Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux z nowoczesnym wyglądem...

Zaczęty przez rass, Styczeń 17, 2024, 09:32:56 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

rass

Właśnie, Linuksowe fora przedstawiają obraz wojny domowej, która jest najbardziej wyniszczająca  ze wszystkich.

microsofter

Cytat: PomPom w Styczeń 20, 2024, 04:00:48 PMCo bardziej radykalni nie cierpią, jak ktoś na oprogramowaniu zarabia. Trafiłem na takich i wystarczy powiedzieć, że ludzie pracujący przy czymkolwiek ich bardzo kochają inaczej.

Albo pokręciłeś, albo źle zrozumiałem. Jak już, to ci którzy żyją z pisania softu (ale także muzyki itp.), mogą krzywo patrzeć na twórców, którzy udostępniają swoją pracę za darmo. Obecność darmowej alternatywy odbiera klientów i zyski tym pierwszym. W drugą stronę, nie widzę powodów do niechęci. Bo niby dlaczego. Niektórzy nawet łączą jedno z drugim, zarabiając jako programista, a po godzinach pisząc coś hobbystycznie i dając za darmo.

Natomiast użytkownicy są w komfortowej sytuacji, każdy ma wybór. Jeden zadowoli się darmowym systemem, inny woli wyłożyć parę złotych na coś dopracowanego i sprawdzonego. Ja tam nie widzę powodów do wojny. Jedynie wyprowadzają mnie z równowagi ci linuxowi fanboye, co wszędzie wypisują jaki to Linux jest cudowny i najlepszy we wszystkim, a Windows do dupy. No sorry, sprawdziłem i nie jest, ani ciut ciut.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

PomPom

Chodzi o to, że ludzie, którzy po prostu spinają się w necie, spinają się do twórców softu. Nawet może ktoś robić normalnie otwarty soft, ale np. dla Canonicala lub SUSE, i to już boli takich spinaczy.

Też nie lubię fanboyów i jak się im przyjrzeć dłużej, to często kończą bezkrytycznie z powrotem na Windowsie albo w najlepszym przypadku przez lata są "nowicjuszami", szukającymi nauki ogarnięcia najprostszych spraw, którzy dodatkowo oczekują, że innym chce się w to bawić.

myk byle jak jako tako

microsofter

Cytat: PomPom w Styczeń 20, 2024, 05:51:24 PMTeż nie lubię fanboyów i jak się im przyjrzeć dłużej, to często kończą bezkrytycznie z powrotem na Windowsie

Żebyś wiedział! User, który pozakładał tu wiele kont (tfu, a żeby spuchł), regularnie prosi o pomoc z Win, na innym forum. Wprawdzie tworzy różne nicki, ale zawsze można go rozpoznać, dzięki unikalnym poglądom i stylowi literackiemu.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

sovtware

#19
7GB zużycia RAMu to chyba jak ma go dużo, ew. skoro wspomniał, że po dłuższym czasie, to coś mu cieknie, może sam Cinnamon. Debian i Arch z GNOMEm u mnie trzymają się granicy 4/5GB z 8 dostępnych.
[/quote]

u mnie zawsze Gnome tyle brało maksymalnie :) a mam 16 GB ram





najważniejsze że nie odczuwam tego :)

a jak masz n to sposób to napisz

microsofter

Jak sprzęt daje radę i nie odczuwasz takiej zajętości RAM, zostawiłbym jak jest. Najlepszy sposób to byłaby zmiana systemu lub chociaż środowiska, tylko po co, skoro ten ci odpowiada. No chyba że to wyciek pamięci, jak pisał PomPom; wtedy musiałbyś pocisnąć devów o poprawkę.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

rass

Słyszałem o Garudzie. Widziałem zrzuty. Jest okej, jednak ja nie lubię czerni. A czy to dobre distro?

Przepraszam za literacki język. Multikonta nie zrobiłem nigdzie. :)

sovtware

jest to dysbytucja na Archu i opinie nie ma zbyt często dobrych lepszy Arch ale nie polecam dla początkujących mimo że instalator jest dziecinnie prosty

PomPom

Sam nie używałem, bo jestem uczulony na takie bajeranckie dystrybucje, ale od znajomego i jednego chłopa w necie słyszałem, że robi dobre pierwsze wrażenie, a potem fasada się sypie.
myk byle jak jako tako

rass

#24
Czy któreś distro jest lepsze do pracy od innych? Zwłaszcza do html, css i innego kodowania?
GPT pisze że głównie Manjaro. Ewentualnie Ubuntu lub Fedora. No to z tej trójki ja wolę Fedore.

linux4ever

Cytat: rass w Styczeń 27, 2024, 02:49:20 PMCzy któreś distro jest lepsze do pracy od innych? Zwłaszcza do html, css i innego kodowania?
GPT pisze że głównie Manjaro. Ewentualnie Ubuntu lub Fedora. No to z tej trójki ja wolę Fedore.

Co sądzisz o forku fedory o nazwie rocky linux ?

Manjaro to przeróbka arch linux i niby może być mniej stabilny.

Fedora ładnie wygląda ale ma niby płatny czy zamknięty kod i jest dla firm.


"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

PomPom

Gosh...

Cytat: rass w Styczeń 27, 2024, 02:49:20 PMCzy któreś distro jest lepsze do pracy od innych? Zwłaszcza do html, css i innego kodowania?
GPT pisze że głównie Manjaro. Ewentualnie Ubuntu lub Fedora. No to z tej trójki ja wolę Fedore.
To będzie jedno i to samo do tego zastosowania. Jak wolisz Fedorę, to spokojnie się na nią zdecyduj.

Cytat: linux4ever w Styczeń 28, 2024, 06:57:01 AMCo sądzisz o forku fedory o nazwie rocky linux ?
Ściślej mówiąc, to Rocky jest klonem Red Hat Enterprise Linux. Kiedyś dawno wydzielił się z Fedory, ale ogrom pracy nad RHELem mocno go oddala od "forku Fedory". Autorowi wątku bym teraz tego nie polecał, bo ciężej będzie mu znaleźć pomoc społeczności i będzie musiał się zdecydować już z góry na GNOME. Inne opcje pewnie można dograć, jak w Almie, ale to już zupełnie inny poziom dopracowania.

Cytat: linux4ever w Styczeń 28, 2024, 06:57:01 AMManjaro to przeróbka arch linux i niby może być mniej stabilny.
Manjaro idzie logiką, że skoro Arch może mieć problemy z powodu stałych aktualizacji, to wstrzymanie tych aktualizacji dodaje stabilności. Problem w tym, że Arch sam w sobie nie lubi takiej praktyki i do tego Manjaro po prostu czeka, a nie podejmuje się napraw.

Cytat: linux4ever w Styczeń 28, 2024, 06:57:01 AMFedora ładnie wygląda ale ma niby płatny czy zamknięty kod i jest dla firm.
Teraz mi powiedz skąd masz informację, że Fedora ma płatny lub zamknięty kod i jest dla firm. Fedora domyślnie korzysta tylko z otwartego oprogramowania + niezbędnych niewolnych blobów, żeby sprzęt dobrze działał (odpowiednik non-free-firmware na Debianie).
Red Hat też nie zamknął u siebie kodu, a zwyczajnie znalazł kruczka, żeby ograniczyć jego dostępność tylko dla klientów (RHEL jest otwarty i musi dostarczać źródła, ale jest też dla klientów, więc skoro jest dostarczany dla klientów, to im są udostępniane źródła - łamiesz ich własną licencję = odcinają cię od źródeł, bo już nie jesteś klientem). Nie robią tego jednak przy Fedorze, bo Fedora jest przez nich tylko i aż sponsorowana.
Pojęcie "dla firm" jest trochę zbyt ogólne, bo każdy system może być dla firm, ale jak przyjmiemy, że chodzi o dystrybucje klasy Enterprise, to są nimi RHEL z klonami, a nie Fedora.



myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum