Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux MX-problemy

Zaczęty przez ubuntus, Luty 10, 2024, 05:07:59 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ubuntus

[quotehttps://forum.thesettlersonline.pl/faq.php?faq=vb3_reading_posting
Jak załączyć plik do posta?
Aby załączyć plik do swojego posta musisz korzystać z zaawansowanego edytora zamiast szybkiej odpowiedzi. Aby go użyć musisz wejść na stronę nowego posta lub kliknąć przycisk "Zaawansowana edycja".
Na tej stronie, pod polem do wpisania wiadomości zobaczysz przycisk o nazwie "Zarządzaj załącznikami". Klikając na ten przycisk otworzysz nowe okno do wgrywania załączników. Możesz wgrać plik ze swojego komputera, jak i również z innego adresu URL. Możesz również wgrać załącznik klikając na ikonę załączników w pasku narzędzi edytora.
Aby wgrać plik ze swojego komputera, kliknij przycisk "Przeglądaj" i zlokalizuj plik na dysku. Aby wgrać plik z innego adresu URL, wpisz pełen adres do pliku w drugim polu na stronie. Gdy już wypełnisz jedno z pól, kliknij "Wgraj".
Gdy plik zostanie wgranym jego nazwa pojawi się pod polami do wpisywania. Możesz wtedy zamknąć to okno i wrócić do edycji treści posta.][/quote]

Czyli tak jak powyżej nie można na tym forum ?

ubuntus

#16
Podwójny post-usunąłem.

linux4ever

Na tym forum nie da się dodać załącznika.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

ubuntus

" System:
  Host: mx1 Kernel: 6.1.0-17-amd64 arch: x86_64 bits: 64 Desktop: Xfce
    v: 4.18.1 Distro: MX-23.2_x64 Libretto January 21  2024
Machine:
  Type: Desktop System: Dell product: OptiPlex 740 v: N/A
    serial: <superuser required>
  Mobo: Dell model: 0HX340 v: A01 serial: <superuser required> BIOS: Dell
    v: 1.2.2 date: 10/11/2007
CPU:
  Info: dual core model: AMD Athlon 64 X2 3800+ bits: 64 type: MCP cache:
    L2: 1024 KiB
  Speed (MHz): avg: 1000 min/max: 1000/2000 cores: 1: 1000 2: 1000
Graphics:
  Device-1: NVIDIA C51 [GeForce 6150 LE] driver: N/A
  Display: x11 server: X.Org v: 1.21.1.7 driver: X: loaded: vesa dri: swrast
    gpu: N/A resolution: 1280x1024
  API: OpenGL v: 4.5 Mesa 22.3.6 renderer: llvmpipe (LLVM 15.0.6 128 bits)
Audio:
  Device-1: NVIDIA MCP51 High Definition Audio driver: snd_hda_intel
  API: ALSA v: k6.1.0-17-amd64 status: kernel-api
  Server-1: PipeWire v: 1.0.0 status: active
Network:
  Device-1: Broadcom NetXtreme BCM5754 Gigabit Ethernet PCI Express
    driver: tg3
  IF: eth0 state: up speed: 1000 Mbps duplex: full mac: 00:1d:09:20:24:bd
Drives:
  Local Storage: total: 206.31 GiB used: 0 KiB (0.0%)
  ID-1: /dev/sda vendor: Western Digital model: WD1600AAJS-75PSA0
    size: 149.01 GiB
  ID-2: /dev/sdd type: USB vendor: SanDisk model: USB 3.2Gen1 size: 57.3 GiB
Partition:
  Message: No partition data found.
Swap:
  Alert: No swap data was found.
Sensors:
  System Temperatures: cpu: 39.0 C mobo: N/A
  Fan Speeds (RPM): N/A
Info:
  Processes: 197 Uptime: 4h 14m Memory: 7.69 GiB used: 3.25 GiB (42.3%)
  Shell: Bash inxi: 3.3.26  "

melis

#19
Wgraj zatem sterownik karty graficznej - od tego należy zacząć - i sprawdź po ponownym uruchomieniu. Mx ma prosty i z automatyzowany skrypt instalacyjny dla Nvidii. Inna sprawa, że to bardzo starusieńka karta, więc może być kłopot ze sterownikiem, dla nowszego kernela.

ubuntus

CytatWgraj zatem sterownik karty graficznej - od tego należy zacząć - i sprawdź po ponownym uruchomieniu. Mx ma prosty i z automatyzowany skrypt instalacyjny dla Nvidii. Inna sprawa, że to bardzo starusieńka karta, więc może być kłopot ze sterownikiem, dla nowszego kernela.


Problem w tym że to już próbowałem i w MX jest specjalna opcja dla sterowników Nvidia ale wywala kmunikat że takich kart nie obsluguja już w depozytorium Debiana.

Sprawdzałem na stonie Nvidii i jest tam sterownik z 2015 czy 2017r który obsługuje tą grafikę. No to nie wiem czy taki stary ?
Zastanawiam się czy którakolwiek starsza wersja MXa czy np. Ubuntu obsługiwała tą kartę kiedyś ?.

Z tą grafiką Nvidii są jakieś cyrki w linuxie.
Ciekawe czy można sprawdzić jakie karty Nvidii oni obsługują ? Instaluje mi się jakiś sterownik linuxowy ale diabli wiedzą co on obsługuje-nie ma żadnego numeru.

Chyba w ubuntu 20.04.lts podają jaką grafike wspiera ten sterownik linuxowy.

melis

#21
Wygląda na to, że sterownik ma nr 309. Więc raczej już będzie mega kłopot aby go uruchomić. Karta z 2006 roku, także być może kolejne 9 lat?? miała wsparcie, ale nic ponad to.
Cytat: ubuntus w Maj 17, 2024, 09:22:26 PMZastanawiam się czy którakolwiek starsza wersja MXa czy np. Ubuntu obsługiwała tą kartę kiedyś ?.
Możliwe, aczkolwiek niczego to nie zmienia.

melis

Cytat: ubuntus w Maj 17, 2024, 09:22:26 PMZastanawiam się czy którakolwiek starsza wersja MXa czy np. Ubuntu obsługiwała tą kartę kiedyś ?.
Możliwe, aczkolwiek niczego to nie zmienia.

ubuntus

CytatMożliwe, aczkolwiek niczego to nie zmienia.


Zmienia bardzo dużo. Bo chciałbym zobaczyć czy kiedykolwiek sprawy grafiki dobrze działały w linux-e.
Już to chyba napisałem wcześniej, że sprawdziłem stare distro ubuntu i np. w ubuntu 10.04.4 lts (x386) sprawa power save S3 działa dobrze.
Lepsze było podejście do spraw driverów Nvidii , nawet napisali , że mogę zainstalować driver Nvidii 170 itp. Napisali że bez sterownika Nvidii mogą mie nie działać niektóre funkcje akceleracji 2D,3D itp.
Nawet był prosty programik do sprawdzenia różnych funkcji karty : dźwięk,grafika itp.
 Natomiast w nowszych wersjach już tego nie było. Ale tu nie mogę połączyc się z netem -firefofox wywala mi-że nie może połączyć się ,,secure" z siecią.
Skoro w tej wersji ubuntu ten sterownik neuoveu obsługiwał te funkcje poprawnie to dlaczego teraz tego nie obsługuje ?
Mój sprzęt obsługuje najnowsze distra linuxa bez większych problemów.Mogę korzystać z najnowszych wersji firefoxa ,youtube,libre office itp.Nawet na wersji live przy 8 GB RAM działa szybko . Nie potrzebuję dodatkowych wodotrysków.
Nawet w wersji ubuntu 10.04.4 lts mogę pracować na tym sprzcie, używać pakiety biurowe itp.
Poza tym problem jest bardziej ogólny- w sieci jest pełno wątków-kupiłam czy kupiłem nowy laptop po instalacji linuxa -nie działa mi...
Brakuje też funkcji jak w windows ,jak coś nie działa wyskakuje okienko czy powiadomć o tym Microsoft ?

melis

Cytat: ubuntus w Maj 22, 2024, 06:01:01 PMBo chciałbym zobaczyć czy kiedykolwiek sprawy grafiki dobrze działały w linux-e.
Z nvidią nie. Z ATI-Radeon, owszem. Masz starusieńką kartę i tego nie przeskoczysz. Po prostu. Teraz natomiast z Nvidią jest coraz lepiej, a nawet lepiej. No ale nie dla modeli, które nie są już wspierane.

linux4ever

#25
Cytat: melis w Maj 27, 2024, 09:26:56 AM
Cytat: ubuntus w Maj 22, 2024, 06:01:01 PMBo chciałbym zobaczyć czy kiedykolwiek sprawy grafiki dobrze działały w linux-e.
Z nvidią nie. Z ATI-Radeon, owszem. Masz starusieńką kartę i tego nie przeskoczysz. Po prostu. Teraz natomiast z Nvidią jest coraz lepiej, a nawet lepiej. No ale nie dla modeli, które nie są już wspierane.


Polecam przejść da Debiana 12.5.0 tu link do firmware czyli sterowników:

https://cdimage.debian.org/cdimage/firmware/bookworm/12.5.0/

Są wszystkie w tym te do nvidi pobiera się firmware.tar.gz lub archiwum zip.

Po rozpakowaniu archiwum instalujemy pakiet deb.

Debian 12.5.0 live iso tutaj:

https://cdimage.debian.org/debian-cd/12.5.0-live/amd64/bt-hybrid/

Można też te  obrazy live instalować.

Gdy się pobierzesz  się obraz live instaluje się go przez calamares po uruchomieniu oczywiście.

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

ubuntus

@Melis
Z nvidią nie 

Na chyba mało uważnie czytałes mój poprzedni post -wyraźnie napisałem , że w ubuntu 10.04.4 lts x386 wszystko działa dobrze na moim sprzęcie w kwestii grafiki, S3 . Wybudza się z S3 prawidłowo  !!!  Problemy są z internetem.

No to twórcy Ubuntu niech zobaczą co tam zrbili , że to działało.
Poza tym nie wiem skąd czerpiesz tą wiedzę , może masz jakieś ciekawe linki ?

@Melis
Z ATI-Radeon, owszem. 

Mógłbyś rozwinąć tą myśl bradziej. 

Nie wiem z czego czerpiesz tą wiedzę ,może masz ciekawe lnki na ten temat  ? Chyba że sprawdzałeś to doświadczalnie ?


Ostatnio sprawdzałem "super distro- fossapupy " i na moim starusieńkim sprzęcie śmiga z grafiką ok z marszu. Problem S3 jak zwykle.

Nie wiem czy są użytkownicy na tym forum starszej karty Radeon i też by potwierdzili ,że u nich jest ok z ubuntu fossa,Meduza ,fossapupy?

Pisałem wielokrotnie że mogę używać i używam najnowsze distra-w tym siduction z galaktycznymi żółwiami  bez problemu oprcz kilku pierdół typu S3.





CDeB

Spróbuj zainstalować sterownik bezpośrednio ze strony nvidia:

https://www.nvidia.com/download/driverResults.aspx/71379/en-us/

Ten sterownik obsługuje twój chipset, przynajmniej w teorii. Pamiętaj że po aktualizacji kernela musisz ponownie zainstalować sterownik do grafy. W starszych debianach i ubuntach był dostępny sterownik własnościowy z serii 304.xx. Dawno temu używałam sterowników z tej serii do obsługi laptopowego GeForce 9800M GT. Działało to dobrze.

melis

Cytat: ubuntus w Maj 27, 2024, 03:11:07 PMNo to twórcy Ubuntu niech zobaczą co tam zrbili , że to działało.
Na tamten czas pewnie, że działało. Model był wspierany. Dziś, nie. Co do radeon'ów, używają one w przeciwieństwie do nvidii, sterowników otwaro źródłowych, przez co nie ma z nimi kłopotów. Wydajność to osobna kwestia.
Cytat: CDeB w Maj 27, 2024, 10:21:07 PMSpróbuj zainstalować sterownik bezpośrednio ze strony nvidia:
Obawiam się, że nie ruszy...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum