sprzęt na pewno udźwignie każdą dystrybucję, ale prawdopodobnie nie każdą da się zainstalować. ważny jest rodzaj firmware'u oraz stosowne wsparcie instalacji dla posiadanego rodzaju. dodatkowo część firmware'ów jest tak zrobiona, że już nie można wyłączyć secure boota, co powoduje, że albo instalujemy windowsy, albo linuxa. niestety nie razem.
a co do windowsów w wersji akademickiej. pobiera się poprzez internet explorera. to bywa kłopotliwe. instaluje się z oznaczeniem wersji N. co prowadzi też do problemów w przypadku instalacji sterowników (dobrze jest mieć płytę ze sterownikami). w przypadku asusa (k56ca, na nim eksperymentowałem z wersją akademicką i linuxami) program instalacyjny od razu twierdzi, że nie ma sterowników do tej wersji. niby, wg serwisu można zainstalować ręcznie i w dowolnej kolejności, to przy bardziej szczegółowej dyskusji okazuje się, że jednak pewne sterowniki trzeba zainstalować w pierwszej kolejności.
proponuję zainstalować na początek jakąś dystrybucję ubuntową (np. czyste ubuntu lts), żeby sprawdzić czy wszystko da się poprawnie zainstalować i czy wszystko działa. może się okazać, że nie świecą jakieś światełka, nie działa czytnik kart, nie działają niektóre sekwencje klawiszowe itd itp, trzeba robić jakiś myk, by mieć sieć lub głos. możliwości niepowodzenia jest wiele.
pozdrawiam.