Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux MX-problemy

Zaczęty przez ubuntus, Luty 10, 2024, 05:07:59 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ubuntus

Witam .
 Linux MX-23-2 i poprzednie- na moim sprzęcie Dell optiplex 740 nie wybudza się monitor z uśpienia czasami. Czasami jest to po  krótkiej pracy,czasami po dłuższej -odejdę od kompuera  i czarny ekran po 10 min. Muszę ponownie uruchomić komputer przyciskiem POWER button komputera tzn. wyłączyć i włączyć ponownie.. Nic nie zmieniam w ustawieniach od czasu uruchomienia nowego live iso-na takim pracuję.
Objawy-czarny ekran -komputer normalnie pracuje-nie wchodzi w suspend. Jak ustawię aby monitor nie wchodził w oszczędzanie to jest ok.

Na Ubuntu nie ma tych problemów i komputer pracuje nawet tydzień bez problemu.

Inna sprawa to tryb SUSPEND  -wchodzi w ten tryb ,ale po wybudzeniu przyciskiem komputera Power button .
Wybudza się komputer ,ale ekran czarny i klawiatura nie działa. Ale jeszcze nie znalazłem dystrybucji linuxa aby to działało.
Założyłem dawno temat o suspend na UBUNTU ale brak odpowiedzi.

linux4ever

Zobacz jak jest na Sparky 8 i Siduction.

System zainstalowany czy persistance czy jakoś tak wersji live ?
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

ubuntus

Linuxa MX mam na Ventoy bez persistance  . Z persistance strasznie się muliły linuxy , ale ostatnio odkryłem ,że to częściowo conajmniej jest wina niby ,,markowych" pendrivów.

Sprawdzenie na Sparky i ciduction musi potrwać. Ciduction sprawdzałem krótko z ciekawości po Twoim wpisie kilka dni temu w innym wątku o Ubuntu.. Mam go na Ventoyu. Ale ten problem z ekranem na MX wystepuje jakby przypadkowo i nie zawsze od razu. Zostawię komp na noc z nim.
Ostatnio używam ubuntu 22.04 ze względu na te problemy z MX-em

Na Sparky i ciduction nie działa tryb ,,suspend" jak to opisałem

PomPom

#3
Sparky 8 jest oparty na Debianie testing, a Siduction na Debianie sid aka unstable - jeżeli przeszkadza ci, że coś nie działa, to nie używaj tych dystrybucji.

Podaj może specyfikację tego komputera.
myk byle jak jako tako

ubuntus

Dane techniczne komputerów DELL Optiplex 740:
Procesor: AMD Athlon X2 2,3GHz
Pamięć: 8 GB DDR2
Karta graficzna: zintegrowana
Dysk twardy: 160GB sATA
Napęd optyczny: czytnik DVD
Złącza:
1 x PCI-E x16
1 x PCI
1 x PCI-E
8 x USB (2 złącza na przednim panelu, 6 złączy na tylnym panelu)
Audio (2 złącza na przednim panelu - słuchawki, mikrofon, 2 złącza na tylnym panelu - Line-out, Line-in)
1 x RS-232 (na tylnym panelu)
1 x LPT (równoległy interfejs zgodny z IEEE-1284)
1 x VGA (analogowe złącze do monitora)
1 x RJ-45 (złącze karty sieciowej)
złącze zasilania AC 230V
Zasilacz: uniwersalny 100..127V AC / 200..240V AC
Wydajność zasilacza: 305W

PCI:
00:00.0 RAM memory: NVIDIA Corporation C51 Host Bridge (rev a2)
00:00.1 RAM memory: NVIDIA Corporation C51 Memory Controller 0 (rev a2)
00:00.2 RAM memory: NVIDIA Corporation C51 Memory Controller 1 (rev a2)
00:00.3 RAM memory: NVIDIA Corporation C51 Memory Controller 5 (rev a2)
00:00.4 RAM memory: NVIDIA Corporation C51 Memory Controller 4 (rev a2)
00:00.5 RAM memory: NVIDIA Corporation C51 Host Bridge (rev a2)
00:00.6 RAM memory: NVIDIA Corporation C51 Memory Controller 3 (rev a2)
00:00.7 RAM memory: NVIDIA Corporation C51 Memory Controller 2 (rev a2)
00:02.0 PCI bridge: NVIDIA Corporation C51 PCI Express Bridge (rev a1)
00:03.0 PCI bridge: NVIDIA Corporation C51 PCI Express Bridge (rev a1)
00:04.0 PCI bridge: NVIDIA Corporation C51 PCI Express Bridge (rev a1)
00:05.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation C51 [GeForce 6150 LE] (rev a2)
00:09.0 RAM memory: NVIDIA Corporation MCP51 Host Bridge (rev a2)
00:0a.0 ISA bridge: NVIDIA Corporation MCP51 LPC Bridge (rev a3)
00:0a.1 SMBus: NVIDIA Corporation MCP51 SMBus (rev a3)
00:0a.2 RAM memory: NVIDIA Corporation MCP51 Memory Controller 0 (rev a3)
00:0b.0 USB controller: NVIDIA Corporation MCP51 USB Controller (rev a3)
00:0b.1 USB controller: NVIDIA Corporation MCP51 USB Controller (rev a3)
00:0e.0 IDE interface: NVIDIA Corporation MCP51 Serial ATA Controller (rev a1)
00:0f.0 IDE interface: NVIDIA Corporation MCP51 Serial ATA Controller (rev a1)
00:10.0 PCI bridge: NVIDIA Corporation MCP51 PCI Bridge (rev a2)
00:10.1 Audio device: NVIDIA Corporation MCP51 High Definition Audio (rev a2)
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] HyperTransport Technology Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Miscellaneous Control
02:00.0 Ethernet controller: Broadcom Inc. and subsidiaries NetXtreme BCM5754 Gigabit Ethernet PCI Express (rev 02)
03:00.0 USB controller: NEC Corporation uPD720200 USB 3.0 Host Controller (rev 03)

ubuntus

#5
@Linux4-Ever
sprawdziłem Sparky 6 bo taki mam aktualnie-wątpię aby v8 była lepsza w tym temacie.Tutaj po uśpieniu monitora – ustawiłem wszystkie opcje-standby,suspend i wyłącz na kolejno 2-3-4 min.
Ekran robi się czarny ,wybudza się . Ale zaraz po 5 min po wybudzeniu nie było strzałki kursora-mysz działala i mogłem poruszając myszą podświetlac foldery i enterem wejść,w nich,prawo klik działał,klawiatura działała .
Zostawiem na kilka h na noc i rano to samo.

Siduction- ciekawy wynalazek-uruchamia się  z Ventoya kilka dni temu go uruchamiłem . Tylko że długo się uruchamia-na początku brak opcji typu safe graphic,normal itp.
potem 5 min czarny ekran, po nim menu ustawień ,wybór języka -5 min i mały czarny prostkąt na środku ekranu ,potem powrót do ekranu ustawień-znowu 5 min,potem -uruchomienie -znowu 5 min.
Kosmiczny żółw z mamutami ok-bez farfocli. Potem działa normalnie ,teraz piszę to z niego.
Po wejściu w uśpienie monitora podobnie jak w sparky ale trochę gorzej-mysz nie podświeta mi foldeów ,działa jedynie klawiatura ok.
Ale takie przypadki z kursorem po wybudzeniu zdarzały mi się wcześniej i na MX i na UBUNTU chyba.
W sumie najważniejsze ,że ekran się nie zacina jak w MX.
@POM-POM- w sumie to nie ważne teraz czy wersja jest stabilna czy nie, ale aby sprawdzić jak zachowuje się system w tym przypadku.

edit
wysyłam ten post jako początkujący siducer

ubuntus

Witam .

,,Najlepszy ,, jest linux sparky 7.2  KDE plasma- po kilku minutach pracy czasami dłużej blokuje się system -nie działa klawiatura ,obraz nieruchomy ,system zawieszony a kursor myszy pięknie się porusza po ekranie ale tylko porusza.

W innych wersjach sparky i mx zanika kursor chyba w zależności od intensywności plam na słońcu ?
Zastanawiam się czy w sytuacji tylko zaniku strzałki kursora a reszta działa to czy jest jakieś polecenie w terminalu które by zresetowało,odświeżyło ten kursor myszki ?

