Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z skalowaniem

Zaczęty przez WERKu, Kwiecień 10, 2024, 08:01:15 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

WERKu

mam problem ze skalowaniem
ostatnio zainstalowałem środowisko kde plasma, wszystko działało normalnie dopóki nie zrobiłem restartu
próbowałem pogrzebać w ustawieniach i znalazłem ustawienie: Globalna skala w Ustawieniach wyświetlania spróbowałem zmienić na 300% a potem na 100% ale to nic nie dało
czy ktoś miał podobny problem


OS: Linux Mint 21.3 x86_64  Kernel: 5.15.0-102-generic

linux4ever

Chodzi tu a skalowanie gui lub czcionek czy ekranu ?
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

pavbaranov

Chodzi - przynajmniej w tym ustawieniu - o globalne gui, ale... @WERKu - na czym ten problem ze skalowaniem polega?

WERKu


linux4ever

Cytat: WERKu w Kwiecień 12, 2024, 01:51:10 PMskalowanie gui


To powinna być opcja wiecej ustawień wyglądu.

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

WERKu

jest ustawiona na 100%, google się skaluje normalnie a system nie

pavbaranov

Raz jeszcze - jaki masz problem, bowiem z tego co piszesz nic nie wynika. Google to nie aplikacja, a wyszukiwarka dostępna przez jakąś przeglądarkę. Owszem w niej można przeskalować wyświetlanie stron, ale zdaje się, że nie o to Ci chodzi. Do czego zatem dążysz?
I jeszcze pytania dodatkowe: jaka wersja Plasmy oraz czy KWin startuje w Xach, czy Wayland?

WERKu

aplikacje typu chrome, discord czy steam skalują się normalnie a konsola, dolphin

linux4ever

Dolphin to menadżer plików co do skalowania czytałem że miało być naprawione w KDE 6.

Tu dyskusja: https://www.reddit.com/r/linuxmint/comments/13uxz5c/ui_scaling/
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

pavbaranov

Cytat: WERKu w Kwiecień 14, 2024, 08:57:36 PMaplikacje typu chrome, discord czy steam skalują się normalnie a konsola, dolphin
Raz jeszcze: co uważasz za skalowanie? Opisz dokładnie co chcesz uzyskać, a co uzyskujesz, bowiem trudno dociec o co Ci chodzi. Wielkość otwieranego okna programu? Wielkość elementów w poszczególnych oknach? Co konkretnie?
Opcja, z której chcesz korzystać dotyczy (czyli "globalne skalowanie") służy właśnie pomniejszeniu bądź powiększeniu elementów graficznych (także widocznego tekstu w GUI) wszystkich programów. Przy okazji - nie wiem jak w tej chwili, ale jeszcze nie tak dawno ustawienie tego przeskalowania na wartość inną niż 100% powodowało poszarpany wygląd tekstu stron internetowych przedstawianych przez falkon.
Wskazane przez Ciebie aplikacje (discord, steam, chrome) nie są w ogóle oparte o Qt/KF (a sam discord występuje - o ile pamiętam - nawet w dwu wersjach) i nie sprawdzę w tej chwili, czy globalne ustawienia skalowania aplikacji również powodują zmiany w programach Gtk (najogólniej) - to akurat dopiero po południu.
Niemniej jednak określ dokładnie o co Ci chodzi, albowiem wydaje mi się, że nasze (a przynajmniej moje) wyobrażenie o Twoim problemie, a to w czym Ty go upatrujesz mocno się rozmijają.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum