jakby Ci się chciało, to miłoby było gdybyś mi je mniej więcej wytłumaczył. Skoro mam się męczyć to chciałbym się chociaż czegoś nauczyć dzięki temu :)


darekradzan

sprawdz czy masz taki plik
Cytat/etc/modprobe.d/blacklist.conf
jesli tak to go pokaz

co do poprzedniego wpisu , to chodzilo o to zeby rt2800usb byl ladowany przy kazdym starcie i dodany do   /etc/modules

podsaj jeszcze mi wynik polecenia
inxi -Fx
jesli system Ci powie ze nieznana komenda to zainstaluj inxi
sudo apt-get install inxi
i jeszcze raz wpisz ta komende w konsole (inxi -Fx ) , i podaj jej wynik , na forum

NXT

Ten plik, jak mówiłem wcześniej edytowałem już. Niepotrzebnie pewnie, bo nie wiedziałem w sumie co robię :D Ale spokojnie, usunąłem to co dodałem.

Zawartość tego pliku:
Cytat# This file lists those modules which we don't want to be loaded by
# alias expansion, usually so some other driver will be loaded for the
# device instead.

# evbug is a debug tool that should be loaded explicitly
blacklist evbug

# these drivers are very simple, the HID drivers are usually preferred
blacklist usbmouse
blacklist usbkbd

# replaced by e100
blacklist eepro100

# replaced by tulip
blacklist de4x5

# causes no end of confusion by creating unexpected network interfaces
blacklist eth1394

# snd_intel8x0m can interfere with snd_intel8x0, doesn't seem to support much
# hardware on its own (Ubuntu bug #2011, #6810)
blacklist snd_intel8x0m

# Conflicts with dvb driver (which is better for handling this device)
blacklist snd_aw2

# causes failure to suspend on HP compaq nc6000 (Ubuntu: #10306)
blacklist i2c_i801

# replaced by p54pci
blacklist prism54

# replaced by b43 and ssb.
blacklist bcm43xx

# most apps now use garmin usb driver directly (Ubuntu: #114565)
blacklist garmin_gps

# replaced by asus-laptop (Ubuntu: #184721)
blacklist asus_acpi

# low-quality, just noise when being used for sound playback, causes
# hangs at desktop session start (Ubuntu: #246969)
blacklist snd_pcsp

# ugly and loud noise, getting on everyone's nerves; this should be done by a
# nice pulseaudio bing (Ubuntu: #77010)
blacklist pcspkr

# EDAC driver for amd76x clashes with the agp driver preventing the aperture
# from being initialised (Ubuntu: #297750). Blacklist so that the driver
# continues to build and is installable for the few cases where its
# really needed.
blacklist amd76x_edac

Ogólnie ładnie sobie Mint radzi z internetem przez Tethering USB z mojego telefonu, który łączy się z wifi. Nie występują wtedy żadne zawiechy ani błędy.

darekradzan

Cytat#disable the misbehaving RALink drivers.
#The WN727N only needs the rt2870sta driver.
blacklist rt2800usb
blacklist rt2x00usb
blacklist rt2x00lib

dodaj to na koncu , zeby mozna bylo w razie czego latwo usunac , zapisz  i zrob reboot , ale najpierw podaj mi wynik tego polecenia o ktore Ciebie prosilem , a i co to znaczy
Cytatsprawdziłem Firefoxa i wywaliło X'y
chodzi mi o te x

NXT

X'y  od X Window, w tym przypadku w znaczeniu środowisko graficzne. Przepraszam za skróty, ale czytając wiele tematów związanych z linuxem spotkałem się z takim powiedzeniem nie raz :) Czy w pełni poprawnie stosowane to jest - nie mam pojęcia.

