Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

System na bardzo stary komputer

Zaczęty przez ADAMEKKIC, Sierpień 18, 2014, 02:51:27 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ADAMEKKIC

Witam wszystkich!
Ostatnio udało mi się uruchomić jeden dosyć stary komputer (jego wiek oceniam na około 10 - 13 lat), chwilowo jest na nim zainstalowany Windows XP, ale chciałbym zainstalować na nim jakąś dystrybucje Linuxa lub inny darmowy system operacyjny. Jeśli chodzi o Linuxy to wolałbym, żeby nie było to Ubuntu (mam już na jednym komputerze i chciałbym przetestować coś innego), Puppy Linux (jakoś nie przypadł mi do gustu) ani Minino (to strasznie niszowy system). Konfiguracja sprzętowa tego zestawu komputerowego wygląda tak:
płyta główna: Nieznana (ani Speccy ani AIDA32 nie pokazują jej nazwy)
procesor: Intel Celeron-S, 1000 MHZ (10x100)
RAM: 256MB SDRAM (3-3-3-7)
karta graficzna: 64MB NVIDIA GeForce4 MX 440 with AGP8X (Microsoft Corporation)
karta dźwiękowa: Kontroler audio Intel 82801BA(M) ICH2 - AC'97
dysk: Maxtor 4D040H2 (40 GB, 5400 RPM, Ultra-ATA/100)
Ponadto: dwa napędy CD, stacja dyskietek, monitor LCD o rozdzielczości 1920x1080 (sporo nowszy od reszty sprzętu), klawiatura, mysz (bez rolki) oraz słuchawki ze złączem mini jack (monitor nie ma wbudowanych głośników)
I teraz właściwe pytanie czy jest jakiś system operacyjny, który będzie działał w miarę wydajnie na tym sprzęcie i pozwoli na przeglądanie internetu oraz odtwarzanie muzyki?

ADAMEKKIC

Dodam jeszcze, że chętnie sprawdzę również systemy z poza rodziny Linuxa.

ADAMEKKIC

Dobra przejrzałem internet i wybrałem parę systemów operacyjnych, doradźcie, który jest najlepszy. Dodam jeszcze, że jeśli chodzi o moje doświadczenie z Linuxami to jak na razie używałem przez pewien czas Ubuntu z Unity i Puppy Linuxa Wary.
antiX - http://linuxiarze.pl/distro-antix/
CrunchBang - http://linuxiarze.pl/distro-crunchbang/
SparkyLinux - http://linuxiarze.pl/distro-sparkylinux/
A także coś z poza świata Linuxa
KolibriOS - http://linuxiarze.pl/distro-kolibrios/
No i który wybrać?

pavroo

Witaj
Widzę, że już znalazłeś właściwe systemy.
Proponuję abyś je przetestował, zaczynając od początku swojej listy i wybrał ten, który obsłuży Twój sprzęt i Tobie przypasuje. Metoda prób i błędów jak najbardziej wskazana :)
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Albedo 0.64

Przede wszystkim celuj w lekkie managery okien czyli Openbox, Fluxbox, JWM może też E17/18. Moje propozycje do przetestowania to Sparky Base lub Enlightenment, Semplice, Q4OS http://linuxiarze.pl/distro-q4os/
Ten ostatni jest w moich planach do wypróbowania głównie ze względu na środowisko TDE. Nie proponuję niczego spoza kręgu Debiana ponieważ Debian w każdej swojej wersji zapewnia największy wybór oprogramowania. Pozdrawiam i życzę owocnych testów.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Zobacz najnowsze wiadomości na forum