Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Mint obok Windows 8.1

Zaczęty przez thekrepa, Sierpień 11, 2014, 06:00:02 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

thekrepa

Witam


Potrzebuję pomocy, gdyż mam nietypową sytuację. Jestem posiadaczem Windows 8.1. Chcę zainstalować Minta,  jednak niezbyt rozumiem jak to zrobić. Rozumiem, że mam mieć wydzieloną partycję specjalnie pod Linuxa. Ale tutaj pojawia się problem, gdyż mam już 8 partycji! Sam nie wiem skąd! Oto screen z menadżera dysków Win8:




Nie wiem na ile potrzebne mi jest tyle partycji odzyskiwania.


To jest już jakby osobna kwestia, bo chciałbym zainstalować Minta tak, aby przy starcie kompa mieć możliwość wyboru: Windows, lub Mint i w takiej sytuacji nie wiem jak mam to zrobić?

darekradzan

witam , tutaj masz w miare wszystko opisane http://forum.dobreprogramy.pl/instalacja-linux-mint-obok-windows-81-problem-t460746/
pozdrawiam ,
jesli chodzi o partycje odzyskiwania to "pogoogloj " troszke , jest bardzo duzo na ten temat
jeszcze raz wszystkiego dobrego

Albedo 0.64

Wszystkie partycje jakie masz są utworzone przez instalator W8 i najlepiej tego nie ruszaj jeśli nie chcesz mieć problemów. Partycję dla Linuksa musisz wygospodarować z dysku c:\ wystarczy ci 20 GB wolnej przestrzeni na końcu dysku, nie próbuj "wciskać" nowej partycji pomiędzy już istniejące. Resztę doczytasz na tym portalu, pavroo bardzo dobrze to opisał.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

thekrepa

Witam


Dziękuję za szybką odpowiedź.


Rozumiem, że mam wydzielić sobie partycję pod Linux, resztą się nie interesować. Jednak mój problem polega na tym, że nie bardzo wiem jak mam to zrobić. Wiem, że jest instrukcja na stronie, natomiast nijak się ona ma do tego co ja widzę u siebie na ekranie, po prostu nie wiem od czego zacząć. Załączam dwa screeny prosto z GParted...






Na drugim widać, że nie mam w ogóle możliwości stworzenia partycji logicznej i rozszerzonej... !


Bardzo proszę o pomoc.

darekradzan


pavroo

W Twoim przypadku, gdy wydzieliłeś już przestrzeń dla Linuksa z istniejącej partycji, musisz ją ustawić jako partycję główną (primary). Dostępną przestrzeń (unallocated) podziel na tyle partycji ile potrzeba dla nowgo systemu (root, swap + opcjonalnie home).
Twój układ partycji jest trochę odmienny od standarowego, gdyż producent komputera podzielił dysk wg własnych potrzeb.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

thekrepa

Ok, dzięki. Czyli partycje root, swap, home tworzyć jako "Primary partition" i się nie przejmować? Niestety nie mam innego wyboru, ponieważ mam UEFI i GDP.

pavroo

Zrób tak, jak program partycjonujący pozwoli.
Pierwszy raz widzę taką tablicę partycji, więc trzeba przetestować.
Pamiętaj jednak, że robisz to na własne ryzyko.

Alternatywnie możesz zainstalować Minta na penie 16GB.
W takim przypadku nie naruszysz struktury dysku twardego.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

thekrepa

No i się udało. Co prawda Mint ładuje się na zupełnie ciemnym ekranie i jest jeszcze parę drobnych rzeczy do poprawki, ale najważniejsze, że w ogóle działa.

Z "unllocated" wydzieliłem trzy partycje "Primary", ponieważ innych się nie dało, ani w GParted, ani w Menadżerze Dysków Windows 8, ani w Easeus Partition Master, potem już według instrukcji.

Przy uruchomieniu mam do wyboru Minta, Mint recovery, coś jeszcze (nie pamiętam) i Windows 8 loader. Jeszce nie sprawdzałem czy Windows nie ucierpiał, ale zaraz dam znać!

Albedo 0.64

Faktycznie, układ partycji na twoim dysku jest zadziwiający. Porażające marnotrawstwo przestrzeni. Jak tak dalej pójdzie, to następna wersja Windows nie zmieści się już na 1 TB.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

thekrepa

Na chwilę obecną mam 12 partycji (podstawowych), z czego 3 dla Linuxa. Resztę zabiera winda i chiński soft szpiegowski Lenovo ;)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum