Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Alpine, system nie bootuje po instalacji

Zaczęty przez dawciobiel, Kwiecień 29, 2024, 02:02:36 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

dawciobiel

Zainstalowałem Alpine na dysku twardym GPT. System zainstalował się poprawnie. Po restarcie komputera niestety nie chce się uruchomić - w ogóle brak widoczności dysku z którego system miał by się uruchomić.

Podczas instalacji dokonałem wyboru sposobu partycjonowania dysku:
crypted, sys

Po instalacji na dysku widoczne są partycje:
  • FAT32   300 MB   Flags: esp, boot
  • Other    101 GB
  • Other      17 GB

UEFI settings
- AMD AHCI BIOS Rom - ENABLED
- SATA IDE Combined mode - DISABLED
- Compatibility Support Module - DISABLED
- Secure Boot - DISABLED

System / Hardware
Alpine Extended 3.19.1
HDD: 1 TB

Jeżeli dysk był w formacie MBR to po instalacji system operacyjny startował poprawnie.

Jak to naprawić?


linux4ever

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

dawciobiel

Okazuje się, że problem jest związany z obsługą EFI/GPT pod Alpine linux. Nie wszystko jest jeszce dograne, zaimplementowane itd.
Jeżeli chce bootować w trybie EFI + GPT to wymaga to wyłączenia trybu Legacy (CSM). Z kolei tryb GPT nie jest w pełni kompatybilny z Alpine. I to w tym tkwi problem.

Korci mnie jeszce ręczne dodanie do EFI Boot Manager'a wpisu o tym, że na dysku/partycji znajduje się system i z niego ma bootować. Za pamięci spróbuję to dzisaj sprawdzić.

A przy okazji:
dziękuję serdecznie z całego serca firmom takim jak Microsoft, Intel, AMD, że wprowadziły taki standard jak UEFI. Jest tak bezproblemowy i przyjemny. Współpraca z tym to czysta przyjemność. W końcu
mogę zająć się rozwiązaniami właściwych problemów ;)

dawciobiel

Cytat: linux4ever w Maj 10, 2024, 06:49:12 PMZobacz boot repair z minta.
Próbowałem kilka dni wcześniej - niby poprawia, ale dalej w UEFI/Boot managerze w ogóle nie pojawia się możliwy wybór dysku na którym Alpine się znajduje. Tak jak napiasłem spróbuję jeszcze raz się tym zająć wieczorem i ew. dodać w EFI Boot Managerze wpis ręcznie.

linux4ever

Cytat: dawciobiel w Maj 10, 2024, 06:52:57 PM
Cytat: linux4ever w Maj 10, 2024, 06:49:12 PMZobacz boot repair z minta.
Próbowałem kilka dni wcześniej - niby poprawia, ale dalej w UEFI/Boot managerze w ogóle nie pojawia się możliwy wybór dysku na którym Alpine się znajduje. Tak jak napiasłem spróbuję jeszcze raz się tym zająć wieczorem i ew. dodać w EFI Boot Managerze wpis ręcznie.

I sprawdziłem że boot repair z antixa jest lepszy niż ten z minta.

Pobierz sobie antix base lub antix full i tam będzie ten programik.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

melis

Cytat: linux4ever w Maj 11, 2024, 03:31:43 PMI sprawdziłem że boot repair z antixa jest lepszy niż ten z minta.
Pewnie że tak. Ma też opcję edycji wpisów efi i ich aktywacji/deaktywacji

Zobacz najnowsze wiadomości na forum