Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z dyskiem zewnętrznym

Zaczęty przez korn85, Luty 18, 2024, 03:45:16 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

korn85

Witam Panów :)
Posiadany system to Tumbleweed. Sprawa dotyczy dysku zewnętrznego podłączanego przez stację dokującą po USB 3.0. Mam kilka dysków zewnętrznych, gdzie mam kopie zapasowe różnych plików. Jeden z nich to WD Blue o pojemności 4TB i systemem plików NTFS. Wczoraj chciałem zgrać na niego kilka plików i przejrzeć już obecne na nim, gdyż znalazłem kilka duplikatów. Po zamontowaniu dysku bez problemu mogę wejść do folderu, przeglądać pliki, odtwarzać je jednak nie mogę zmienić ich nazwy, usuwać oraz kopiować nowych. Dodam od razu, że wcześniej ponad 1TB danych zgrałem na niego bez problemu wraz z edycją nazw plików. Sprawdziłem inne dyski zewnętrzne i działają bez zarzutu tzn. można kopiować i usuwać z nich pliki. Nawet jako superuser nic się nie zmienia, nadal nic nie można zrobić. Sprawdziłem ten dysk wraz ze stacją dokującą pod innym systemem Linux na innym laptopie i dzieje się dokładnie to samo, czyli odtworzyć można ale bez modyfikacji.
Pomożecie Panowie? :) Nie widzi mi się upychanie tych danych po innych dyskach i tworzenie na nowo partycji :(

linux4ever

Musisz zmienić opcje montowania i nadać sobie pełne prawa dostępu.

Jest do tego aplikacja gnome-disk-utility.

Zmienia ona opcje fstab i nadaje pełne prawa dostępu.

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

Zobacz najnowsze wiadomości na forum