Wynik inxi -fx
Cytat
System:    Host: szymon-EP43-DS3L Kernel: 3.13.0-37-generic x86_64 (64 bit, gcc: 4.8.2)
Desktop: Gnome Distro: Linux Mint 17.1 Rebecca
Machine:   Mobo: Gigabyte model: EP43-DS3L Bios: Award version: F2 date: 05/28/2008
CPU:       Dual core Intel Core2 Duo CPU E7300 (-MCP-) cache: 3072 KB flags: (lm nx sse sse2 sse3 sse4_1 ssse3) bmips: 10666.2
           Clock Speeds: 1: 1600.00 MHz 2: 1600.00 MHz
Graphics:  Card: NVIDIA G84 [GeForce 8600 GT] bus-ID: 01:00.0
           X.Org: 1.15.1 drivers: (unloaded: fbdev,vesa) FAILED: nouveau Resolution: 1280x1024@60.0hz
           GLX Renderer: Gallium 0.4 on NV84 GLX Version: 3.0 Mesa 10.1.3 Direct Rendering: Yes
Audio:     Card: Intel 82801JI (ICH10 Family) HD Audio Controller driver: snd_hda_intel bus-ID: 00:1b.0
           Sound: Advanced Linux Sound Architecture ver: k3.13.0-37-generic
Network:   Card-1: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller
           driver: r8169 ver: 2.3LK-NAPI port: d000 bus-ID: 04:00.0
           IF: eth0 state: down mac: 00:1f:d0:5d:2c:e6
           Card-2: Ralink driver: rt2870 usb-ID: 148f:7601
           IF: ra0 state: up speed: N/A duplex: N/A mac: e8:94:f6:23:01:d0
Drives:    HDD Total Size: 580.1GB (0.8% used) 1: id: /dev/sda model: TOSHIBA_MQ01ABD0 size: 500.1GB
           2: id: /dev/sdb model: ST3802110A size: 80.0GB
Partition: ID: / size: 20G used: 4.4G (25%) fs: ext4 ID: /home size: 39G used: 115M (1%) fs: ext4
           ID: swap-1 size: 0.53GB used: 0.00GB (0%) fs: swap
RAID:      No RAID devices detected - /proc/mdstat and md_mod kernel raid module present
Sensors:   System Temperatures: cpu: 44.0C mobo: N/A gpu: 54.0
           Fan Speeds (in rpm): cpu: N/A
Info:      Processes: 161 Uptime: 29 min Memory: 657.1/3008.6MB Runlevel: 2 Gcc sys: 4.8.2 Client: Shell inxi: 1.8.4

Jak widać karta została wykryta.
Blacklist dodałem. Teraz restart.

darekradzan

dopisz to co podalem w poprzednim poscie do /etc/modprobe.d/blacklist.conf , i sprawdz czy pomoglo
Wiesz jak sie dopisuje do pliku?
w razie czego
sudo nano /etc/modprobe.d/blacklist.conf
wklejasz to co Ci podalem
zapisujesz , naciskajac    - ctrl+o ,
zatwierdzasz   -  enter
wychodzisz   -   ctrl+x

Prosilem Ciebie o wynik tego polecenia , zeby zobaczyc czy czasem nie masz jakiegos "slabiutkiego" sprzetu (znaczy sie mala pamiec , itp) , bo to tez moze byc porzyczyna zawiech systemu , no i czy masz Ralink driver: rt2870  , bo to jest wazne , aby mozna bylo wykonac zmiane w pliku /etc/.../blacklist.conf

NXT

Już dodałem i po restarcie jestem.
A w sumie po dwóch.
Przy pierwszym sprawdziłem czy pomogło, ale nie pomogło, więc zmuszony byłem do restartu.

darekradzan

Kurcze to lipa
Problem moze tez lezec po stronie karty siciowej
Sila sygnalu , a przede wszystkim przepustowosc lacza internetowego maja wielki wplyw na dzialanie karty . a masz moze inna karte , zeby sprawdzic czy dziala ?
Sluchaj , teraz niestety musze leciec do roboty , ale bedac tam jeszcze troche postaram sie poczytac i dam znac .
na moj rozum to tez moze wygladac jakby byl zainfekowany komputer , ale to bardziej pasowalo by do windowsa , chociaz z mintem tez co chwile sa jakies problemy , ciezko mi zrozumiec dlaczego ludzie tak cenia ten system , ale nie wazne. tak jak wspomnialem , sprobuje cos doczytac , moze cos znajde na jakis angielskich forach , a moze ktos zaraz madrzejszy sie odezwie i Ci pomoze
pozdrawiam , probuj cos tam walczyc , znajac zycie pewnie bedzie to jakas drobnostka  :P

NXT

Dzięki wielkie za pomoc i za zaangażowanie ;)
Nie pali się, także spokojnie.
Karta sprawna, bo na Windowsie pięknie działa. Czasem coś przerywało, ale odłączenie i ponowne podłączenie likwidowało problem.
Wcześniej miałem kartę też z chipsetem Ralinka, ale działała od razu po podłączeniu. Spaliła się niestety, gdy niechcący razem z ładowarką pociągnąłem gniazdko, gdzie była podłączona listwa od komputera.

To miłej pracy życzę :) I lepiej pracuj, a nie szukaj :D

Maromann

sugerowałbym próbę z inną dystrybucją. w debianie jest sterownik (własnościowy) dla chipsetów ralinka
CytatBinary firmware for Ralink wireless cards

This package contains the binary firmware for wireless network cards with
the Ralink RT2501 [Turbo], RT2600, RT5201 [Turbo], RT5600, RT5201USB,
RT2800P[D], RT2700P[D], RT2700E[D], RT2800E[D], RT2800U[D] or RT3000E[D]
chipsets or RT3070/RT3071/RT3072 chips, supported by the rt61/rt61pci,
rt73/rt73usb, rt2860sta, rt2870sta/rt2870, rt3070sta or rt3090sta drivers.

Contents:
* Ralink RT2561 (RT2501/RT5201 chipset) firmware, version 1.2 (rt2561.bin)
* Ralink RT2561S (RT2501 Turbo/RT5201 Turbo chipset) firmware, version 1.2 (rt2561s.bin)
* Ralink RT2661 (RT2600/RT5600 chipset) firmware, version 1.2 (rt2661.bin)
* Ralink RT2760/RT2790/RT2860/RT2890/RT3090 (RT2700P[D]/RT2700E[D]/RT2800P[D]/RT2800E[D]/RT3000E[D] chipset) firmware, version 34 (rt2860.bin, rt3090.bin)
* Ralink RT2870/RT3070/RT3071/RT3072 (RT2800U[D] chipset) firmware, version 29 (rt2870.bin, rt3070.bin)
* Ralink RT3071/RT3072 firmware, version 29 (rt3071.bin)
* Ralink RT2571W/RT2671 (RT2501USB/RT5201USB chipset) firmware, version 1.8 (rt73.bin)

czyli dowolna dystrybucja debianowa z repozytorium non-free. np. pointlinux, czy to wersja 2 (debian stabilny), czy 3 (debian testowy).

na marginesie, to dotykanie blacklisty nie jest dobrym rozwiązaniem. trzeba byłoby najpierw sprawdzić (lsmod z terminala), czy sterownik się załadował.

darekradzan

@ Maromann
sterownik sie zaladowal , a dotykanie blacklisty , jesli chodzi o Ubuntu i Minta jest w 99% wrecz konieczne , o czym swiadcza rozwiazania podobnych problemow na forach tych dystrybucji
Co do zmiany dystrybucji to calkowicie sie zgadzam , podobne wlasnie problemy zdarzaja sie glownie/prawie zawsze na tych dwoch , oraz z nimi powiazanych dystrybucjach , debian - spokoj , arch i slackware rowniez , nawet na pclinux  problemy sie pojawiaja sporadycznie, nie wiem jak sprawa wyglada na red-hat/fedora i mandriva , ale zawsze mozna doczytac , pozdrawiam
@NXT
Nie chce nic sugerowac , ale pomysl nad zmiana dystrybucji, tak jak napisal kolega  Maromann, z mintem naprawde czesto sa problemy , nie wspomne juz o tym ze nie za nowe oprogramowanie , a stabilnoscia i tak nie grzeszy , samo jadro , masz teraz 
CytatKernel: 3.13.0-37-generic x86_64
a nie szukajac daleko
Cytat[darek@zuza ~]$ uname -a
Linux zuza 3.18.5-1-ARCH #1 SMP PREEMPT Fri Jan 30 07:31:50 CET 2015 x86_64 GNU/Linux
sprzetu zlego nie masz  , za jakis czas najwyzej dokupic troche ram i mozna smigac , a miec minta dlatego bo wszyscy o nim pisza ze jest niby taki prosty i w ogole przyjazny dla uzytkownika , a caly czas przy nim grzebac i sie denerwowac mija sie z celem .Pomysl o jakims fajnym systemiku opartm o Debiana ( sparky , solydxk , crunchbang ) czy arch-u (manjaro , czy nawet bridge ) , lub o samym debianie (duzo prostrzy niz mint)
Co do mojej wczorajszej obietnicy , to mialem troche urwanie glowy w robocie , tak ze teraz z godzinke pospie i potem cos poczytam
Pozdrawiam , milego dzionka wszystkim

Maromann

osobiście, to także nie rozumiem, skąd te zachwyty nad ubuntu, mintem i podobnymi. powyższy sprzęt, to przy moim rakieta . ale ja na wszystkich swoich (amd/radeon plus stare komputery) mam pointa. jakoś tak się składa, że zawsze do niego wracam, mimo przetestowania wielu dystrybucji. na marginesie, te one-man-show-distro mają najlepsze wsparcie poprzez bezpośredni kontakt z developerami. długo miałem semplice (debian sid, czekam teraz na siódemkę) i nigdy nic nie było, a współraca z twórcami, wręcz modelowa. polecam pointlinuxa (debian stabilny) i wattos-lxde (stabilny plus backport). za chwilę semplice, jak tylko ukaże się najnowsza wersja (chłopcy zabrali się za zbudowanie własnego pulpitu i chcą go wykorzystać w nadchodzącej wersji). dodatkowo, warto zainteresować się sparky linuxem (debian testowy plus wsparcie lokalne). wybór jest całkiem niezły.

pozdro. M

darekradzan

@Maromann
Teraz czytalem otym systemie semplice , bo go nie znalem , wydaje sie naprawde fajny , a 7 juz jest do pobrania , narazie current ale jest
http://semplice-linux.org/download
jak lubisz takie dystrybucje to polecam Vsido , przez jakis czas uzywalem , naprawde warto , debian sid +trroche experimentala z fluxboxem i o dziwo stabilny w miare , tylko wiadomo trzeba czytac co pisza deweloperzy o aktualizacjach
http://mirror.aibor.de/vsido/iso/
systemik tez jest w wersji live , tak ze jak troszke czasu znajdziesz to polecam
pozdrawiam

Zobacz najnowsze wiadomości na forum