Piszę to pod Sparky 8 mate.

melis

Troszkę czasu minęło, więc może już uporałeś się ze swoim kłopotem? Na sam pierw osobiście, sprawdził bym ustawienia bios pod kątem trybów S3,S5, a także usb i możliwości wybudzania przezeń. TPM wyłączone? Secureboot na pewno, bo ventoy nie ruszy z tą opcją.

ubuntus

Witam.
Uporałem się z niektórymi problemami oprócz ,,S3-susspend to ram" jakiś miesiąc  temu ,miałem o tym napisać ale zajmowałem się innymi sprawami i nie miałem czasu.

1- jeli chodzi o problemy z myszą itp. to jak wcześniej pisałem w innym wątku ,,jak Świat Światem" linux zawsze miał problemy z grafiką . W Ubuntu czy Fedorze  było ok ale dlatego , że po uruchomieniu w normalnym trybie grafiki ikony graficzne itp. były postrzępione-farfocle i uruchamiałem w trybie safe graphic. Natomiast w MX czy Sparky grafika była ok w normalnym trybie i nie dawałem tej opcji- . Najbardziej wkurzajacy był Sparky KDE plasma -blokował się po kilku czy kilkunastu min po uruchomienieniu-"zżerał" szybko RAM i blokował się.
Po ustawieniu safe graphic czy Xorg=safe- w zależności od distro było ok.
Mam nadzieję że ,,plamy na Słońcu" opanowane chyba,  że aktywność Słońca ostatnio zmalała. Nie wiem czy coś się zmieniło teraz ale sterowniki do linuxa powinny być pisane przez producenta sprzętu. Natomiast te obecne nuovo czy jakoś tak ,działają jak cups-y do drukarek ( trzeba wybrać z kilkunastu odpowiedni aby to działało ). 1 na 10 distro wybiera cups automatycznie taki jaki trzeba.

2-Siduction- trochę ujarzmiłem kosmicznego żółwia. Problem z długim uruchmianiem-mój błąd-przypadkowo ustawiłem w BIOS uruchamianie z FDD jako 1e urządzenie.chociaż nie mam tego napędu ,olewałem to bo i tak uruchamiałem systemy obchodząc to. Po naprawie ustawień w BIOS teraz śmiga lepiej i łącznie z ustawieniem wstęþnym czasu i języka uruchamia się 1-2 min !!! Chyba szybciej niż u Linux4ever,pisał w jakimś wątku o 5 min ?
Jeszcze problem z aut montowaniem napędów . Jeśłi uruchomię tylko z pendrivem Ventoy to mam zamontowane partycje hdd i mogę ich używać.  Jeśli będzie inny pendrive lub pendrivy to nie mam zamontowanych tych napędów i zmieniając ustawienia dalej ich nie ma.
Jeśli uruchmię tylko z pendrive Ventoy-i jak to potem  wsadzę inny to pokaze się po 1-2 min. Oczywiście ,,safe graphic" jak w innych distro.
Używam Libre office,internet,filmy itp.

3-Kolejna sprawa persistence i marka pedrivów która narobiła bigosu. Używałem Kingstony DataTraveker 100 G3-USB 3.0 . Niby produkowane na Tajwanie,kupowane w Komputroniku a nie na bazarze. Mają jakieś badziewne sterowniki -nie radzą sobie z małymi plikami. Testy początkowe były ok ale poprzez nieuwagę nie testowałem po pewnym czasie używania chociaż na Ubuntu miałem pod ręką  fainy programik ,,Disks". . Kilka chyba nie będzie nadawać się do użytku chyba że uda się ich ,,rekultywować" . Problemy te były  na Linuxie i na Windows. Z tego pwodu były cyrki z instalacją linuxa na pendrive ok 2 lata temu.
Natomiast Ventoya mam na takim  Kingstonie bez persistence i jest  ok.

4-suspend to ram S3  -bez rezultatu . Pisałem wcześniej , że w BIOS mam tylko wybór między trybem osczędzania energii S1 a S3. Jeśli miałbym np. ustawienie wybudzanie z S3 to byłoby ok. Ale windows sobie z tym radzi a linux nie ! I tego nie rozumiem. Są nowsze wersje BIOS do tego komp ale nie piszą co tam zmienili.
Chyba napiszę do DELLa lub UE -niech dofinansują linuxowców bo gdzie tu jest ,,zielony ład" ?

Zobacz najnowsze wiadomości na forum