Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

K3b nie nagrywa Audio CD

Zaczęty przez lars233, Październik 04, 2014, 11:21:11 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

lars233

Witam. Mam taki problem że K3b nie chce mi nagrywać płyt audio. Wcześniej nagrywałem DVD z danymi i nagrywał bez problemu. Jak chcę nagrać Audio CD wyskakuje eror i komunikat: cdrecord has no permission to open the device. Modify device setting in K3b to solve this problem. Wchodzę w ustawienia i zakładkę Device- są wyświetlone dane o mojej nagrywarce. Chyba nie mogę dodać mojej nagrywarki do group cdrom bo jak kliknę add to wyskakuje komunikat unable to execute the action. Mój linux to najnowsza openmandriva. Pomóżcie coś:-)

pavroo

#1
W pierwszej kolejności sprawdź do jakich grup należysz, poleceniem: groups
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

lars233

A jak sprawdzić w jakiej grupie jestem? Chyba w żadnej. Jak naciskam Add to wyskuje unable to execute the action.

pavroo

Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

lars233

Wpisałem i wyskakuje snafi wheel users. Snafi to moja nazwa.

pavroo

Zaloguj się w terminalu jako root:
su
Dodaj siebie do grupy cdrom:
adduser snafi cdrom
Następnie wyloguj się, zaloguj i sprawdź nagrywanie.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

lars233

Zrobiłem tak jak napisałeś. Wyskoczyła cała lista. Na dole listy było -u  że utworzy grupę o tej samej nazwie co konto. Wpisałem adduser u i po wylogowaniu powstało nowe konto u do wyboru porócz mojego snafi. Na to konto u nie mogę się zalogować. Jak zaloguję się na snafi to w opcjach K3B nadal nie mogę dodać nagrywarki do grupy i nadal nie nagrywa mi audio CD.

lars233

Tak wygląda ta lista:
[snafi@localhost ~]$ su
Hasło:
[root@localhost snafi]# adduser snafi cdrom
Usage: adduser [options] LOGIN
       adduser -D
       adduser -D [options]

Options:
  -b, --base-dir BASE_DIR       base directory for the home directory of the
                                new account
  -c, --comment COMMENT         GECOS field of the new account
  -d, --home-dir HOME_DIR       home directory of the new account
  -D, --defaults                print or change default useradd configuration
  -e, --expiredate EXPIRE_DATE  expiration date of the new account
  -f, --inactive INACTIVE       password inactivity period of the new account
  -g, --gid GROUP               name or ID of the primary group of the new
                                account
  -G, --groups GROUPS           list of supplementary groups of the new
                                account
  -h, --help                    display this help message and exit
  -k, --skel SKEL_DIR           use this alternative skeleton directory
  -K, --key KEY=VALUE           override /etc/login.defs defaults
  -l, --no-log-init             do not add the user to the lastlog and
                                faillog databases
  -m, --create-home             create the user's home directory
  -M, --no-create-home          do not create the user's home directory
  -N, --no-user-group           do not create a group with the same name as
                                the user
  -o, --non-unique              allow to create users with duplicate
                                (non-unique) UID
  -p, --password PASSWORD       encrypted password of the new account
  -r, --system                  create a system account
  -R, --root CHROOT_DIR         directory to chroot into
  -s, --shell SHELL             login shell of the new account
  -u, --uid UID                 user ID of the new account
  -U, --user-group              create a group with the same name as the user

[root@localhost snafi]#

pavroo

Poleceniem 'adduser u' utworzyłeś nowego użytkownika 'u', zupełnie niepotrzebnie.

Problem chyba ma podłoże gdzieś indziej, grupa 'cdrom' nie istnieje, więc nie można usera przyporządkować do tej grupy. Proponuje abyś troche głębiej poszukał w internecie podobnych problemów z dystrybucją Mageia lub ROSA, np:
https://bugs.mageia.org/show_bug.cgi?id=1525
W chwili obecnej nie posiadam cdrom-u i trudno mi to zdiagnozować.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

pavroo

#9
Otworz K3b-> Ustawienia (settings)-> Konfiguracja K3b-> Devices-> powinna wyskoczyc informacja o braku dostepu K3b do urzadzenia nagrywajacego - nalezy dodac usera do grupy 'cdrom' za pomoca zjadujacego sie tam przycisku. Nastepnie wylogowac i zalogowac do systemu ponownie.

Jesli to nie zadziala, idz do menu-> Narzedzia-> Konfiguracja komputera-> System-> Zarzadzanie uzytkownikami-> zaznacz 'snafi', kliknij Edycja-> Grupy-> zaznacz 'cdrom'. Zamknij wszystko i zaloguj sie ponownie do systemu. Powinno zadzialac.

/*Brak polskich znakow.*/
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

lars233

Ten pierwszy sposób w ustawnieniach Device w K3B robiłem wcześniej i nie chciało mi dodać do grupy.
Zrobiłem ten drugi sposób w ustawnieniach systemu i zarządzanie użytkownikami. Nadal nie nagrywa CD a w opcjach Device w K3B zniknął ten przycisk do dodawania do grupy.

pavroo

Po dodaniu siebie do grupy 'cdrom' wylogowałeś się i zalogowałeś ponownie?
Trochę to dziwne, pierwszy raz się spotkałem z takim przypadkiem.
Może to pora aby wypróbować inną dystrybucję?
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

lars233

Tak. Wylogowałem się i zalogowałem ponownie. Mam najnowszą OpenMandriva LX. Wszystko ładnie mam poustawiane i przystosowane dla siebie i nie chciałbym teraz znieniać na coś innego. Wizualnie też mi się podoba. A co słaba jest ta dystrybucja?

pavroo

Tego nie powiedziałem, chociaż z 'mandiva-podobnych' wybrałbym bardziej Mageia.
Chciałem powiedzieć, że nie należy trzymać się jednego rozwiązania, czasami dobrze spróbowac czegoś innego, dla porównania.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

lars233

A jakiego linuxa nie "mandriva-podobnego" byś polecił?
Ale w sumie też nie ma gwarancji, że jak zainstaluje innego linuxa to nagrywanie audio CD będzie działać. Albo przestanie działać coś innego np. drukarka czy internet.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum