Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

System na starszego laptopa [2x.1.8GHz, 2GB RAM]

Zaczęty przez Saszunia, Grudzień 28, 2014, 11:29:30 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Saszunia

Witam wszystkich.

Chciałbym zmienić starego poczciwego XP na jakiegoś pingwinka.
System ma działać na laptopie Dell Latutude d630:
-Intell Core 2 Duo T7100 1.8 GHz
-2 GB RAM
-nvidia Quadro NVS 135M 128 MB

Ogólnie laptop ma służyć do przeglądania internetu, oglądania filmów, zabierania na uczelnie i bezproblemowego podłączania pod wszelakiego rodzaju rzutniki. Zależałoby mi też do bezproblemowej pracy SopCast  ;)

I głównie system ma płynnie działać i chciałbym by ładnie wyglądał. Wcześniej miałem kontakt z GNOME i KDE ale szukając dystrybucji natknąłem się na wiele nowych i nie wiem co skubnąć.

darekradzan


Maromann

a jakie masz kompetencje i ile czasu możesz poświęcić na dokształt?

zamiast proponować konkretną dystrybucję, sugeruję algorytm poszukiwania. np. na distrowatch.com można przejrzeć informacje, lub przeszukać bazę dystrybucji wg zadanych kryteriów. pościągać, te które zwrócą uwagę i nagrać (spod windowsa większość da się rufusem) na pendrivea. w ten sposób szybko utworzysz krótką listę.

a co do cb, to wzbudza on skrajne emocje. nie ulega wątpliwości, że openbox jest przyjemny, responsywny, konfigurowalny ale wymaga trochę wiedzy.

painlust

Na tym sprzęcie bez problemowo pójdzie wszystko poniżej (włącznie z ) XFCE czyli MATE i LXDE też.

Sumer

#4
huzar Ja zaczynałem od minta, więc zgadzam się z Ram co do minta, ale ja brałbym również pod uwagę mint debian czyli: LMDE oraz sparkylinux, który również ma wszystko na starcie włącznie z wtyczkami do flash i javy, które w mincie trzeba doinstalować jak dobrze pamiętam. Gdy ja zaczynałem poznawać linuxa również miałem obok XP, którego sporadycznie używałem, ale byłem spokojniejszy, że on tam jest, więc na początek to chyba dobre rozwiązanie.



________
We offer best quality http://www.spanishprograms.com/ test papers and  dumps materials. You can spanishprograms - learn how to speak spanish get our 100% guaranteed questions BBC's languages to help you in passing the real exam of Foreign Service Institute
We offer best quality *Link Removed* test papers and  dumps materials. You can *Link Removed* get our 100% guaranteed questions

christo

Jak zwykle ilu useruw tyle typów.Przeszedłem całe dystrybucje debiana i ubuntu ( czy to z kija czy z HDD ) do profeski na taki sprzęt to uzywałbym slaxa ( do profeski ale profeska sie nie pyta w takich sprawach ) a dla początkującego na słabszy sprzęt to tak jak niektórzy pisali minta xfce albo , co jest moim typem 32 bitową wersję minta z pulpitem cinnamona.Ostatnia wersja minta to 17.1 .

theunion

mint jest dobry posiada wszystko na starcie, słyszałem też o Manjaro podobny do minta tylko z tego wiem to manjaro to pochodny Arch'a więc nie wiem jak z instalacja. Ja użwam mint 17.1 xfce dla mnie prawie idealny OS, ale słyszałem ze sa opóźnienia  w xfce, więc zaproponowali LxQt (sam nie testowalem, wiem ze manjaro jest w wersji z tym pulpitem)
a co do wyboru, to próbuj różne distro które beda Ci spełniać twoje wymagania w końcu wybierzesz to bedzie pasowało a przy okazji porównasź systemy,chyba ze jesteś leniem i nie chce Ci się bawić a szukasz zamiennika okienka XP to mint spełnia to w 100% ja polecałbym xfce,lmde albo bardziej wypasione mate albo cinammon.
Teraz zależy od Cb ktora ścieżka podążysz, mam nadzieje ze pomogłem :)

lesio

Istotne pytanie: Czy dla Ciebie istotne znaczenie ma zużycie energii akumulatora? Jeśli tak, to przy wyborze dystrybucji należy uwzględnić wersję kernela. Kernele 3.13 i 3.14 są dość oszczędne. Późniejsze wersje (aż do aktualnej 3.19)  zostały bardzo rozbudowane w celu obsługi nowszych urządzeń (niewystępujących u Ciebie - bo to przecież starszy laptop) i zużywają 10-20% więcej energii, co skraca czas pracy na akumulatorze. Dlatego na początek można uznać, że najbardziej przydatny byłby mint 17.1 (kernel 3.13) z powłoką xfce (lub mniej zasobochłonną) i zainstalowanym programem zarządzania energią TLP. Pokrywa się to z wieloma sugestiami zamieszczonymi wcześniej.

darekradzan

@lesio
pamietaj , ze kernel kompilujemy , jesli oczywiscie wiemy o co chodzi ;)
pozdrawiam

lesio

Dziękuję - uwaga oczywiście istotna - jednak takiej analizy nie przeprowadzałem :-(
Ze względu na charakter tematu nie brałem pod uwagę samodzielnego upgrade kernela  pod uwagę. Chodziło mi tylko o dość ogólne porównanie kolejnych wydań tej samej dystrybucji cyklicznej, eksploatowanej zasadniczo w tej samej konfiguracji w zależności od kernela. Zdaję sobie sprawę z ułomności takiego porównania, ale w związku z tym, że zdarzyło mi się pod tym względem analizować rożne dystrybucje, w których występuje różne tempo pogoni za nowymi kernelami przy porównywalnych numerach wersji pozostałych komponentów, trend wydaje mi się zauważalny. Można też zauważyć, że wersje kernela 3.12 - 3.14 są bardziej oszczędne od poprzednich wersji, gdzie uszkodzone było zarządzanie energią. Cały czas mam na myśli  "natywne" wersje kernela dla określonych dystrybucji cyklicznych.
Zaobserwowane przeze mnie różnice w zużyciu energii przez poszczególne jądra są w stanie spowodować sytuację, że np. wcześniejsze jądro z powłoką kde jest oszczędniejsze od późniejszego jądra z powłoką lxde.
Zagadnienie jest ogólnie dość ciekawe, ale chyba nie cieszy się większym zainteresowaniem, a jakiekolwiek sensowniejsze analizy są bardzo czasochłonne.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum