Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Aktualizacja Arch.

Zaczęty przez ciubaka, Październik 27, 2023, 08:20:58 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

PomPom

Masz nieaktualny keyring:
sudo pacman -S archlinux-keyring
myk byle jak jako tako

ciubaka

Alleluja - idzie! Bagatela - 630 pakietów! Prawie już chciałem te jre usunąć Pamacem, ale poszło i spod Pacmana :-)

ciubaka

No i klops, radość była przedwczesna, podaję końcóweczkę, po ściągnięciu 630 pakietów :-(

Łącznie (630/630)                                                1410,6 MiB  2,35 MiB/s 10:01 [########################################################] 100%
(630/630) sprawdzanie kluczy w bazie                                                           [########################################################] 100%
pobieranie potrzebnych kluczy...
:: Zaimportować klucz PGP 349BC7808577C592, "UFSCar HPC Builder <hpc.ufscar@chaotic.cx>"? [T/n] t

(630/630) sprawdzanie spójności pakietów                                                       [########################################################] 100%
(630/630) wczytywanie listy plików                                                             [########################################################] 100%
(630/630) sprawdzanie konfliktów plików                                                        [########################################################] 100%
błąd:  nie udało się dokonać transakcji (konfliktujące pliki)
glibc: /usr/include/bits/select-decl.h znajduje się w systemie plików
glibc: /usr/include/bits/syslog-decl.h znajduje się w systemie plików
glibc: /usr/include/bits/unistd-decl.h znajduje się w systemie plików
glibc: /usr/lib/libm-2.38.a znajduje się w systemie plików
glibc: /usr/lib/locale/C.utf8/LC_ADDRESS znajduje się w systemie plików
glibc: /usr/lib/locale/C.utf8/LC_COLLATE znajduje się w systemie plików
glibc: /usr/lib/locale/C.utf8/LC_CTYPE znajduje się w systemie plików
glibc: /usr/lib/locale/C.utf8/LC_IDENTIFICATION znajduje się w systemie plików
glibc: /usr/lib/locale/C.utf8/LC_MEASUREMENT znajduje się w systemie plików
glibc: /usr/lib/locale/C.utf8/LC_MESSAGES/SYS_LC_MESSAGES znajduje się w systemie plików
glibc: /usr/lib/locale/C.utf8/LC_MONETARY znajduje się w systemie plików
glibc: /usr/lib/locale/C.utf8/LC_NAME znajduje się w systemie plików
glibc: /usr/lib/locale/C.utf8/LC_NUMERIC znajduje się w systemie plików
glibc: /usr/lib/locale/C.utf8/LC_PAPER znajduje się w systemie plików
glibc: /usr/lib/locale/C.utf8/LC_TELEPHONE znajduje się w systemie plików
glibc: /usr/lib/locale/C.utf8/LC_TIME znajduje się w systemie plików
glibc: /usr/share/locale/ka/LC_MESSAGES/libc.mo znajduje się w systemie plików
glibc: /usr/share/locale/ro/LC_MESSAGES/libc.mo znajduje się w systemie plików
Wystąpiły błędy, nie zaktualizowano żadnego pakietu.

PomPom

Spróbuj:
sudo pacman -S --overwrite "*" glibc
Ma to wymusić nadpisanie tych plików, które związane są z pakietem glibc.
myk byle jak jako tako

ciubaka

No cóż. Dziw nad dziwy, ale - stało się! Uruchomiony Pacman nie dał rady zaktualizować systemu. jak widać to powyżej. Zapuściłem więc Pamac w drodze rozpaczy. I on, po tym jak bazę kluczy Pacman mi zaktualizował wcześniej - dał radę! Teraz to dopiero wszystko wygląda inaczej, bo:
1. I Pacman i Pamac gadają do mnie po angielsku, gdzieś mi wyparowały polskie wersje językowe - jak by tu je przywrócić?
2. Octopi się nie uruchamia, bo baza kluczy Chaotic-keyring pozostała nieaktualna niestety - jak by tu ją odświeżyć?
Generalnie wydaje mi sie, że do tych problemów mogę wrócić troszkę później, one tak jakby są mniej krytyczne, ale gdyby ktoś miał jakąś szybką podpowiedź, to będe wielce wdzięczny.
Bardzo dziękuję za dotychczasową pomoc i wsparcie, w szczególności Kolegom Robertowi, PomPomowi oraz obu Pawłom.
Jesteście nieocenieni, bez Was człowiek już dawno by się o Linuxa zniechęcił.
Serdecznie pozdrawiam i zdrowia życzę!

ciubaka

Cytat: PomPom w Styczeń 07, 2024, 11:46:28 PMSpróbuj:
sudo pacman -S --overwrite "*" glibc
Ma to wymusić nadpisanie tych plików, które związane są z pakietem glibc.

To już poszło Pamacem, ale wielce dziekuję.
Jak zrobić aktualizację bazy kluczy Chaotic-aur?
Może :
sudo pacman -S Chaotic-keyring
Czy jakoś inaczej?

robson75

Tu masz instrukcje jak dodać klucze do repa chaotic-aur.

A jeżeli chodzi o spolszczenie systemu, to tu masz wszystko opisane.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

ciubaka

Dziękuję Robert.
Przysiądę do tego w weekend.
Na razie jest w sumie i tak super :-)

pavbaranov

Opcja pierwsza - prosta - aktualizacja paczki archlinux-keyring.
Opcja druga - dodanie do PGP klucza Schwana: https://archlinux.org/people/developers/#freswa, a potem przystąpienie do aktualizacji.
Nawiasem mówiąc, skoro to system od miesięcy nieruszany, to w pierwszej kolejności w ogóle dokonałbym aktualizacji mirrorów Archa i dopiero po tej czynności przystąpił do dalszej pracy.

ciubaka

Nie, no system od wczoraj jest już aktualny. Archlinux-keyring też. Tyle że klucze od Chaotic-aur nie działają i w związku z tym Octopi też. No i Pacman z Pamacem mi się "zangielszczyły" z polskiego ... Mirrory i wszelkie klucze bym chętnie tez zaktualizował, tyle że poza wskazówką Roberta to brak mi dalszej wiedzy. W szczególności zaś nie rozumiem, co miałbym uczynić z tym Schwanem lisem :-)

ciubaka

Przy aktualizacji dzisiejszej Pacman coś mi nawydziwiał apropos lokalnych ustawień :

:: Running post-transaction hooks...
( 1/10) Creating system user accounts...
( 2/10) Reloading system manager configuration...
( 3/10) Arming ConditionNeedsUpdate...
( 4/10) Refreshing PackageKit...
( 5/10) Reloading system bus configuration...
( 6/10) Warn about old perl modules
perl: warning: Setting locale failed.
perl: warning: Please check that your locale settings:
LANGUAGE = (unset),
LC_ALL = (unset),
LANG = "pl_PL.UTF-8"
    are supported and installed on your system.
perl: warning: Falling back to the standard locale ("C").
( 7/10) Updating fontconfig cache...
( 8/10) Updating the info directory file...
( 9/10) Updating the desktop file MIME type cache...
(10/10) Updating X fontdir indices...

A jak obsłużyć tę aplikację językową ki18n - za Boga nie wiem.
Boję się też trochę dodawać keyringi Chaotic-aur od nowa, żeby czegoś nie popsuć :-(

pavbaranov

Bardziej łopatologicznie będzie później, ale teraz tak:
1. Schwan nie ma wiele z chaotic (choć dobrze tego typu rzeczy, tj. źródła w pacman.conf wyłączyć, gdy coś się krzaczy), bowiem jest devem Archa i jego klucze są w archlinux-keyring. Najprościej - przeinstaluj na aktualnych źródłach.
2. Jeśli nie w ten sposób (choć to prawidłowy), w wiki przy PGP masz jak dodać klucz PGP.
3. Mirrory: najprościej, to jeśli masz pak: pak -m. Jeśli nie masz, to po prostu ściągasz z generatora i podmieniasz plik tekstowy w /etc/pacman.d/. Plik nazywa się mirrorlist i sprawdź, czy przed linią zaczynającą się od Server nie masz przez przypadek #. Przynajmniej jeden mirror musisz mieć udostępniony. Generator tu: https://archlinux.org/mirrorlist/
4. ki18n - nie obsługujesz, albowiem to są "biblioteki" językowe, z których KDE korzysta. Samo z siebie (ew. ustawiasz w systemsettings/"Ustawienia systemowe").
5. Ustaw sobie locale - https://wiki.archlinux.org/title/Locale

ciubaka

Za Boga nie potrafię przywrócić polskojęzycznego Archa. Czy ktoś byłby łaskaw wytłumaczyć mi to, jak krowie na miedzy? Co mam gdzie wyklikać, albo co mam w jakim pliku zmienić? Bo ja takich żadnych System Settings z Polską znaleźć nie potrafię :-( Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam. Octopi niestety też nadal nie działa :-(

linux4ever

Cytat: ciubaka w Styczeń 28, 2024, 09:01:58 PMZa Boga nie potrafię przywrócić polskojęzycznego Archa. Czy ktoś byłby łaskaw wytłumaczyć mi to, jak krowie na miedzy? Co mam gdzie wyklikać, albo co mam w jakim pliku zmienić? Bo ja takich żadnych System Settings z Polską znaleźć nie potrafię :-( Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam. Octopi niestety też nadal nie działa :-(

https://unix-stackexchange-com.translate.goog/questions/418141/arch-linux-failed-to-set-locale-fix-your-system?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp

https://bbs-archlinux-org.translate.goog/viewtopic.php?id=237702&_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

robson75

To jest tylko kwestia edycji jednego pliku, czyli /etc/locale.gen.
Po prostu uruchamiasz ten plik w jakimś edytorze tekstowym, odnajdujesz pozycje #pl_PL.UTF-8 UTF-8, i tylko usuwasz znak #, zapisujesz.
I na końcu wydajesz komendę jako root
locale-genI reboot systemu.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum