Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux MX-problemy

Zaczęty przez ubuntus, Luty 10, 2024, 05:07:59 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ubuntus

Witam .
 Linux MX-23-2 i poprzednie- na moim sprzęcie Dell optiplex 740 nie wybudza się monitor z uśpienia czasami. Czasami jest to po  krótkiej pracy,czasami po dłuższej -odejdę od kompuera  i czarny ekran po 10 min. Muszę ponownie uruchomić komputer przyciskiem POWER button komputera tzn. wyłączyć i włączyć ponownie.. Nic nie zmieniam w ustawieniach od czasu uruchomienia nowego live iso-na takim pracuję.
Objawy-czarny ekran -komputer normalnie pracuje-nie wchodzi w suspend. Jak ustawię aby monitor nie wchodził w oszczędzanie to jest ok.

Na Ubuntu nie ma tych problemów i komputer pracuje nawet tydzień bez problemu.

Inna sprawa to tryb SUSPEND  -wchodzi w ten tryb ,ale po wybudzeniu przyciskiem komputera Power button .
Wybudza się komputer ,ale ekran czarny i klawiatura nie działa. Ale jeszcze nie znalazłem dystrybucji linuxa aby to działało.
Założyłem dawno temat o suspend na UBUNTU ale brak odpowiedzi.

linux4ever

Zobacz jak jest na Sparky 8 i Siduction.

System zainstalowany czy persistance czy jakoś tak wersji live ?
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

ubuntus

Linuxa MX mam na Ventoy bez persistance  . Z persistance strasznie się muliły linuxy , ale ostatnio odkryłem ,że to częściowo conajmniej jest wina niby ,,markowych" pendrivów.

Sprawdzenie na Sparky i ciduction musi potrwać. Ciduction sprawdzałem krótko z ciekawości po Twoim wpisie kilka dni temu w innym wątku o Ubuntu.. Mam go na Ventoyu. Ale ten problem z ekranem na MX wystepuje jakby przypadkowo i nie zawsze od razu. Zostawię komp na noc z nim.
Ostatnio używam ubuntu 22.04 ze względu na te problemy z MX-em

Na Sparky i ciduction nie działa tryb ,,suspend" jak to opisałem

PomPom

Sparky 8 jest oparty na Debianie testing, a Siduction na Debianie sid aka unstable - jeżeli przeszkadza ci, że coś nie działa, to nie używaj tych dystrybucji.

Podaj może specyfikację tego komputera.
myk byle jak jako tako

ubuntus

Dane techniczne komputerów DELL Optiplex 740:
Procesor: AMD Athlon X2 2,3GHz
Pamięć: 8 GB DDR2
Karta graficzna: zintegrowana
Dysk twardy: 160GB sATA
Napęd optyczny: czytnik DVD
Złącza:
1 x PCI-E x16
1 x PCI
1 x PCI-E
8 x USB (2 złącza na przednim panelu, 6 złączy na tylnym panelu)
Audio (2 złącza na przednim panelu - słuchawki, mikrofon, 2 złącza na tylnym panelu - Line-out, Line-in)
1 x RS-232 (na tylnym panelu)
1 x LPT (równoległy interfejs zgodny z IEEE-1284)
1 x VGA (analogowe złącze do monitora)
1 x RJ-45 (złącze karty sieciowej)
złącze zasilania AC 230V
Zasilacz: uniwersalny 100..127V AC / 200..240V AC
Wydajność zasilacza: 305W

PCI:
00:00.0 RAM memory: NVIDIA Corporation C51 Host Bridge (rev a2)
00:00.1 RAM memory: NVIDIA Corporation C51 Memory Controller 0 (rev a2)
00:00.2 RAM memory: NVIDIA Corporation C51 Memory Controller 1 (rev a2)
00:00.3 RAM memory: NVIDIA Corporation C51 Memory Controller 5 (rev a2)
00:00.4 RAM memory: NVIDIA Corporation C51 Memory Controller 4 (rev a2)
00:00.5 RAM memory: NVIDIA Corporation C51 Host Bridge (rev a2)
00:00.6 RAM memory: NVIDIA Corporation C51 Memory Controller 3 (rev a2)
00:00.7 RAM memory: NVIDIA Corporation C51 Memory Controller 2 (rev a2)
00:02.0 PCI bridge: NVIDIA Corporation C51 PCI Express Bridge (rev a1)
00:03.0 PCI bridge: NVIDIA Corporation C51 PCI Express Bridge (rev a1)
00:04.0 PCI bridge: NVIDIA Corporation C51 PCI Express Bridge (rev a1)
00:05.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation C51 [GeForce 6150 LE] (rev a2)
00:09.0 RAM memory: NVIDIA Corporation MCP51 Host Bridge (rev a2)
00:0a.0 ISA bridge: NVIDIA Corporation MCP51 LPC Bridge (rev a3)
00:0a.1 SMBus: NVIDIA Corporation MCP51 SMBus (rev a3)
00:0a.2 RAM memory: NVIDIA Corporation MCP51 Memory Controller 0 (rev a3)
00:0b.0 USB controller: NVIDIA Corporation MCP51 USB Controller (rev a3)
00:0b.1 USB controller: NVIDIA Corporation MCP51 USB Controller (rev a3)
00:0e.0 IDE interface: NVIDIA Corporation MCP51 Serial ATA Controller (rev a1)
00:0f.0 IDE interface: NVIDIA Corporation MCP51 Serial ATA Controller (rev a1)
00:10.0 PCI bridge: NVIDIA Corporation MCP51 PCI Bridge (rev a2)
00:10.1 Audio device: NVIDIA Corporation MCP51 High Definition Audio (rev a2)
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] HyperTransport Technology Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Miscellaneous Control
02:00.0 Ethernet controller: Broadcom Inc. and subsidiaries NetXtreme BCM5754 Gigabit Ethernet PCI Express (rev 02)
03:00.0 USB controller: NEC Corporation uPD720200 USB 3.0 Host Controller (rev 03)

ubuntus

@Linux4-Ever
sprawdziłem Sparky 6 bo taki mam aktualnie-wątpię aby v8 była lepsza w tym temacie.Tutaj po uśpieniu monitora – ustawiłem wszystkie opcje-standby,suspend i wyłącz na kolejno 2-3-4 min.
Ekran robi się czarny ,wybudza się . Ale zaraz po 5 min po wybudzeniu nie było strzałki kursora-mysz działala i mogłem poruszając myszą podświetlac foldery i enterem wejść,w nich,prawo klik działał,klawiatura działała .
Zostawiem na kilka h na noc i rano to samo.

Siduction- ciekawy wynalazek-uruchamia się  z Ventoya kilka dni temu go uruchamiłem . Tylko że długo się uruchamia-na początku brak opcji typu safe graphic,normal itp.
potem 5 min czarny ekran, po nim menu ustawień ,wybór języka -5 min i mały czarny prostkąt na środku ekranu ,potem powrót do ekranu ustawień-znowu 5 min,potem -uruchomienie -znowu 5 min.
Kosmiczny żółw z mamutami ok-bez farfocli. Potem działa normalnie ,teraz piszę to z niego.
Po wejściu w uśpienie monitora podobnie jak w sparky ale trochę gorzej-mysz nie podświeta mi foldeów ,działa jedynie klawiatura ok.
Ale takie przypadki z kursorem po wybudzeniu zdarzały mi się wcześniej i na MX i na UBUNTU chyba.
W sumie najważniejsze ,że ekran się nie zacina jak w MX.
@POM-POM- w sumie to nie ważne teraz czy wersja jest stabilna czy nie, ale aby sprawdzić jak zachowuje się system w tym przypadku.

edit
wysyłam ten post jako początkujący siducer

Zobacz najnowsze wiadomości na forum