Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Hej Hej!!! :)

Zaczęty przez ghorrgh, Marzec 06, 2024, 05:03:53 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ghorrgh

Cześć :)

Linuksa używam od lat. Na tymże forum też byłem stałym bywalcem. Przez ostatnich kilka lat naliczyłem kilka kont, ale multikonta nie zrobiłem. Teraz też proszę admina o usunięcie konta ,,rass", bo nie mogę się zalogować. Nie pamiętam, na jakim adresie mail wykonałem rejestrację, więc mam kłopot. Przez ostatnich parę lat męczyłem Fedorę, ale ktoś mi poradził, że jako taki niedzielny użytkownik Linuksa, powinienem wybrać jakieś distro ,,user friendly". Kilka lat wstecz miałem Minta i podobne dystrybucje. Oczywiście zdradzałem Linuksa z Wind.

Teraz zatem chciałem wybrać jakieś distro ,,user friendly" z pulpitem ,,user friendly". Pod lupę wstępnie biorę PopOS, ZorinOS, Mint (LMDE ?)... i chyba tyle. Gdyby Nobara była przetłumaczona, to wybrałbym to. Gdyby EuroLinux był ,,user friendly", to wybrałbym jego, choć nie wiem, czy bym nie żałował potem tych wyborów. Sparky testowałem, ale nie mam zdania.

Człowiek, o którym wspomniałem wcześniej, napisał mi, że Fedora jest ,,testowa" i raczej dla osób, które kumają, o co biega. A już EuroLinux to się nie mówi. Świeżość pakietów Fedory jest faktycznie czasem denerwująca. Zwłaszcza gdy od tego sypie się system.

Pozdrawiam wszystkich. :)))

GPT napisała na hasło Fedora vs Zorin OS vs Pop OS:

CytatOczywiście! Porównajmy Fedora, Zorin OS i Pop!_OS, aby pomóc Ci zdecydować, który z nich najlepiej spełnia Twoje potrzeby. Każda z tych dystrybucji Linuxa ma swoje własne mocne strony i obszary skupienia:

Fedora:
Stabilność i aktualizowane pakiety: Fedora jest znana ze swojej stabilności, płynnej wydajności i aktualnych pakietów oprogramowania. To doskonały wybór dla programistów i osób, które potrzebują najnowszych narzędzi.
Programowanie i rozwój stron internetowych: Jeśli zajmujesz się programowaniem (w tym tworzeniem stron internetowych) i potrzebujesz wsparcia dla Docker, Fedora to solidny wybór.
Czyste środowisko GNOME: Fedora domyślnie używa środowiska GNOME, podkreślając wiele poziomych przestrzeni roboczych i widok aktywności. Jeśli wolisz dok, możesz dodać rozszerzenie.
Gry: Chociaż Fedora nie jest specjalnie zaprojektowana pod kątem gier, dobrze sobie radzi, jeśli Twoje potrzeby związane z grami nie są zbyt duże.
Sterowniki graficzne: Aby uzyskać sterowniki NVIDIA, musisz włączyć dodatkowe repozytorium.
Zorin OS:
Przyjazny użytkownikowi i estetyczny: Zorin OS stawia na przyjazność użytkownika i atrakcyjny wygląd. Zapewnia znajome środowisko dla użytkowników Windowsa przechodzących na Linuxa.
Różnorodność środowisk graficznych: Zorin OS oferuje różne środowiska graficzne (w tym GNOME, XFCE i Lite), aby zaspokoić różne preferencje.
Centrum oprogramowania i wsparcie dla aplikacji: Zorin Software Center ułatwia instalowanie aplikacji. Ma również dobrą kompatybilność z repozytoriami Ubuntu.
Gry: Chociaż nie jest to głównie dystrybucja dla graczy, Zorin OS poradzi sobie z lekkimi grami.
Zużycie zasobów: Zorin OS jest stosunkowo lekki w porównaniu do niektórych innych dystrybucji opartych na GNOME.
Pop!_OS:
Optymalizacja dla programistów i graczy: Pop!_OS, rozwijany przez System76, skupia się na zapewnieniu doskonałego doświadczenia dla programistów i graczy.
Responsywność i wsparcie dla gier: Pop!_OS jest responsywny i zawiera wbudowane sterowniki NVIDIA, co czyni go doskonałym wyborem dla graczy.
Własny workflow: Pop!_OS ma swój własny workflow, obejmujący wbudowany dock, automatyczne układanie okien i pionowe przestrzenie robocze.
Zużycie zasobów: Chociaż nie jest najlżejszy, Pop!_OS działa dobrze na nowoczesnym sprzęcie.
Baza Ubuntu: Pop!_OS jest oparty na Ubuntu, więc jeśli jesteś przyzwyczajony do Ubuntu, poczujesz się jak w domu.
Podsumowując:

Jeśli priorytetem jest stabilność i programowanie, wybierz Fedora.
Jeśli szukasz przyjaznego użytkownikowi systemu z różnymi środowiskami graficznymi, rozważ Zorin OS.
Jeśli jesteś programistą lub graczem i potrzebujesz responsywnego systemu, Pop!_OS to silny kandydat.
Pamiętaj, że osobiste preferencje odgrywają dużą rolę, więc śmiało zgłębiaj każdą dystrybucję

ciubaka

Jeżeli Mint i Fedora nie, a Sparky nie bardzo, to niewiele pozostaje raczej. Pisze ten co od tego zaczynał. MX najprędzej będzie właściwy. Może Deepin. Jak z tego nic - to Windows.

Piotr_1988

#2
To co piszesz o Fedorze nie jest prawdą, gdyż pakiety są dość solidnie testowane - czepiałbym się raczej rollingów. W przeciwieństwie do tego, jak wyglądają sprawy na Ubuntu, którego wydania ukazują się ściśle pod ustalony harmonogram bez względu na to ile bugów pozostało, w Fedorze jest normalne, że wydania wypuszczane są z opóźnieniem, jeśli pozostały rzeczy do naprawy. Informacja pochodząca od owego tajemniczego człowieka, że Fedora jest "testowa" jest kłamstwem, bowiem Fedora Linux jest niezależną dystrybucją, a nie wersją testową czegoś. Tymczasem upstreamem dla RHEL jest CentOS Stream, jeśli o to temu człowiekowi chodziło...

Myślę, że najbardziej "user friendly" jest ta dystrybucja, która sprawia najmniej problemów techniczych. Fedora Linux lub któryś z klonów RHELa z mojego doświadczenia są w tym ujęciu bardzo "user friendly".

Skoro dystrybucje z rodziny Fedora-RHEL Ci nie pasują, jak widzisz Mageia lub openSUSE Leap? Ciekawie zbudowaną dystrybucją, o której dość mało się tu pisze, jest Void Linux.
Fedora Linux  |  Rocky Linux

sovtware

Prubuj aż coś dla siebie znajdziesz jest tego tyle Ubuntu nie dziwię się ponieważ On dla początkujących jest jak znalazł każdy będzie miał swoje zdanie to lub to więc lepiej zobacz sam co Tobie najlepiej pasuje a nie pytaj się co wybrać ja używam od lat Debiana z Xfce i zawsze wracam do niego skończyłem eksperymentować na innych dystrybucjach piszesz o zorin.os to jeszcze dużo nie widziałeś jest wiele dystrybucji lepiej zrobionych niż zorin pozdrawiam

ghorrgh

#4
Upewniliście mnie, że mój wybór sprzed kilku lat jest dobry, więc zostanę nadal przy Fedorze. Choćby dlatego, że mam ją najbardziej obcykaną. A porad będę szukał tylko tutaj. :)
Dzięki.
Powiem więcej. Całkowicie rezygnuję z Wind10/11. Bo jedenastka to jedenasty krok wstecz.

Kłopoty z klawiaturą  na F39 (wieszała się po zalogowaniu do systemu) po ostatniej aktualizacji się skończyły. Przydałaby się wersja Fedory "Stable", coś jak na Debianie. Gdyby twórcy EuroLinux zrobili EL bardziej "user friendly"... Ja miałem kłopoty z włączeniem sudo, a z włączeniem partycji NTFS w ogóle nie dałem sobie rady. Połamałem sobie na tym zęby.

Piotr_1988

#5
Cytat: ghorrgh w Marzec 14, 2024, 08:06:33 PMUpewniliście mnie, że mój wybór sprzed kilku lat jest dobry, więc zostanę nadal przy Fedorze. Choćby dlatego, że mam ją najbardziej obcykaną. A porad będę szukał tylko tutaj. :)
Oj, nie... Fedora ma akurat fantastyczne forum i zadziwiająco przyjaznych developerów. Na pewnym forku Gentoo byli ze mną klarowni - jak mi się nie podoba, to niech sam sobie zrobię... Na niszowych distrach człowiekowi nie pomogą. Tymczasem największe Ubuntu rozwija firma i ciężko powiedzieć, czy ktoś liczący się fora chociaż czyta, a za to widać, jak wszystko kręci się wokół marketingu (choćby te artykuły Canonicala "przesiądźcie się z CentOSa na Ubuntu" były zwyczajnie obrzydliwe w swoim czasie poza tym, że przekłamane). Fedora tymczasem z jednej strony otrzymuje pieniądze od potężnego Red Hata, a z drugiej jasno czuć ten społecznościowy klimat, raczej niż, że jakaś korporacja usiłuje użytkownikowi sprzedać wspacie lub jakieś bonusy.

Cytat: ghorrgh w Marzec 14, 2024, 08:06:33 PMPrzydałaby się wersja Fedory "Stable", coś jak na Debianie. Gdyby twórcy EuroLinux zrobili EL bardziej "user friendly"... Ja miałem kłopoty z włączeniem sudo, a z włączeniem partycji NTFS w ogóle nie dałem sobie rady. Połamałem sobie na tym zęby.
Tylko, że Fedora jest "stable". Z sudo coś musiałeś skopać. Nigdy nie próbowałem uruchomić systemu NTFS na Linuxie, to wynalazek Microsoftu, a kysz! Ja niedawno wybrałem wolnego od marketingu Rockiego, raczej niż EuroLinuxa. W EuroLinuxie sprzedają wsparcie, itp., ale jaka logika stoi za tym, bym w przypadku takiej potrzeby nie zakupił wsparcia u rzeczywistego źródła czyli u Red Hata!? Przecież w Red Hacie (1) lepiej znają system, który sami poskładali... i (2) to w Red Hacie jako jedyni mogą ten system łatać (bo klony muszą być bug-w-bug kompatybilne). Z OracleLinux kiedyś byłem jednak zadowolony, ale Oracle to marka i zachęcają własnym kernelem. Ogromnym plusem jest to, że różne klony RHELa generalnie dają się konwertować w siebie wzajemnie.
Fedora Linux  |  Rocky Linux

ghorrgh

W EL nie ma sudo. Żeby zaktualizować system trzeba wpisać:
$ su
hasło
$ dnf update
Natomiast jeśli chodzi o NTFS, to miałem na myśli jedynie obsługę innych dysków z danymi, które mam NTFS, ponieważ to kopia awaryjna do Wind - nie mogę przekształcić na Linuxa, bo biedny Bill Gates nie dałby sobie rady... ;)

Cytat z AI:
CytatAby dodać użytkownika do sudoers w EuroLinux, wykonaj następujące kroki:

  1. Otwórz terminal.

  2. Zaloguj się jako root za pomocą polecenia su -.

  3. Otwórz plik sudoers za pomocą edytora visudo wpisując visudo. Plik sudoers jest odpowiedzialny za definiowanie, którzy użytkownicy mogą uruchamiać polecenia jako root.

  4. Przewiń do sekcji oznaczonej jako User privilege specification.

  5. Dodaj nową linię na końcu tej sekcji, podobną do tej dla roota, ale zamiast root wpisz nazwę użytkownika, którego chcesz dodać. Powinno to wyglądać tak: username ALL=(ALL:ALL) ALL, gdzie username to nazwa użytkownika, którego chcesz dodać.

  6. Zapisz i zamknij plik sudoers. W edytorze visudo możesz to zrobić naciskając Ctrl+X, a następnie Y i Enter.

  7. Teraz użytkownik powinien mieć uprawnienia sudo. Możesz to sprawdzić, próbując uruchomić polecenie z sudo jako ten użytkownik.

Jeśli nie możesz edytować pliku sudoers za pomocą visudo, to prawdopodobnie dlatego, że edytor vi, który jest domyślnym edytorem dla visudo, jest w trybie tylko do odczytu. Oto, jak możesz to naprawić:

  1. Po otwarciu visudo, naciśnij i na klawiaturze, aby przejść do trybu insert. Teraz powinieneś być w stanie edytować plik.

  2. Po wprowadzeniu zmian, naciśnij Esc na klawiaturze, aby wyjść z trybu insert.

  3. Następnie wpisz :wq i naciśnij Enter, aby zapisać zmiany i wyjść z edytora.


Piotr_1988

#7
Cytat: ghorrgh w Marzec 15, 2024, 01:07:20 PMW EL nie ma sudo. Żeby zaktualizować system trzeba wpisać:
$ su
hasło
$ dnf update
Ciekawe. Na Rocky Linux sudo zainstalowane jest domyślnie (screenshot poniżej). To powinien być taki sam klon bug-w-bug kompatyblny z RHEL jak EuroLinux. Ja użytkownika w grupie wheel skonfigurowałem wprost z instalatora systemu podczas instalacji.



Cytat: ghorrgh w Marzec 15, 2024, 01:07:20 PMNatomiast jeśli chodzi o NTFS, to miałem na myśli jedynie obsługę innych dysków z danymi, które mam NTFS, ponieważ to kopia awaryjna do Wind - nie mogę przekształcić na Linuxa, bo biedny Bill Gates nie dałby sobie rady... ;)
Tutaj nie wiem, gdyż maszyny z Windowsem w ogóle nie posiadam. Wpisałem z ciekawości w wyszukiwarce "btrfs Windows" i wyskoczyło nieco stron z poradami. Wygląda na to, że są programy dzięki którym dyski z linuxowymi systemami plików dają się odczytać na Windowsie. Jeśli nie ma dużych plików (w stylu filmy), zawsze można używać FAT32.
Fedora Linux  |  Rocky Linux

ghorrgh

#8
Wszyscy mi odradzają EuroLinux. Mnie się po prostu podoba. Poza tym pasuje mi taka Fedora tylko LTS i polska.

https://euro-linux.com/pl/blog/dostosowanie-desktopowej-wersji-systemu-enterprise-linux-do-wlasnych-potrzeb/

ghorrgh

#9
No to sobie potestowałem... 8 dystrybucji. Zostały na placu boju tylko Ubuntu i Fedora, i to z różnych powodów. Ubuntu - nie muszę nic zmieniać przez 10 lat. Fedora - bo jest wiecznie świeża. To co jest atutem w jednej jest wadą drugiej i na odwrót. I tu nie mogę podjąć decyzji... Co lepsze. Fedora jest bliższa sercu, ale Cannonical to taki Microsoft w świecie Linuksa. Fedora gdy wreszcie zaczyna być stabilna i wyżmą się jej ząbki, nadchodzi jej kres. Ubuntu jest wiecznie 100 lat za ciemnoskórymi...

W tej chwili, przez pewien czas, muszę używać M$ Wind11. Ale potem instaluję Linux i tak zostaje. Jak ogarnę obsługę z klawiatury i terminal, w stopniu zadawalającym,
 zakuwam HTML, CSS... Aha. Jaki język do pisania programów najlepszy do Wind11 a jaki na Linux?

linux4ever

#10
Cytat: ghorrgh w Marzec 30, 2024, 08:36:22 PMNo to sobie potestowałem... 8 dystrybucji. Zostały na placu boju tylko Ubuntu i Fedora, i to z różnych powodów. Ubuntu - nie muszę nic zmieniać przez 10 lat. Fedora - bo jest wiecznie świeża. To co jest atutem w jednej jest wadą drugiej i na odwrót. I tu nie mogę podjąć decyzji... Co lepsze. Fedora jest bliższa sercu, ale Cannonical to taki Microsoft w świecie Linuksa. Fedora gdy wreszcie zaczyna być stabilna i wyżmą się jej ząbki, nadchodzi jej kres. Ubuntu jest wiecznie 100 lat za ciemnoskórymi...

W tej chwili, przez pewien czas, muszę używać M$ Wind11. Ale potem instaluję Linux i tak zostaje. Jak ogarnę obsługę z klawiatury i terminal, w stopniu zadawalającym,
 zakuwam HTML, CSS... Aha. Jaki język do pisania programów najlepszy do Wind11 a jaki na Linux?

Do linuksa C zaś do windows C# może jeszcze na androida jeśli chcesz wtedy Kotlin jak ten ketchup z tym że to taka "odświeżona" Java.

I koniecznie Javascript możesz też do skryptów: shell script,python lub perl.

I to chyba na tyle.

Ps: ostatnio króluje Rust i Go.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

Piotr_1988

#11
Cytat: ghorrgh w Marzec 30, 2024, 08:36:22 PMNo to sobie potestowałem... 8 dystrybucji. Zostały na placu boju tylko Ubuntu i Fedora, i to z różnych powodów. Ubuntu - nie muszę nic zmieniać przez 10 lat. Fedora - bo jest wiecznie świeża. To co jest atutem w jednej jest wadą drugiej i na odwrót. I tu nie mogę podjąć decyzji... Co lepsze. Fedora jest bliższa sercu, ale Cannonical to taki Microsoft w świecie Linuksa. Fedora gdy wreszcie zaczyna być stabilna i wyżmą się jej ząbki, nadchodzi jej kres. Ubuntu jest wiecznie 100 lat za ciemnoskórymi...
Pytanie brzmi, co właściwie chcesz/potrzebujesz mieć świeże... Jądro? Środowisko graficzne? Określone programy?

Jeśli chodzi jedynie o świeże programy, zawsze świeże ich wersje otrzymasz przez FlatPak, Snap Store, itd., lub sobie samemu skomplilujesz z GitHuba, albo zainstaujesz jakiegoś rolligna w kontenerze (przez distrobox) i tam je dostaniesz. Możesz mieć Ubuntu LTS lub jakiegoś klona RHELa, a na nim mieć zainstalowane najświeższe programy.

Na jądrach się nie znam, ale skoro wszystko działa, zapewne nowszego nie potrzebujesz... (Łatki bezpieczeństwa otrzymują wszystkie.) Ja używam Fedorę również z uwagi na aktualne środowisko GNOME, ale gdybym chciał używać Xfce na głównym komputerze, możliwe, że zainstalowałbym Rocky Linux (a nim miał najnowsze programy doinstlowane metodami jak wyżej).

Cytat: ghorrgh w Marzec 30, 2024, 08:36:22 PMzakuwam HTML, CSS... Aha. Jaki język do pisania programów najlepszy do Wind11 a jaki na Linux?
Myślę, że programowanie na Linuxie warto poruszyć w osobnym wątku. Niemniej, w przypadku najpopularniejszych języków programowania nie robi różnicy, czy używasz Windowsa, czy Fedorę, czy Ubuntu. Chyba, że chcesz pisać skrypty w powłoce systemowej typu bash.

Istnieją języki z lepszym wsparciem na Linuxie (np. Crystal) lub też z lepszym wsparciem na Windowsie (powiedziałbym, że Red z uwagi na architekturę 32-bitową), ale są to typowo języki rzadko używane lub w rozwoju w fazie alpha, itp.

