Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Starszy kernel - problem z zamontowaniem exFat

Zaczęty przez colnet, Czerwiec 29, 2024, 03:46:35 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

colnet

Mam starszzą maszynę więc używam na współczesnym Linux Mint 21.3 Mate - starszego kernela 4.9.0.13. Wszystko na nim "chodzi" dobrze, oprócz tego że nie mogę zamontować karty pamięci ze sytemem plików exFat. Karta ma label: Sony32GB, UUID=EFFE-650E oraz w systemie dostaje pozycję /dev/sdc1.
W systemie zainstalowane są : exFat-fuse, Exfatprogs, a z marszu instalacyjngo systemu zainstalowany był ntfs-3g. Na tym kernelu takie systemy plików jak fat16, fat32 i NTFS montują się samoczynnie i beż żadnych problemów - tylko exFat jest "zaczarowany" i nie chce się montować.

W /etc/fstab próbowałem następujących linii osobno oczywiście:
/dev/sdc1    /media    ntfs-3g    rw,users,auto    0    1

/dev/sdc1 on /media/username/Sony32GB type exfat (rw,nosuid,nodev,relatime,uid=1000,gid=1000,fmask=0022,dmask=0022,iocharset=utf8,errors=remount-ro,uhelper=udisks2) 
z zawiasami i potem bez nich... i linii wykorzystującej label i UUID karty:

UUID=Sony32GB  /media/username/Sony32GB rw,nosuid,nodev,relatime,uid=1000,gid=1000,fmask=0022,dmask=0022,iocharset=utf8,errors=remount-ro,uhelper=udisks2

również w ten sposób: UUID=EFFE-650E  /media/32exfat   exfat defaults,noauto 0 0

oraz z linii poleceń:

mount -t exfat /dev/sdc1 /media
mount: /media: nieznany typ systemu plików 'exfat'

Nic w powyższych wpisów i poleceń nie daje rezultatu. Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.

CDeB

Na pewno musisz używać kernela 4.9? Od kernela 5.4 obsługa exFAT jest zaimplementowana domyślnie, więc nie powinieneś mieć problemów z obsługą napędów używających exFAT.

colnet

Tak wiem, na natywnym kernelu z tego Linux'a Mint 21.3 exFat pracuje normalnie, ale jak napisałem mam słabszą maszynę i potrzebuję "cieńszego" kernela żeby jaką taką szybkość ten system miał, a różnica szybkości jest dość odczuwalna.

pasman1

spróbuj zainstalować 2 linuksy: jeden z starym a drugi z aktualnym kernelem.

r6

Cytat: colnet w Czerwiec 29, 2024, 03:46:35 PMoraz z linii poleceń:

mount -t exfat /dev/sdc1 /media
mount: /media: nieznany typ systemu plików 'exfat'

https://unix.stackexchange.com/a/230766

Tutaj coś napisali o poleceniu
SYNOPSIS
       mount.exfat-fuse [ -d ] [ -n ] [ -o options ] [ -V ] [ -v ] device dir


Nie wiem o co chodzi ale Ty jesteś bardziej zdeterminowany.  :)


colnet

Dzięki Waszym podpowiedziom zrobiłem  3 różne "manewry" :).

Manewr 1. Na pierwszy rzut poszedł link https://unix.stackexchange.com/a/230766  - od r6 z którego dowiedziałem się gdzie znaleźć moduły odpowiedzialne za montaż tego exFat. To polecenia:

fgrep -i exfat /proc/filesystems
find /lib/modules/ -iname '*exfat*'

Pierwszy wiersz polecenia nic nie zwrócił, ale drugi to i owszem powiedział mi że te pliki są u sąsiada czyli w modułach kernela 5.15.0.107, skopiowałem ten katalog i plik w nim do modułów 4.9.0.13 we właściwe miejsce, potem restart, ale niestety nie pomogło.
====================================================

Manewr 2 - to wypróbowanie Linux'a takiego "w całości" zacząłem od uruchomienia virtualnego Linux'a: sparkylinux-5.9-x86_64-lxqt.iso.  Po uruchomieniu się tego systemu - exFat był perfekcyjnie widzialny, ten Sparky pracuje na kernelu 4.19.0.6, ale mimo że exFat jest montowany to polecenia:

fgrep -i exfat /proc/filesystems i find /lib/modules/ -iname '*exfat*'

nic nie zwracają. Pomyślałem że to jest na stałe wkompilowane do kernela, ale manewr nr 3 wykazał że tak nie jest.

====================================================

Manewr 3. Postanowiłem ten Sparky zainstalować, a że na tym lapku nie mam miejsca to poszedłem na drugi lapek na którym jest "domontowany" kernel 4.19.0.17 również od Sparky i również nie widzi on exFat. Po instalacji w/g przwidywań Sparky perfekcyjnie widział exFat choć ten Sparky ma o "ździebko" starszy kernel o numerze 4.19.0.6. Skopiowałem katalog w którym był tylko jeden plik: /lib/modules/5.15.0-107-generic/kernel/fs/exfat/exfat.ko  w odpowiednie miejsce w tym kernelu 4.19.0.17, ale po restarcie exFat był nadal niewidoczny. Później zrobiłem kopiowanie i instalację całego kernela i modułów na tym rezydującym Linux'ie, ale również nie dało to żadnego rezultatu.
=======================================================
Myślę że chodzi tu o jakieś linkowanie tych modułów tak żeby system wiedział czym ma otwierać ten exFat.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum