Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Nowy sprzęt, początek z linuxem, co wybrać?

Zaczęty przez shinpai, Sierpień 07, 2014, 10:56:32 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

shinpai

Witam wszystkich :). Jestem nowa, także jak coś zawalę, to z góry przepraszam :). Kupiłam nowy sprzęt bez softa, lenovo z510  , i5 4200m , 8GB RAM i grafika GeForce GT 740M 2GB. No właśnie, bez softa. Uczelnia zapewnia mi dostęp do zasobów microsoftu... od października, bo dopiero zaczynam. Więc przez co najmniej 2-3 miesiące muszę przysłowiowo pociągnąć na linuxie. Byłabym ogromnie wdzięczna, gdyby ktoś mógłby mi pomóc, bo przesiedziałam kilkanaście godzin robiąc rozeznanie i w sumie fajnie, mam teraz jeszcze większy problem, bo wiem troszkę więcej niż wiedziałam, ale to niestety daje mi więcej możliwości i cech do rozpatrzenia :D. Z tego co wyczytałam, raczej na takiej konfiguracji sprzętowej chyba każda dystrybucja da radę (proszę mnie poprawić, jeżeli się mylę), bardziej chodzi mi o kompatybilność i o to, że będę używała laptopa do wszystkiego (podstawowe rzeczy, biurowe, grafika i programowanie - raczej na amatorskim poziomie, gry). Sama doszłam do tego, że może Fedora , Mandriva lub Ubuntu.
Jakakolwiek pomoc, porada będzie bardzo mile widziana i z góry dziękuję za fatygę :)

pavroo

Witaj
Ten sprzęt powinien udźwignąć każdą dystrybucję.
Jeśli to ma być pierwszy Linux to polecam Mint bazujący na Ubuntu z pulpitem MATE lub KDE:
http://linuxiarze.pl/download_mint/
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Maromann

sprzęt na pewno udźwignie każdą dystrybucję, ale prawdopodobnie nie każdą da się zainstalować. ważny jest rodzaj firmware'u oraz stosowne wsparcie instalacji dla posiadanego rodzaju. dodatkowo część firmware'ów jest tak zrobiona, że już nie można wyłączyć secure boota, co powoduje, że albo instalujemy windowsy, albo linuxa. niestety nie razem.

a co do windowsów w wersji akademickiej. pobiera się poprzez internet explorera. to bywa kłopotliwe. instaluje się z oznaczeniem wersji N. co prowadzi też do problemów w przypadku instalacji sterowników (dobrze jest mieć płytę ze sterownikami). w przypadku asusa (k56ca, na nim eksperymentowałem z wersją akademicką i linuxami) program instalacyjny od razu twierdzi, że nie ma sterowników do tej wersji. niby, wg serwisu można zainstalować ręcznie i w dowolnej kolejności, to przy bardziej szczegółowej dyskusji okazuje się, że jednak pewne sterowniki trzeba zainstalować w pierwszej kolejności.

proponuję zainstalować na początek jakąś dystrybucję ubuntową (np. czyste ubuntu lts), żeby sprawdzić czy wszystko da się poprawnie zainstalować i czy wszystko działa. może się okazać, że nie świecą jakieś światełka, nie działa czytnik kart, nie działają niektóre sekwencje klawiszowe itd itp, trzeba robić jakiś myk, by mieć sieć lub głos. możliwości niepowodzenia jest wiele.

pozdrawiam.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum