Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Modemy USB w Linuksie

Zaczęty przez Albedo 0.64, Styczeń 21, 2012, 12:55:47 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Albedo 0.64

Witam zainteresowanych. Brakowało mi tego tematu na forum więc go zakładam. Proszę o konkretne, rzeczowe wpisy na temat działania modemów USB w posiadanych dystrybucjach. Proszę unikać wstawek typu "mi to działa" lub "kup sobie inny sprzęt" bo to niczego nie wnosi. Dziękuję za uwagę i zapraszam do dyskusji.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Albedo 0.64

#1
Zupełnie przypadkowo, przez awarię mojego komputera, zauważyłem niepokojące zjawisko odnośnie mojego modemu Huaweii E156G w sieci Play. Modem ten posiadam już ponad rok i od początku narzekałem na jakość połączenia i moc sygnału. Ale cóż, pieniadze zostały wydane a rachunki trzeba płacić. Modemu używałem w systemie Ubuntu od wersji 9.10 oraz testowałem w Sabayonie i Mandrivie. W każdym systemie działał tak samo. W najlepszym wypadku sygnał miałem na poziomie 30% a zwykle było niewiele ponad 20%. Przyczyny upatrywałem w słabej jakości modemu i sygnału operatora. Szlag mnie trafiał kiedy nawet przeglądanie stron było problemem przy teoretycznej prędkości 3,6 Mb/s. Przez awarię mojego laptopa i dwutygodniowe niemanie własnego sprzętu podłączyłem się do pożyczonego IBM-a z WinXP. I tu konsternacja; sygnał 80% dioda modemu świeci ciągle, nie zmienia koloru a połączenie palce lizać, nareszcie działa jak należy! Odzyskałem swój sprzęt i zainstalowałem Xubuntu 11.10 z wielką nadzieją na poprawę sytuacji w nowym jądrze Linuksa 3.1 Niestety, pozostało bez zmian a ja nie mam pojęcia dlaczego. Może to sterowniki modemów a może portów USB? Jeżeli ktoś wie jak z tego wybrnąć będę niezmiernie wdzięczny.

p.s. Z czystej ciekawości zainstalowałem XP na swoim komputerze i wyniki są te same: sygnał 80% w Windows i 26% w Xubuntu.



http://imageshack.us/photo/my-images/217/przechwycenieobrazuekra.png/" class="bbcode_url">http://img217.imageshack.us/img217/2789/przechwycenieobrazuekra.png" alt="przechwycenieobrazuekra.png" class="bbcode_img" />



Uploaded with http://imageshack.us" class="bbcode_url">ImageShack.us
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

pavroo

#2
Witaj.

Temat o modemach USB będzie jak najbardziej na czasie.

Niestety nie jestem w stanie ci pomóc, ponieważ nigdy nie uzywałem takiego modemu w tej sieci.

Trzeba poczekać na osobę, która ma więcej doświadczenia z tym modemem niż ja. :)
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Albedo 0.64

#3
Do pavroo:

Mam wrażenie że marka modemu i dostawca mają znaczenie drugoplanowe, ważniejsze są sterowniki i ustawienia systemu. Sprawdzałem na stronie Gammu; mój modem jest obsługiwany wśród wielu innych modeli Huaweii. Obecnie szukam sposobu na zmianę częstotliwości odświeżania portów USB. W Windows jest to wartość 250 MHz a gracze na potrzeby joysticków przestawiają tą wartość na 500 MHz. Na forach windowsowych jest sporo informacji na ten temat a w Linuksie to temat nieznany użytkownikom. Wydaje mi się że Linux ma tą wartość ustawioną na 125 MHz ale nie jestem informatykiem i nie potrafię tego sprawdzić ani tym bardziej zmienić a w tym upatruję głównej przyczyny. Jeżeli masz jakikolwiek modem GSM to proszę o informację na temat zachowania się tego modemu, siły sygnału, stabilności połączenia, jak się zachowuje dioda modemu itp itd.

Zaznaczam że nie mam i nie miałem problemów z wykrywaniem tego modemu ani ustawianiem połączenia, zawsze działał "z kopa" w każdej dystrybucji i zawsze tak samo jak opisałem poprzednio.

Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

marder

#4
Sam wprawdzie nie korzystam z modemu USB, popytałem jednak wśród znajomych. Dowiedziałem się że w tej sytuacji może pomóc instalacja USB_ModeSwitch www.draisberghof.de/usb_modeswitch/

Nie wiem na ile ta informacja może być dla Ciebie przydatna, nie jestem też w stanie sam ocenić czy ta rada jest cokolwiek warta - nie posiadam po prostu takiego modemu aby przetestować działanie ModeSwitch'a.


Albedo 0.64

#5
marder: dzięki za info, wypróbuję ModeSwitch jak będzie paczka deb w repo Debiana a ja zainstaluję Sparky'ego. Na Ubuntu wolę nie mieszać bo są jakieś problemy z kompatybilnością tego programu. O rezultatach napiszę.  
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Albedo 0.64

#6
Ciąg dalszy doświadczeń z modemem E156G: A jednak operator...

Przeprowadziłem kilka prostych testów porównawczych używając do tego celu telefonów komórkowych Samsung Galaxy Ace i Nokia E52 oraz programów Onlitor w Linuksie i TopNetInfo w WinXP. Wszystko odbywało się w jednym miejscu, w moim domu, w centrum dużego miasta, przy użyciu tej samej karty SIM PlayOnline.

Oba telefony pokazują o wiele słabszy sygnał 3G (HSDPA) niż 2G (GPRS/EDGE): 3G do 25% , 2G do 90% .

Odczyty Onlitora w Linuksie i TopNetInfo w XP (E156G) są bardzo zbliżone do wskazań telefonów a niewielkie różnice mogą wynikać z właściwości anten i oscylują w granicach błędu. Ciekawostką jest różnica odczytu sygnału przez program TopNetInfo i dedykowany sterownik Huawei Mobile Partner dostarczany z modemem przez operatora. HMP pokazuje tylko silniejszy sygnał (w tym przypadku 2G) i przekłamuje stan faktyczny wprowadzając użytkownika w błąd.

Wnioski: zasięg Play 4G jest mocno przereklamowany a operator oszukuje użytkowników Windows przy pomocy spreparowanego oprogramowania które dodatkowo strasznie obciąża komputer w skutek czego wentylator laptopa wyje non stop. Niezależne programy takie jak Network Manager, Onlitor czy TopNetInfo pokazują nagą prawdę. Internet mobilny w Play jest dużo tańszy niż u konkurencji ale (chyba) gorszy jakościowo. Modem E156G nie ma simlocka więc następnie przeprowadzę  testy porównawcze z kartami iPlusa i Orange Free. O wynikach napiszę w tym wątku.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

UtytlanyJoe

#7
To chyba jednak nie wina operatora. Posiadam iPlusa w chińskim modemie HSUPA i do łączenia używam jakiegoś programu dołączonego do modemu.(nie ma nic wspólnego z plusem) i na windowsie XP mam na ogół około 70% -90% siły sygnału, na linuksie (Ubuntu, Debian, Mandriva, i parę innych dystrybucji) oscyluje w granicach 50%. Może po prostu windowsowe wskaźniki przekłamują? bo ja nie zauważyłem różnicy, nawet na linuksie lepiej minimalnie chodzi. Chociaż w domu mam tylko EDGE zasięg, także nie za bardzo jest tu co porównywać, jak chodzi to już jest dobrze.

Albedo 0.64

#8
Witaj. Swoje doświadczenia opisałem tutaj: http://linuxiarze.pl/modemy-usb/

Masz dużo racji, nie tylko operator ale także program. Generalnie: Play ma słaby sygnał a windowsowy program-sterownik odczytuje silniejszy sygnał np EDGE lub GPRS zamiast używanego HSDPA. Linuksowemu Network Managerowi możesz zaufać, do kontroli wypróbuj Onlitor. Spróbuj też karty Orange Free, może u Ciebie sygnał się poprawi.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

sovtware

#9


Witam mam problem :( od pewnego czasu używam modem USB Huawei E173s-2



systemy operacyjne xp vista 7 oraz mac OS X 10.5 oraz 10.6 z uaktualnieniami



innego neta w tym momencie mić nie mogę i jestem zmuszony być na Windows 7 :(



nie lubię systemów Windowsowych i chcę jak najszybciej wrócić do Linux mam nadzieję że mi pomożecie :(



pliki instalacyjne wyglądają w ten sposób

http://img690.imageshack.us/img690/552/ashampoosnap2012110405h.jpg" alt="ashampoosnap2012110405h.jpg" class="bbcode_img" />

próbowałem prawie wszystkiego wiem jak ustawić itp.:

lecz potrzebuje windy do uruchomienia programu aby go zainstalować coś takiego



http://img40.imageshack.us/img40/552/ashampoosnap2012110405h.jpg" alt="ashampoosnap2012110405h.jpg" class="bbcode_img" />



dlatego piszę o windzie ponieważ mi po włożeniu modemu programu nie czyta

pytałem się na czacie również z pclinuxos lecz pisali bym pobrał nowszy system a mam wersje 2011 chcę pracować na Ubuntu lub na Salix.os i starałem się jakoś zrobić i negatywnym działaniem a pobierając z rożnych stronek windę Ubuntu jak i Salix chcą przy instalowaniu połączenia z internetem



jest jakaś możliwość zainstalowania windy bez połączenia z internetem nawet na jakim kolwiek systemie Linux ?



I czy w ogóle pójdzie mi ten modem

w Plusie mi gadają że nie pójdzie po nie ma sterowników pod Linuxa :(

proszę o jakąś pomoc

serdecznie Wszystkich pozdrawiam

sovtware

#10
Jeżeli ktoś jest z małopolski i okolice Krakowa mogę zapłacić ża przyjazd oraz ża zrobienie :(

sovtware

#11
Tutaj widzę że Kolega Albedo-

0.64 ma zainstalowane i mu chodzi na Ubuntu zobaczę mam wersje lecz 11.10 pobawie sie z Cd Live może sie uda coś zrobic do 8:00 mam internet pózniej bedę o 00:00 niestety :( transfer dzienny co zrobic ;)

proszę Was o jakieś wskazówki oraz podpowiedzi

przypomnę że w czasie ustawiania modemu lub instalacji czegoś nie bede miał połączenia z internetem

sovtware

#12
piszę o XFCE po tak ma na zdjęciu Albedo-

0.64 może się uda chodziaż wątpię po ja jestem lewy i cza mi tłumaczyć jak dziecku :blush::P

przepraszam więć do usłyszenia o 00:00 miłego dnia życzę

P.S.

Pavroo dziękuję za odpowiedż na Emaila już dawno by tu był lecz nie wiedziałem co jest grane dzięki i przepraszam ża moją i to tak długą nie obecność

Albedo 0.64

#13
Witaj sovtware. Nie ma znaczenia czy jest to Xfce, Gnome czy LXDE, ważne żeby był zainstalowany Network Manager do zarządzania siecią. Niestety, może być u Ciebie problem ze sterownikiem do modemu. W tym przypadku lepiej próbować na najnowszej wersji dystrybucji bo wtedy jest szansa, że w nowym jądrze są potrzebne sterowniki. Spróbuj więc Ubuntu (Xubuntu, Lubuntu) 12.10 jeśli na 11.10 nie ruszy. Innym rozwiązaniem może być wymiana modemu. Polecam lekturę tekstu http://linuxiarze.pl/modemy-usb/
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

sovtware

#14
Albedo-

0.64 dziekuję no z najnowszych tystybrcji mam Ubuntu 12.04 LTS oraz salix.os 13.37 zobaczę może nie będzie potrzeby wymiany modemu i uda się bez instalowania windy a wiem że Ubuntu 12.04 ma zainstalowany Network Manager 12.10 nie chcę pobierać po wole wersję LTS mają dłuzsze wsparcie no dzis napiszę czy coś się udało zrobić i jeszcze przejadę sie tak z ciekawośći dowiedzieć czy miałbym taka możliwośc oraz ile by mnie kosztowało ta wymiana modemu są jakies nowe więć myślę że mają sterowniki zobaczymy no bez połączenia z netem ciężko coś zrobić po cza sie wylogowywać i logować na system by wejść na internet i poczytać więć wszystko robię z pamięci dobrze nie zawracam juz głowy bedę się męczył dopóki nie zrobię i bedę infrmował co i jak

Zobacz najnowsze wiadomości na forum