Ubuntu ma szersze wsparcie dla języków programowania niż Fedora, ale znów tyczy się to jakichś egzotyków (np. Mercury) lub języków na bardzo wczesnym etapie rozwoju (np. Mojo).

Wybór języka zależy od tego, co chcesz programować, co jest oczywiste. Również zależy od tego, czy chcesz prowadzić dystrybucję swojego programu i jakimi kanałami. Rust jest językiem solidnym i wszechstronnym, a programy w nim zrobione łatwo jest udostępniać. Ja np. udostępniam niektóre programy w Rust przez Snap Store, który automatycznie kompiluje w oparciu o źródła na GitHubie - akurat dla Rust jest to dziecinnie proste do skonfigurowania.

Niemniej, na prywatny użytek biznesowy rozwijam od ponad roku spory program w Fortranie - jeśli nie zależy Ci na nadzwyczaj łatwiej dystrybucji, a potrzebujesz jedynie konsolowy program, zwłaszcza wydajnie wykonujący ciężkie obliczenia matematyczne, a to w nieskomplikowanym języku programowania "łatwym do opanowania", Fortran pozostaje bezkonkurencyjny od dziesięcioleci i nic nie wskazuje na to, by się miało to w najbliższych latach zmienić.

A ze skryptowych fajna jest Lua i jest domyślnie zainstalowania na wielu unixopodobnych systemach.
Fedora Linux  |  Rocky Linux

linux4ever

Co do lua to prosty język skryptowy i używa go np neovim o ile się nie mylę.

Zaś co do fortrana to ma konkurencję jaką jest python ale oczywiście ten z frameworkami a nie "czysty".

C jest używane nadal w wielu projektach na uniksie/linuksie np: ffmpeg kodeku audio video czy fsearch programu do wyszukiwania plików itp......

Fortran jest dobrym wyborem ale głównie do matematyki.

Wspomniałem o Go inczej Golang bo używa dockera.

Rust jest nowym językiem dodanym do kernela.

Na razie tyle.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

Piotr_1988

#13
Cytat: linux4ever w Marzec 31, 2024, 05:28:05 PMZaś co do fortrana to ma konkurencję jaką jest python ale oczywiście ten z frameworkami a nie "czysty".
Widzę dobry humor w Święta. 😁

Obliczenia, które mojemu programowi napisanemu w Fortranie zajmują 10 minut, w Pythonie zajęłyby tydzień, miesiąc i zużyły ile prądu? To jest różnica tej skali! Mowa jest o parallelnym programie kompilowanym specjalnie pod mój procesor (gfortran z flagami -Ofast -march=native -fopenmp).

Dodajmy ilość bugów, jakie można popełnić w dynamicznym i interpretowanym Pythonie, oraz statycznym i kompilowanym Fortranie - w Fortranie kompilator wychwytuje ogromną większość problemów już na etapie kompilacji. Przy tym nauka Fortrania nie jest trudniejsza niż nauka Pythona (a dla mnie Fortran jest bardziej przejrzysty).

Popularość Pythona wynika z zupełnie innych czynników.

Cytat: linux4ever w Marzec 31, 2024, 05:28:05 PMFortran jest dobrym wyborem ale głównie do matematyki.
W tym zgoda. Do matematyki nie ma konkurencji obecnie, ani -cokolwiek mówi propaganda twórców nowych języków- nie widać poważnej konkurencji na horyzoncie.

Edit: Oczywiście do innych niż matematyka zastosowań są inne właściwsze języki niż Fortran. Choćby wspomniany Rust odnajdzie szersze zastosowanie.
Fedora Linux  |  Rocky Linux

ghorrgh

Czyli żeby nie przedłużać... W obu systemach mogę posługiwać się tym samym  językiem? Jaki byłby dobry do nauki na początek?

Dodam jeszcze, że diecezję czy Ubuntu czy Fedora, podejmę gdy ukażą się ostateczne wersje obu F40 i U24.04.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum