Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Skanowanie przez serwer wydruku.

Zaczęty przez Heimdall63, Grudzień 10, 2014, 03:26:39 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Heimdall63

Hej.

Mam Print Server Asus RT- N15U, z drukowaniem sieciowym nie ma żadnego problemu. Ale nie mogę skonfigurować skanowania przez sieć. Urządzenie wielofunkcyjne HP 209a. Przeszukałem net, ale znalazłem tylko informacje, że skanowanie przez sieć w Linuksie to nie problem, może i tak, ale, jak to zrobić? :) System Ubuntu 14.4.
Czy ktoś wie jak zmusić system do "zobaczenia" skanera? Jak chcę coś zeskanować muszę podłączać kabelek do kompa.....
Dzięki za pomoc

darekradzan

#1
Witam
O ile sie orientuje to chyba powinienes miec zainstalowana aplikacje sane , sprawdz czy masz ja w systemie
dpkg -l | grep sane
, jesli nie to
sudo apt-get install libsane sane sane-utils libsane-extras xsane
polecenie zainstaluje Ci rowniez xsane (nakladka)

Potem wejdz w aplikacje---grafika ----xsane
powinno pojawic sie okno dialogowe skanowania ze skanera , jesli program nie bedzie widzial skanera to trzeba bedzie jakos zrobic to recznie , wtedy napisz , bedziemy cos kombinowac , pozdrawiam

Heimdall63

Hej.

Sane mam oczywiście zainstalowane. Poniżej wynik wykonania komendy "dpkg -l | grep sane" w terminalu:

pawel@Mordor01:~$ dpkg -l | grep sane
ii  libcommon-sense-perl                                  3.72-2build1                                             amd64        module that implements some sane defaults for Perl programs
ii  libhtml-html5-sanity-perl                             0.104-1                                                  all          make HTML5 DOM trees less insane
ii  libksane-data                                         4:4.13.0-0ubuntu1                                        all          scanner library (data files)
ii  libksane0                                             4:4.13.0-0ubuntu1                                        amd64        scanner library (runtime)
ii  libsane:amd64                                         1.0.23-3ubuntu3.1                                        amd64        API library for scanners
ii  libsane-common                                        1.0.23-3ubuntu3.1                                        amd64        API library for scanners -- documentation and support files
ii  libsane-dev                                           1.0.23-3ubuntu3.1                                        amd64        API development library for scanners [development files]
ii  libsane-hpaio                                         3.14.3-0ubuntu3.2                                        amd64        HP SANE backend for multi-function peripherals
ii  python-imaging-sane                                   2.3.0-1ubuntu3                                           all          Dummy transitional package
ii  python-sane                                           2.3.0-1ubuntu3                                           amd64        Python Imaging Library - SANE interface (Pillow fork)
ii  sane                                                  1.0.14-9                                                 amd64        scanner graphical frontends
ii  sane-utils                                            1.0.23-3ubuntu3.1                                        amd64        API library for scanners -- utilities
ii  xsane                                                 0.998-5ubuntu1                                           amd64        featureful graphical frontend for SANE (Scanner Access Now Easy)
ii  xsane-common                                          0.998-5ubuntu1                                           all          featureful graphical frontend for SANE (Scanner Access Now Easy)
pawel@Mordor01:~$"

Drukarka działa bez problemu.
Adres URL: socket://192.168.1.1:9100
Producent i sterownik: HP Deskjet Ink Advant k209a-z, hpcups 3.14.3

Sane "widzi" skaner tylko jak drukarka jest podpięta bezpośrednio.

Dzięki za chęć pomocy.
Pozdrowienia

darekradzan

@Heimdall63
Witam , na dole podaje Ci link do artykulu jak udostepnic skaner w sieci , mam nadzieje ze Ci pomoze
Cytathttp://apcoln.linuxpl.org/doku.php?id=udostepnianie_skanera_w_sieci
oraz drugi link do strony , ktora warto przeczytac
Cytathttp://www.sane-project.org/man/saned.8.html
Wydaje mi sie ze dzieki nim uda Ci sie skonfigurowac odpowiednio swoje urzadzenia
pozdrawiam ,

christo

Generalnie sprawdzasz czy są stere na stronie sane-project ściągasz instalujesz ( w moim przypadku samsung CLX 3305 w trzeba byłoodpaliś w bashu pliki .sh ) i w graficznym środowisku bez problemu go znajdzie po tcp/ip.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum