Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Moje propozycje odnośnie strony

Zaczęty przez Format c, Styczeń 19, 2012, 06:05:41 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Format c

Witam,

widzę że stronka choć nowa już się rozwija i mam parę propozycji co do zmian na niej.



1. Brakuje mi tu informacji o poszczególnych dystrybucjach linuxa. Fajnie są opisane krok po kroku instalacje (choć uważam że z niektórymi użytkownicy by sobie sami poradzili np. Ubuntu lub OpenSUSE). Pierwszą rzeczą jaką odczułem po wejściu na stronę to mnogość dystrybucji i jeśli chciałbym jakąś wybrać pewnie bym się pogubił i nie wiedział co wybrać, co jest dobre, aż w końcu bym zrezygnował.

Według mnie każda dystrybucja powinna mieć krótki opis: dla kogo ona jest, poziom trudności w obsłudze, domyślne środowiska graficzne jakie posiada, screen zaraz po instalacji itp. Na stronie http://jakilinux.org" class="bbcode_url">http://jakilinux.org jest to fajnie opisane. Nie mówię żeby od gapić się od nich bo tam niektóre opisy są za długie i tylko mieszają użytkownikowi, lecz można by takie krótkie info o dystrybucjach dać.



2. Kolejną rzeczą która trochę mi nie pasuje na stronie są opisy programów pod linuxa. Pierwsze co widzę po wejściu w kategorię (np. wirtualizacja) jest lista programów które ją umożliwiają lecz dalej nie wiem który jest dobry do zwykłego przetestowania innego systemu. Powinny być tam najpopularniejsze programy wraz z opisem instalacji, ewentualnymi repozytoriami i linkami do tutoriali z wykorzystaniem tego programu (np. artykuł o konfiguracji maszyn w VirtualBoxie).



3. Zmieniłbym lekko boczne menu i zamiast linków do tutoriali z instalacji systemów dałbym tam linki z opisami dystrybucji a w nich linki do opisów instalacji i innych tutoriali związanymi z danym systemem.



4. Brakuje mi też takich wskazówek dla zwykłego użytkownika typu: zamienniki windowsowych programów, pierwsze rzeczy po instalacji, porównanie win vs linux.



Wiem że strona dopiero się rozwija i że wiele jest przed nią, ale chciałbym pomóc wam w jej budowie, bo widzę że brakuje stron które pokażą zwykłemu (windowsowemu) użytkownikowi że linux nie jest taki zły jak ludzie go widzą.



Ostatnio przygotowywałem prezentację o wykorzystaniu Ubuntu Server jako router sieciowy, więc wkrótce jak przerobie go na artykuł to go pewnie gdzieś tu wrzucę.



P.S. Sory że tak wytykam rzeczy które są złe, które mi się nie podobają ale potraktujcie je nie jako krytykę lecz jako rady lub wskazówki do stworzenia lepszej strony.

pavroo

#1
Witam

Sporo się napracowałeś zbierając tyle faktów, więc przedstawię ci mój punkt widzenia.

1. Informacje o dystrybucjąch znajdują się w dziale "Dystrybucje Linux". Nie dodawałem poziomu trudności, ponieważ większość jest przeznaczona dla poczatkujących. Kilka jest dla bardziej zaawansowanych i posiadaja odpowiednią adnotację.

2. Przegląd programów służy możliwości ich wyboru - większość z nich znajduje się w repozytoriach prawie wszystkich dystrybucji. Dla pozostałych sposób instalacji może być różny - po to są zamieszczone linki do producentów każdego programu.

3. Ten punkt nawiązuje do pierwszego - tam znajdziesz m.in. linki do instalacji.

4. Zamienniki windowsowych programów - temu służy przegląd programów w każdej kategorii. Każdy taki przegląd dostarcza informacji, jakich programów możesz użyć po przesiadce z windowsa.

Jeśli w dalszym ciągu uważasz, iż można jednak to poprawić, to jestem otwarty na dalszą dyskusję.

Poza tym konstruktywna krytyta przynosi korzyści, więc nie wahaj się i pisz co o tym myślisz.

Pozdrawiam

pavroo

Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Format c

#2
ok, nie wczytywałem się wcześniej w opisy dystrybucji, ale po krótkim zapoznaniu się z nimi stwierdzam że są takie o jakie mi chodziło. Nie podoba mi się tylko że informacja jak zainstalować różne linuxy (wykonywana tylko raz po podjęciu decyzji o wyborze systemu) jest od razu widoczna na stronie głównej, a informacje o linuxach (gdzie userzy będą się z nimi zapoznawać i porównywać jedne z drugimi) są trochę głębiej ukryte, a nawet na początku prawie nie widoczne.



Inną rzeczą jest podział dystrybucji na grupy. Dla podstawowego użytkownika w każdej grupie jest tak naprawdę jedna dystrybucja która może go zainteresować (np w grupie ubuntu -> Ubuntu, w debianie -> Debian, a w suse -> OpenSUSE), nie będą go interesować pochodne, w większości stworzone w jednym konkretnym celu (np. Backtrack -> łamanie rożnych zabezpieczeń, Ophcrack -> odczytywanie haseł windows, GParted -> partycjonowanie).



I jeszcze jedna rzecz. W opisie Chrome OS Linux brakuje mi konkretnego nawiązania że nie jest on systemem Googla ChromeOS (tak często z nim mylonym), można by gdzieś dodać link do ChromeOS (http://chromeos.hexxeh.net/" class="bbcode_url">http://chromeos.hexxeh.net/) by rozróżnić te dwa systemy.



P.S. także uważam że konstruktywna krytyka nie jest zła (jak to coraz więcej osób w necie uważa), więc pozwalam sobie napisać parę uwag.

pavroo

#3
Hhmm....

Lewy panel został tak skonstruowany aby poznawanie materiałów o linuksie odbywało się w odpowiedniej kolejnosci : Pierwsze kroki -> co to jest linux, przegląd dystrybucji, pobranie, wypalenie, itd. Nasŧępne w kolejności są przewodniki instalacji poszczególnych dystrybucji. Dalej narzędzia, programy i pozostałe. Wydaje mi się, iż takie rozmieszczenie rozdziałów jest klarowne. Nie musisz zaczynać od przeglądu jesli wiesz, którą dystrybucję chcesz zainstalować. Jeśli tego nie wiesz to naturalnym rozwiązanie jest rozpoczęcie poznawania linuksa od samego początku czyli od "Pierwsze kroki".



Jeśli chodzi o podział dystrybucji to tu cię pewnie zaskoczę. Dostaję maile z propozycjami dodania kolejnych dystrybucji do przeglądu, ponieważ są na tyle ciekawe, iż powinny się tu znaleźć. Wiele osób nie ogranicza się tylko do podstawowych dystrybucji, lecz testują lub używają na codzień masę innych, modyfikacji tych podstawowych.



Linku do Chrome OS Linux nie mogę dodać, ponieważ nie jest on tworzony przez hexxeh-a na bazie kodu źródłowego ChromiumOS. Jest zbudowany za pomocą SUSE Studio i jest to w opisie zamieszczone. Dla ChromiumOS istnieje osobny wpis w dziale "Dystrybucje niezależne".

Pozdrawiam

pavroo
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Format c

#4
Znowu nie zauważyłem tego Chrome OS w kategorii inne.

Chrome OS Linux jest zbudowany za pomocą SUSE Studio, a Chrome OS Hexxeh-a jest zbudowany za pomocą przecieków kodu Chrome OS Googla, i fragmentów innego linuxa. Więc ok nie chodziło mi o dodanie linku lecz o rozróżnienie ich, a jako że gdzieś mi umknął Chrome OS w innych to mi go brakowało.



Co do menu to nie wpadł bym na to że jest ono tak umieszczone. Raczej wydawało mi się że ten największy fragment menu (z listą dystrybucji) ważny bo od razu rzuca się w oczy. Ale patrząc od twojej strony to takie menu rzeczywiście ma sens. Lecz wydaje mi się że jest trochę nieczytelne (przykład z przegapieniem przeze mnie ChromeOS).



I nie zauważyłem tutaj artykułu o konfiguracji VirtualBoxa (instalacja jest lecz nie ma konfiguracji maszyn), więc jak go naprawde nie ma to mógłbym go dziś lub jutro napisać.

pavroo

#5
Hhmm...

Wszystko o VirtalBox jest zamieszczone na stronie Wirtualizacja-> Wirtualizacja i emulacja-> VirtualBox.

Jest tam wszystko, łącznie z instalacją i konfiguracją systemów gościa ;)

Jeśli uważasz, iż nie jest to wystarczające to można to rozbudować.

Możesz również napisać własny artykuł na każdy temat związany z Linuksem (jeśli jeszcze go tu nie ma).
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Format c

#6
No rzeczywiście jest tam wszystko fajnie opisane, jakoś nie zauważyłem w tym menu że tam są takie artykuły. Jakoś tak ta stronka jest trochę zagmatwana, jest dużo artykułów lecz aby do nich przejść trzeba otwierać wiele innych stron. Trochę dużo tych kliknięć by coś znaleźć.



Na co dzień korzystam z Ubuntu 10.04 (w szkole), Ubuntu 11.10 (zainstalowany na laptopie) i OpenSUSE (na VirtualBoxie do tworzenia stron), więc mógłbym napisać coś więcej o nich lecz, jak na razie o tych systemach dużo jest już napisane.



I jeszcze jedno pytanie co z artykułem o wykorzystaniu Ubuntu Server jako router sieciowy bo taki mógłbym napisać, i ewentualnie o stawianiu innych serwerów (ftp, www, samba) na linuxie czy warto je pisać czy może jest jakiś inny lepszy temat?

pavroo

#7


Quote:

Cytuj z Format c w 20/01/2012

Jakoś tak ta stronka jest trochę zagmatwana, jest dużo artykułów lecz aby do nich przejść trzeba otwierać wiele innych stron. Trochę dużo tych kliknięć by coś znaleźć.


Ilość wpisów stale rośnie. Niemożliwością jest wstawienie linków do wszystkich artykułów w panelu bocznym. Jeśli bym to zrobił to panel byłby długi jak papier toaletowy  :D



Jeśli chodzi o nowy artykuł to niech to będzie Twój wybór - mnie osobiście pomysł z serwerem Ubuntu jak najbardziej pasuje.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Format c

#8
Nie chodziło mi o przeniesienie wszystkiego w boczny panel, tylko o uporządkowanie go np. zamiast długiego menu Instalacja z listą wszystkich dystrybucji zrobić link Instalacja do strony gdzie np. będą w kolejności od najłatwiejszej albo od najpopularniejszej dystrybucji stworzone linki do stron z tutorialami. Czyli zamiast Strona Główna -> Ubuntu, byłoby Strona Główna -> Instalacja -> Ubuntu. Zrobiło by się wtedy więcej miejsca na inne ważne linki.



Uważam także że porady czy instrukcje do programów są ważniejsze niż linki do ich pobrania. Z linku korzysta się raz lub w ogóle (wpisuje się tylko nazwę programu w np. synaptiku) a z tutoriali korzysta się częściej. Więc dostęp do artykułów powinien być łatwiejszy niż do linków do pobrania.



Myślę że do niedzieli uda mi się skończyć przerabiać artykuł więc wtedy go wrzuce.

Format c

#9
Zacząłem pisać artykuł lecz napotkałem na problem. Mianowicie nie mogę dodać obrazka do artykułu, mam dużo screenów do tyczących artykułu lecz nie mogę żadnego dodać. Gdy klikam na ikonę Wstaw/edytuj obrazek nic się nie dzieje. Nie wiem czy to problem przeglądarki (testowałem pod Operą w Windowsie i pod Firefoxem w Windowsie i Linuxie, więc raczej nie), czy może jakiś problem z uprawnieniami do edycji artykułów w Wordpressie.



Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu (jeśli oczywiście da się go rozwiązać), bo inaczej będę musiał napisać artykuł bez screenów.

pavroo

#10
Jest to kwestia nadania wyższych uprawnień.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

RaM

#11
wiedza dotycząca Linuxów jest niestety strasznie rozrzucona. brak jest dobrych podręczników, i podręczników w ogóle. co więcej, to jest podstawowy grzech programistów, brak jest dokumentacji. załatwienie sprawy poprzez jakieś wiki lub helpy jest do kitu. wiadomo, wszyscy tak lecą do przodu, że nie mają czasu pisać dokumentacji. swoi wiedzę.

pavroo, czy nie zastanawiałeś się nad utworzeniem krótkiego poradnika w formacie pdf?? ma to też tę zaletę, że można czytać w chwilach wolnych. wiele informacji ze strony jest do wykorzystania. często, mimo że pamiętam, sięgam do Twoich opisów. pdf pozostaje, a strona może zniknąć.

imho brak dokumentacji jest jednym z powodów szerzenia się mitów o wyższości jednego systemu nad innymi. pogłębia to też indoktrynacja szkolna. no i ten standard obiegu dokumentów.

pavroo

#12
Witaj

Poradniki w formacie PDF to dobry pomysł. Jakiś czas temu ktoś już podsunął taką propozycję, lecz z braku czasu projektu nie można było zrealizować. Teraz nic nie obiecuję, ale zobaczę co do się zrobić :)
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

RaM

#13


Quote:

Cytuj z pavroo w 18/05/2012

Witaj

Poradniki w formacie PDF to dobry pomysł. Jakiś czas temu ktoś już podsunął taką propozycję, lecz z braku czasu projektu nie można było zrealizować. Teraz nic nie obiecuję, ale zobaczę co do się zrobić :)


przecież to można zrobić wspólnym wysiłkiem kompilując treść strony (w pierwszej wersji). zastanów się nad narzędziami. chętnie piszę się do pomocy.

ratus

#14
Ktoś, kto zamieści kilkadziesiąt wypowiedzi - bez względu na ich wartość merytoryczną - otrzymuje etykiete "Doświadczony pingwin". A dajmy na to, spec programista zamieści trzy wpisy - zostaje "Młodszym pingwinem"

Czy to nie śmieszne (dziecinne)? Nie wystarczyłoby podawać np. "Aktywność: 10 postów" ?

Zobacz najnowsze wiadomości na forum