Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Lubuntu 14.04 - problem z regulacją jasności

Zaczęty przez szeryf_rottingham, Grudzień 09, 2014, 10:02:02 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

szeryf_rottingham

Na początku witam wszystkich forumowiczów serdecznie, gdyż jestem nowy na forum :)

A teraz przechodząc do rzeczy. Mam netbooka marki acer, model aod257. Miałem na nim od 3 lat windows 7 starter. Miałem... Dzisiaj moje zdenerwowanie sięgnęło zenitu i zainstalowałem na nim Lubuntu 14.04. Wszystko pięknie śmiga, poza jedną rzeczą. Nie mogę regulować jasności. Próbowałem tego sposobu: http://www.dobreprogramy.pl/Marek607/Problemy-po-instalacji-Ubuntu-14.04-LTS,55287.html.
Częściowo on zadziałał. Częściowo ponieważ mogę regulować jasność, ale następuje to w dość okrężny sposób. Gdy zmienię jasność to... ona ulegnie zmianie, ale dopiero po restarcie systemu. Nie wiecie może jak można temu zaradzić?
Będę wdzięczny za wszelkie porady i wskazówki.

Pozdrawiam,
szeryf_rottingham

darekradzan

Witam "szeryfie "
wydaje mi sie ze mozesz spróbowac zainstalowac Indicator Brightness , jest to aplikacja ktora pozwala na wybranie skali jasnosci (jest bodajze 14 czy 16  stopni skali )
sudo apt-get update

nastepnie dodaj repozytoria
sudo add-apt-repository ppa:indicator-brightness/ppa
zainstaluj aplikacje
sudo apt-get install indicator-brightness


i juz wtedy powinien pojawic sie wskaznik jasnosci w menu Lubuntu
po nacisnieciu na niego moze Ci sie wydawac ze nic sie niedzieje , ale na dolnym pasku zadan powinna sie pojawic nowa ikonka , ktora jest wlasnie wskaznikiem jasnosci , lewy klik ja uruchamia , czarna kroopka to obecna jasnosc .
Mam nadzieje , ze troche Ci to pomoze
pozdrawiam , milego dzionka

szeryf_rottingham

#2
Hej, dzięki za pomoc. Lecz niestety pojawił się problem, wszystko szło pięknie, aż do ostatniej komendy
sudo apt-get install indicator-brightness
Jak wpisałem ten kod, to wyskoczyło mi
CytatE:Nie udało się odnaleźć pakietu indicator-brightness
Ktoś wie może dlaczego tak się dzieje? : <

EDIT.
Zrobiłem to drugi raz i pykło, ale pytanie. Gdzie mogę znaleźć ten indicator?

EDIT.2
Znalazłem w akcesoriach ten indicator jednak, włączyłem i na pasku zadań pojawiła mi się ikonka tego programu, zmieniam tam jasność a ona ani drgnie... Nie wiecie co można zrobić z tym? : < Jasność oczywiście tak jak w poprzednim przypadku ulega zmianie ale dopiero po restarcie systemu. Co znamienne, po restarcie systemu gdy jasność ulegnie zmianie, w programie indicator zawsze jest zaznaczona piątka.

darekradzan

#3
@szeryf_rottingham
czyli czekaj , na spokojnie , zainstalowac Ci sie udalo , ikonke , taki niby kwiatek, masz , po nacisnieciu jego lewa mysza otwiera Ci sie taka , nie wiem chyba 15 stopniowa, skala czyli jest ok .
w niektorych systemach , nie wiem czy tez w Lubuntu , aby nowe ustawienia zaczely działac trzeba system zrestartowac , tak ze moze jest tez tak w Twoim systemie , niestety sam osobiscie nigdy nie uzywalem Lubuntu . Moze napisze jeszcze ktos kto posiada wieksza wiedze ode mnie .
A czy aplikacja w ogole zapamietuje ustawienia , czyli jesli tam dopasujesz sobie ta jasnosc jak Ci pasuje , zrobisz reboot , system sie uruchomi , to jest wszystko ok? , tak jak chciałes ?
moze zrob jeszcze  aktualizacje
apt-get update && apt-get upgrade
potem
reboot
i sprawdz co sie dzieje, czy jest dobrze , pozdrawiam
P.s oczywiscie te dwie komendy wykonaj z uprawnieniami root-a

szeryf_rottingham

Jest dokładnie tak jak napisałeś. Pojawia się taki jakby kwiatek, jak klikam pojawia się dokładnie mówiąc 10-stopniowa skala. Jak restartuję to komputer włącza się z ustawieniami dokładnie takimi jakie chciałem.

Jedno głupie pytanie. Jak wpisać komendy z poziomu roota?

pavroo

Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

darekradzan

@szeryf_rottingham
Czyli , juz chyba wszystko jest ok?
Temat mozna uznac za rozwiazany ? . czy jeszcze masz z czyms problem ?
pozdrawiam , milego dzionka

szeryf_rottingham

Hej, niestety jeszcze problem nie jest rozwiązany. Jeżeli chodzi o aktualizację tego programu to wyskakuje mi:

CytatE: Nie udało się otworzyć pliku blokady /var/lib/dpkg/lock - open (13: Brak dostępu)
E: Nie udało się zablokować katalogu administracyjnego (/var/lib/dpkg/), czy użyto uprawnień administratora?

Wiecie może jak sobie z tym poradzić? Obie komendy oczywiście poprzedziłem słowem "sudo".

