Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Distro out of the box

Zaczęty przez ghorrgh, Lipiec 07, 2024, 06:06:49 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ghorrgh

Potrzebuję pomocy, bo nie mam sił... Chciałbym distro zaraz po zainstalowaniu gotowe do pracy i po polsku. Żeby i popracować (strony WWW, programowanie, grafika - tego będę się uczył) i pograć, posłuchać muzyki, obejrzeć film itd. Na Youtube wyłapałem jako godne polecenia: Ubuntu, openSUSE, Nobara, Pop!_OS. Środowisko mi pasi KDE plasma lub Gnome. Mam nadzieję, że w końcu znajdę coś dla siebie. PopOS mi się podoba i Nobara, ale to ostatnie nie po polskiemu. Choć w necie piszą (i na YT), że wystarczy ściągnąć jeden plik i wszystko speak polish.

Z góry dzięki! :)

linux4ever

Cytat: ghorrgh w Lipiec 07, 2024, 06:06:49 PMPotrzebuję pomocy, bo nie mam sił... Chciałbym distro zaraz po zainstalowaniu gotowe do pracy i po polsku. Żeby i popracować (strony WWW, programowanie, grafika - tego będę się uczył) i pograć, posłuchać muzyki, obejrzeć film itd. Na Youtube wyłapałem jako godne polecenia: Ubuntu, openSUSE, Nobara, Pop!_OS. Środowisko mi pasi KDE plasma lub Gnome. Mam nadzieję, że w końcu znajdę coś dla siebie. PopOS mi się podoba i Nobara, ale to ostatnie nie po polskiemu. Choć w necie piszą (i na YT), że wystarczy ściągnąć jeden plik i wszystko speak polish.

Z góry dzięki! :)

Z debianowych jednym kliknięciem  instalowanie  w Sparky 8 rolling lub Sparky 7 stable.

https://sparkylinux.org/download/rolling/

https://sparkylinux.org/download/stable/

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

ciubaka

Tak żeby wszystko działało i po polsku i najłatwiej to chyba jednak MXLinux (domyślny jest z Xfce, czyli jak dla mnie - najlepiej) ...

ghorrgh

A powiedzcie czy do Kubuntu 24.04 da się jakoś zainstalować najnowsze KDE? Internet mówi, że nie, ale "na siłę" powinno się chyba dać... Może to bez sensu tak destabilizować Kubuntu, ale chciałem wiedzieć.

Szukam innego distra niż Fedora, bo choć dużo umiem a Fedorze, to kilka rzeczy nie umiem zrobić.
Na przykład:
Żeby F montowała (nie wiem czy tak to się nazywa) dyski NTFS z moimi plikami. Bo zanim np odtworzę muzykę wpierw muszę wejść do danego dysku. Lub przekonwertować (bez utraty danych) na jakiś format zjadliwy dla linuxa.
Kubuntu od strzała to potrafi, a także na dyskach NTFS nie pokazuje windowsowych systemowych folderów.

Ale to chyba w innym poście powinienem...

pavbaranov

Wszystko wskazuje na to, że w Kubuntu 24.04 jest jeszcze Plasma w wersji 5. Wersja 6 pojawi się pewnie w październiku. Podobnie do Kubuntu zachowująca się dystrybucja to Neon. Jest on zbudowany na Ubuntu LTS, zatem teoretycznie winna wypalić sztuczka z dodaniem jego repozytorium, ale gorąco nie polecam mieszania repozytoriów różnych dystrybucji, a zatem jeśli debianowate, to poleciłbym właśnie Neon bądź pochodne.

ciubaka

Ghorrgh - automatyczne montowanie partycji najłatwiej ustawić przy pomocy aplikacji Dyski, dostępnej we wszystkich popularnych dystrybucjach ...

pavbaranov

@ciubaka - Tyle, że Dyski w Plasma ściągną niepotrzebnie pół GNOME, a nadto zdublują niepotrzebnie dostępne w niej narzędzia.

ciubaka

Ale w zamian nie trzeba terminować w Terminalu :-) Dyski i GParted są u mnie pierwszymi aplikacjami doinstalowywanymi, o ile ich nie ma :-) No - jeszcze Thunderbird i Libre Office ...

pavbaranov

Cytat: ciubaka w Lipiec 11, 2024, 11:16:36 AMAle w zamian nie trzeba terminować w Terminalu :-) Dyski i GParted są u mnie pierwszymi aplikacjami doinstalowywanymi, o ile ich nie ma :-) No - jeszcze Thunderbird i Libre Office ...
W KDE też nie musisz niczego robić w terminalu. Ba, praktycznie we wszystkich dystrybucjach oferowanych od razu z tym środowiskiem niczego w ogóle nie trzeba doinstalowywać, bo to wszystko dostępne jest OTB (może z wyjątkiem partitionmanager).

ghorrgh

#9
A Fedora vs openSUSE? Dla wieczniepoczątkującego...
Znalazłem to
https://linuxiarze.pl/fedora-vs-opensuse/

pavbaranov

Które openSUSE? Wydawnicze, czy rolling? Ustaw jakiekolwiek swoje priorytety pod np. względem tego jak świeże ma być oprogramowanie dostępne w systemie.
W przypadku Fedory (choć to łatwe do ogarnięcia, bo tutoriale są na ich stronie nawet) OTB nie otrzymasz od groma kodeków itp., które są objęte patentami.
Podobnie sprzęt, na którym to ma stanąć. Jeśli jest on ekstremalnie nowy, to raczej nie wydawnicza Zuśka, bo może nie pójść z uwagi na brak niezbędnego oprogramowania (np. zbyt stary kernel itp.).
Osobiście wybierałbym między Thumbleweed a Fedorą.

Inna sprawa - większość tych dystrybcji działa jako live, wobec powyższego ściągnij, wgraj na jakiegoś pena i pobaw się chwilę. Sam wówczas łatwo sprawdzisz co Ci bardziej odpowiada.

ghorrgh

#11
Okej, postawiłem Fedorę Gnome, owtyczkowałem, testuję. Thumbleweed potem. A co do pulpitu, to waham się między Gnome a Plasmą.

Aha. Mam problem, bo rozumiem że jak będę miał gnome a zainstaluję apkę KDE, to ściągnę pół plasmy. A jak będę miał KDE to po instalacji apki gnome, będę miał pół gnome. To które środowisko lepsze? Bo jeśli chodzi o urodę to KDE, ale ustawień nie umiem ujarzmić...

melis

Cytat: ghorrgh w Lipiec 12, 2024, 04:38:04 PMBo jeśli chodzi o urodę to KDE, ale ustawień nie umiem ujarzmić...
Ale co tam ujarzmiać? Korzystaj, a z czasem wszystko sobie dostroisz. To nie jest przecież tak, że już w tej chwili trzeba wszystko ogarniać, bo inaczej system padnie :D Powoli. Wyjęta z pudełka plasma, po prostu działa.

pavbaranov

Cytat: ghorrgh w Lipiec 12, 2024, 04:38:04 PMAha. Mam problem, bo rozumiem że jak będę miał gnome a zainstaluję apkę KDE, to ściągnę pół plasmy. A jak będę miał KDE to po instalacji apki gnome, będę miał pół gnome.
W przypadku Plasmy - najczęściej ściągniesz KF5/6, a nie Plasmę (czyli "biblioteki"). Chyba, że zainstalujesz jakąś aplikację Plazmy, a nie KDE (to różnica).
Cytat: ghorrgh w Lipiec 12, 2024, 04:38:04 PMTo które środowisko lepsze?
To, które Tobie bardziej pasuje.
Cytat: ghorrgh w Lipiec 12, 2024, 04:38:04 PMBo jeśli chodzi o urodę to KDE, ale ustawień nie umiem ujarzmić...
Cóż... ja nie ujarzmiam GNOME, które jest absolutnie nieustawialne. Dla mnie Plasma działa praktycznie od początku super. Z domyślnymi ustawieniami. Jeśli coś chcesz pozmieniać z czasem - nie ma problemu, bo to jest w systemie. W GNOME - wpierw muszę wymyślić sposób na wymyślenie jak się nazywa w ogóle rzecz, która mi jest potrzebna, a której domyślnie nie mam w systemie. Ale ja z KDE działam już ponad 20 lat, a GNOME od czasu do czasu "macałem". Przestałem, gdy narzucili jeden, jedynie słuszny pogląd na to jak ma wyglądać GNOME (czyli wraz wersją 3). Sorry, nie chce mi się wymyślać koła na nowo.

ghorrgh

#14
Racja :) Postawiłem Fedorę z plasmą i jest okej. Zobaczę z upływem czasu...

Cytat: pavbaranov w Lipiec 12, 2024, 03:50:33 PMOsobiście wybierałbym między Thumbleweed a Fedorą.

Okej. Fedorę zwykle proponują gnome a Thumbleweed KDE. Które środowisko? Nie chciałbym już experymentować, tylko zainstalować i zapomnieć o problemach.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum