Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Laptop HP i Linux

Zaczęty przez tasiemiec, Październik 03, 2014, 05:34:26 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

tasiemiec

Siemanko :D
Po przywitaniu się pora na pierwszy normalny post na forum :D

Posiadam laptopa HP Pavilion G6-2233sw

Hardware:
I3 2370M - 2 rdzenie/4 wątki 2.4GHz
8GB RAM 1333MHz
Dysk 320 GB (o tym za chwilkę)
Intel HD 3000

Software:
Windows 8.1 64bit

I teraz ta najważniejsza część. Planuję zakupić dysk SSD 120GB i tak patrząc że czysty Windows 8.1 zajmuje 19GB miejsca na dysku doszedłem do wniosku, że linux będzie lepszy. Jako tako pojęcie o Linuxie mam. Jestem informatykiem z zamiłowania jak i zawodu. Obsługiwałem już Ubuntu, Debiana, Fedore, Minta, SUSE'a... Ale nigdy nie na laptopie najczęściej była to wirtualna maszyna. Zasymulowałem sobie instalację Ubuntu na Wirtualnej Maszynie i byłem mega zaskoczony, że tak malutko miejsca na dysku jest zajęte... Przechodząc do sedna sprawy Jaka dystrybucja na laptopa ? Używam go do programowania, grafiki 3D, wirtualnych maszyn, Internet(również LTE PLUS ZTE MF621), Muzyka(RIPPY płyt w formacie FLAC), Filmy(Również na zewnętrznym monitorze - HDMI). Osobiście jestem za Ubuntu 14.04.01 albo ElementaryOS opartym na w/w ubuntu :D

Mam także pytanie. Windows posiada 2 tryby pracy po zamknięciu klapy - Hibernacje i uśpienie.
Wiem, że linux posiada opcję hibernacji, robi bowiem zrzut do SWAP'A. Ze SWAP'a chce całkiem zrezygnować z racji 1. dużej ilości RAM 2. nie korzystam z hibernacji. Tylko pozostaje pytanie czy Linux ma opcję uśpienia ? Nigdy nie korzystałem z tego systemu na urządzeniu przenośnym.

Mam nadzieję, że odpowiecie na moje zawiłe pytania :D

pavroo

Witaj
Twój komp udźwignie chyba każdą dystrybucję.
Jedynym niuansem jest obsługa sprzętu - w takim przypadku musisz sprawdzić osobiście.
Ubuntu - jak najbardziej, polecam również openSUSE, Mageia, Debian, Mint, etc.
ElementaryOS - tutaj nie jestem przekonany, mam ososbiste przeciwskazania.
Hibernacji i uśpienia nigdy nie używałem, więc nie będę się wypowiadał
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

tasiemiec

Testowałem UBUNTU jako Live USB i wszystko działa jak należy. Podświetlenie, ściemnianie ekranu, kamerka, diody na klawiaturze(Po za WIFI ale to pewnie kwestia sterownika :D). Najzabawniejsze jest to, że ubuntu na usb w trybie live działa szybciej niż zainstalowany pełnoprawny Windows 8.1

Popróbuje z systemami które podałeś :)

darekradzan

@tasiemiec
jeli masz jako takie pojecie na temat linux-a , to oprocz tego co polecil pavroo  ,pomysl o Gentoo  (opcja uspienia dziala super) , z tego co wiem to najwieksze problemy z opc. uspienia sa na Mandrivie , Ros-ie i pochodnych
pozdrawiam

tasiemiec

Linuxa uczyłem się sam :D Korzystam Również z Raspberry PI z XBMC :D Skończyłem też kurs Cisco Linux Enterprises :D Ale wiadomo, że ciągle się w tym nie siedzi. Głównie zależy mi na wydajności, uśpieniu(nie hibernacji - wiadomo SSD i te sprawy :D ) i ładnym interfejsie :D

darekradzan

Jesli chodzi o interfejs , to sprawa gustu , poza tym kazdy mozesz dopracowac sobie wedlug wlasnego zyczenia , najladniejszy  gotowy , czyli automatycznie po zainstalowaniu , ma ponoc  elementary os , ale jakos nie jestem do niego przekonany , chyba dlatego ze oparty jest na Ubuntu . Wydajnosc to na pewno Debian , Slackware ,Gentoo , Arch w ogole wiekszosc linux-ow jest naprawde wydajnych , a wynika to z tego ze kazdego mozesz sobie dostosowac do wlasnych potrzeb. Ja obecnie posiadam Frugalware current (system niezalezny , bardzo bogate repozytoria , niestety znikoma ilosc uzytkownikow , ale osobiscie jestem zachwycony tym systemem ) , oraz Calculate linux (oparty na Gentoo , w pelni z nim kompatybilny , ale bynajmniej moim zdaniem o wiele prostszy ).
Ale wracajac do Twoich wymagan , spruboj moze Debiana netinstall , mozna zrobic z nim naprawde wiele , poza tym znakomita pomoc uzytkownikow na forach , co jest rzecza naprawde wazna , repozytoria strasznie bogate w oprogramowanie , tak ze jednym slowem system super dla Twoich potrzeb
pozdrawiam darekradzan

tasiemiec

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi :D Badam sprawę Debiana :D  Zobaczymy co z tego wyjdzie :D

Zobacz najnowsze wiadomości na forum