Jeszcze 2 pytania z czystej ciekawości. Gdy klikam na baterię ppm to wyskakuje mi m.in. taka funkcja jak "tryb". I mam tam do wyboru tryb "normalny" lub tryb "prezentacji". Nie wiecie czym one się od siebie różnią? Oraz czy znacie jakieś skuteczne sposoby na to jak wydłużyć czas pracy lapka na baterii w systemie Lubuntu?

pavroo

Zamiast sudo użyj:
sudo su
+ Twoje hasło.
Następnie polecenie bez sudo, będzisz działał na koncie administratora.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

szeryf_rottingham

No i udało się zaktualizować. Ale wciąż, aby ustawienia jasności się zmieniły muszę restartować komputer. Może taki urok systemu a może ktoś jednak ma jeszcze jakieś propozycje jak to zmienić?

darekradzan

#10
ale , to co , Ty co chwile zmieniasz jasnosc?
pamietaj , ze tez jednym ze sposobów na dluzsza prace baterii jest  zmniejszenie jasnosci ekranu , a własnie jesli chodzi o przedluzenie pracy baterii , to pokaz , jaki masz wpis w  /etc/rc.local

cat  /etc/rc.local
oraz pokaz co ,masz w  /etc/default/grub
czyli
cat /etc/default/grub
pozdrawiam
P.s wydaje mi sie ze chyba powinienes zalozyc nowy watek odnosnie przedluzenia pracy baterii ,

Maromann

tu są lub mogą być dwie sprawy. po pierwsze w lxde nie ma front-endu do regulacji jasności, po drugie w nowych jądrach jest błąd, który powoduje, że ustawienie jasności nie działa - w jądrach 3.14 było ok, teraz w 3.16 trzeba modyfikować parametry jądra. żeby wskazać właściwe rozwiązanie napisz jakie masz jądro (komenda uname -a), jaką kartę graficzną oraz pokaż katalog /sys/class/backlight (wynik komendy ls -l w tym katalogu).

pozdro,

darekradzan

#12
ale "szeryf" przeciez napisał , ze regulacja jasnosci( indicator brightness )  mu dziala , tylko ze nowe ustawienia uruchamiaja sie dopiero po restercie systemu i jest to chyba normalne w Lubuntu , choc głowy bym nie dał , bo nie uzywalem tego systemu , jesli chodzi o karte to zapewne beda dwie  zintegrowane(jedna z nich odpowiedzialna jest za wydajność systemu np. w grach, a druga za oszczędzanie energii podczas przeglądania internetu) jak w wiekszosci takich sprzetow , aby sprawdzic grafike wydaj polecenie w konsoli
lshw -c display
P.s ,
Maromann piszesz do "szeryfa" , ktory chyba zauwazyles ze jest poczatkujacym uzytkownikiem ,a Ty
Cytatpokaż katalog /sys/class/backlight (wynik komendy ls -l w tym katalogu).
Ty sie juz znasz ,wiem o tym, ale to raczej troszke za trudne jak na poczatek

@szeryf_rottingham
polecenia

cd /sys/class/backlight
otrzymasz cos takiego (tylko ze swoimi danymi)
Cytat[darek@zuzol ~]$ cd  /sys/class/backlight
[darek@zuzol backlight]$
jestes juz w katalogu
i wtedy wykonujesz polecenie
Cytat[darek@zuzol backlight]$ ls -l


,sprawdzenie jadra wystarczy uname -r
Cytat[darek@zuzol ~]$ uname -r
3.17.6-1-ARCH

Maromann

#13
ok. masz rację. ale niestety, wszystko (z wyłączeniem paru rzeczy) wymaga kompetencji. używam (teraz) wattos z lxde i jasność ustawiam poprzez dopisanie linijki w pliku /etc/rc.local
echo 5 > /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness
plik docelowy może być inny ze względu na inną strukturę katalogu /sys/class/backlight

żeby zmienić w dowolnym momencie trzeba powtórzyć powyższe polecenie z odpowiednim paramatrem komendy echo (liczba naturalna nie większa od 100). czytanie zawartości pliku poleceniem cat.

zmiana jądra (przynajmniej u mnie i jest to niedoróbka jądra) spowodowała zminę strukrury wspomnianego katalogu. spojrzałem, że karta jest intelowa. podejrzewam, że w przypadku jądra 3.16 dla karty intelowej trzeba w pliku /etc/default/grub dodać parametr jądra
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet acpi_backlight=vendor"
(w uzupełnieniu dla niekompetentnych. oczywiście sudo update-grub jest obowiązkowe po każdej modyfikacji pliku konfiguracyjnego gruba) ja mam radeona, to powyższe rozwiązanie nie działa, co nie oznacza, że problem jest nierozwiązywalny.

pozdro,

darekradzan

Masz racje , powinno zadziałac , w razie czego , link do strony z w miare dokladnym opisem
Cytathttp://translate.google.com/translate?depth=1&hl=en&rurl=translate.google.com&tl=pl&u=http://synapse.wordpress.com/2012/05/22/save-brightness-setting-on-reboot-in-debian-squeeze-wheezy/
w ogole , problemy zwiazane z wszelkimi systemami opartymi na Ubuntu , sa doskonale opisane , wystarczy troszke "pogooglowac"
pozdrawiam wszystkich , miłej niedzieli

Zobacz najnowsze wiadomości na forum