Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

GPT + BIOS - czy jest taka możliwość...?

Zaczęty przez FanFan, Maj 23, 2024, 08:38:16 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

FanFan

Witam koledzy :)

Mam obecnie dość problematyczną sytuację sprzętową i złotym wyjściem dla rozwiązania jej, byłoby zainstalowanie Linuksa na tabeli GPT, ale przy pomocy BIOS zamiast UEFI.
I zastanawiam się właśnie, czy w ogóle jest taka możliwość i jakaś sensowna metoda na instalację we wspomnianej konfiguracji (GPT/BIOS).

Może ktoś byłby tak dobry i zechciał poratować mnie, taką wiedzą...

Pozdrawiam :)


mirekc

Cytat: FanFan w Maj 23, 2024, 08:38:16 AMWitam koledzy :)

Mam obecnie dość problematyczną sytuację sprzętową i złotym wyjściem dla rozwiązania jej, byłoby zainstalowanie Linuksa na tabeli GPT, ale przy pomocy BIOS zamiast UEFI.
I zastanawiam się właśnie, czy w ogóle jest taka możliwość i jakaś sensowna metoda na instalację we wspomnianej konfiguracji (GPT/BIOS).
Znalazłem coś takiego:
https://www.rodsbooks.com/gdisk/bios.html
Sam zawsze starałem się trzymać zasady, że jak BIOS to MBR, a jak GPT to UEFI, więc dalej nie pomogę.

FanFan

Dziękuję za odpowiedź.
 Zapoznałem się z artykułem do którego link zamieściłeś w poście, ale również zdecydowałem się na zrobienie próby na własnym komputerze.

Pisząc pokrótce, operacja udała się, a i nawet sam pacjent, też przeżył. W moim przypadku konfiguracja GPT/BIOS, wydaje się działać całkiem ochoczo, więc jeżeli ktoś byłby w podobnym "przymusie" w jakim znalazłem się i ja, to mogę powiedzieć, że jest o co powalczyć, bo efekt może być całkiem zadawalający.

Pozdrawiam :)


linux4ever

Cytat: FanFan w Maj 24, 2024, 09:24:19 AMDziękuję za odpowiedź.
 Zapoznałem się z artykułem do którego link zamieściłeś w poście, ale również zdecydowałem się na zrobienie próby na własnym komputerze.

Pisząc pokrótce, operacja udała się, a i nawet sam pacjent, też przeżył. W moim przypadku konfiguracja GPT/BIOS, wydaje się działać całkiem ochoczo, więc jeżeli ktoś byłby w podobnym "przymusie" w jakim znalazłem się i ja, to mogę powiedzieć, że jest o co powalczyć, bo efekt może być całkiem zadawalający.

Pozdrawiam :)



No i zastanawiam się jak to zrobić bo Debian nie działa na uefi.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

CDeB

Cytat: linux4ever w Maj 24, 2024, 04:36:44 PMNo i zastanawiam się jak to zrobić bo Debian nie działa na uefi.

Wybacz mą ignorancje, ale wytłumacz mi dlaczego, według Ciebie, Debian nie działa na komputerze z UEFI?

linux4ever

Cytat: CDeB w Maj 26, 2024, 10:14:27 PM
Cytat: linux4ever w Maj 24, 2024, 04:36:44 PMNo i zastanawiam się jak to zrobić bo Debian nie działa na uefi.

Wybacz mą ignorancje, ale wytłumacz mi dlaczego, według Ciebie, Debian nie działa na komputerze z UEFI?

Sam mam tablice GPT i po stworzeniu partycji UEFI debian 12 nie chce mi się bootować.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

CDeB

Cytat: linux4ever w Maj 24, 2024, 04:36:44 PMSam mam tablice GPT i po stworzeniu partycji UEFI debian 12 nie chce mi się bootować.

Ciekawe, bo "u mnie działa". Ale to nie ten wątek i tak tylko z ciekawości pytałam.

linux4ever

Cytat: CDeB w Maj 27, 2024, 05:01:41 PM
Cytat: linux4ever w Maj 24, 2024, 04:36:44 PMSam mam tablice GPT i po stworzeniu partycji UEFI debian 12 nie chce mi się bootować.

Ciekawe, bo "u mnie działa". Ale to nie ten wątek i tak tylko z ciekawości pytałam.

Okazało się że calmares jest skopany w 12.5.0 po zainstalowaniu przez ten podstawowy i stworzenie efi esp i użycie jej teraz działa bez problemu.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

Zobacz najnowsze wiadomości na forum