Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Aktualizacja Arch.

Zaczęty przez ciubaka, Październik 27, 2023, 08:20:58 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pavbaranov

Cytat: ciubaka w Listopad 27, 2023, 07:08:06 PMDzisiaj udalo mi sie zrobic CHROOT przy pomocy Garudy.
Co z tego, skoro pacman Garudy tez tego nie przemiedlil.
[CUT]
╭─garuda@garuda in ~ as 🧙 took 18ms
 ╰─λ sudo lsblk
NAME   MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINTS
loop0    7:0    0  62.4M  1 loop /run/miso/sfs/livefs
loop1    7:1    0 405.2M  1 loop /run/miso/sfs/mhwdfs
loop2    7:2    0   1.2G  1 loop /run/miso/sfs/desktopfs
loop3    7:3    0 665.8M  1 loop /run/miso/sfs/rootfs
sda      8:0    0 298.1G  0 disk
├─sda1   8:1    0  80.1G  0 part
├─sda2   8:2    0  80.1G  0 part
├─sda3   8:3    0     1K  0 part
├─sda5   8:5    0  30.3G  0 part /mnt
├─sda6   8:6    0  30.3G  0 part
├─sda7   8:7    0  43.9G  0 part
├─sda8   8:8    0   4.2G  0 part
└─sda9   8:9    0  29.3G  0 part
sdb      8:16   1  14.6G  0 disk
├─sdb1   8:17   1   2.4G  0 part /run/miso/bootmnt
└─sdb2   8:18   1     4M  0 part
sr0     11:0    1  1024M  0 rom 
zram0  253:0    0   3.7G  0 disk [SWAP]

 ╭─garuda@garuda in ~ as 🧙 took 34ms
 ╰─λ sudo mount /dev/sda5 /mnt

 ╭─garuda@garuda in ~ as 🧙 took 370ms
 ╰─λ sudo arch-chroot /mnt
root@garuda-xfce: / # cp /etc/pacman.d/mirrorlist /etc/pacman.d/mirrorlist.tmp
root@garuda-xfce: / # nano /etc/pacman.d/mirrorlist
root@garuda-xfce: / # pacman -Syy
pacman: /usr/lib/libc.so.6: version `GLIBC_2.38' not found (required by pacman)
pacman: /usr/lib/libc.so.6: version `GLIBC_2.38' not found (required by /usr/lib/libalpm.so.13)
root@garuda-xfce: / # pacman -S archlinux-keyrings
pacman: /usr/lib/libc.so.6: version `GLIBC_2.38' not found (required by pacman)
pacman: /usr/lib/libc.so.6: version `GLIBC_2.38' not found (required by /usr/lib/libalpm.so.13)
root@garuda-xfce: / # pacman -Syu
pacman: /usr/lib/libc.so.6: version `GLIBC_2.38' not found (required by pacman)
pacman: /usr/lib/libc.so.6: version `GLIBC_2.38' not found (required by /usr/lib/libalpm.so.13)
root@garuda-xfce: / # pacman -Qqn | pacman -S -
pacman: /usr/lib/libc.so.6: version `GLIBC_2.38' not found (required by pacman)
pacman: /usr/lib/libc.so.6: version `GLIBC_2.38' not found (required by pacman)
pacman: /usr/lib/libc.so.6: version `GLIBC_2.38' not found (required by /usr/lib/libalpm.so.13)
pacman: /usr/lib/libc.so.6: version `GLIBC_2.38' not found (required by /usr/lib/libalpm.so.13)
root@garuda-xfce: / # exit
exit

 ╭─garuda@garuda in ~ as 🧙 took 4m22s
[🔴] ×

I w tym czegoś nie rozumiem. Gdzieś się gubimy, a zatem po kolei:
1. Odpal garudę.
2. Pokaż lsblk i wpisz tutaj. Po tym jak to będzie wyglądać pokażemy Ci co dalej.

ciubaka

Na lsblk to w ogóle nic nie reagowało. wziąłbym i coś pobrał i podmienił, ale za Boga nie wiem co :-( mam jakis plik glib z rozszerzeniem pkg.tar.zst i co z tym dalej ? Rozpakować czymś, wetknąć se go gdzieś? Kurczaki ...

linux4ever

#32
Cytat: ciubaka w Grudzień 04, 2023, 07:45:59 PMNa lsblk to w ogóle nic nie reagowało. wziąłbym i coś pobrał i podmienił, ale za Boga nie wiem co :-( mam jakis plik glib z rozszerzeniem pkg.tar.zst i co z tym dalej ? Rozpakować czymś, wetknąć se go gdzieś? Kurczaki ...

Rozpakować podmieniając pliki w systemie to głównie /usr i /bin czyli pliki wykonywalne i biblioteki.

Skopiować z archiwum  musisz foldery bin i lib.

Katalogi share i include to kod źródłowy do kompilacji czyli makra m4 i pliki nagłówkowe.

Po tych krokach pacman powinien działać.

Możesz też zbudować ten pakiet gdy masz gcc lub clang o ile się nie mylę.

Zobaczę na endevour os czy jak tam się nazywa w wersji live.

I sprawdzone oto poradnik pobierasz wersję 2.38-7:

https://gitlab.archlinux.org/archlinux/packaging/packages/glibc/-/tree/2.38-7?ref_type=tags



Wymga lib32-gcc-libs jeśli masz ten pakiet w systemie to wpisujesz w terminalu makepkg -e jesli nie masz to rozpakowujesz tą paczkę:https://archlinux.org/packages/core/x86_64/lib32-gcc-libs/

Na koniec makepkg --install

Źródła: https://wiki.archlinux.org/title/Makepkghttps://unix.stackexchange.com/questions/141329/how-to-rebuild-glibc-on-arch-linux

Niby jeszcze potrzeba klucza gnupgp ale nie jestem pewien.




"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

pavbaranov

Cytat: ciubaka w Grudzień 04, 2023, 07:45:59 PMNa lsblk to w ogóle nic nie reagowało. wziąłbym i coś pobrał i podmienił, ale za Boga nie wiem co :-( mam jakis plik glib z rozszerzeniem pkg.tar.zst i co z tym dalej ? Rozpakować czymś, wetknąć se go gdzieś? Kurczaki ...
Paczka do pobrania stąd: https://archlinux.org/packages/core/x86_64/glibc/ Po rozpakowaniu, w katalogu, który powstanie powinieneś mieć strukturę katalogów, które pokażą Ci lokalizacje poszczególnych plików. Dodatkowo, gdy na ww. stronie rozwiniesz "Package Contents", to ukaże Ci się ta lista również.
Dalej zmęczyłbym tego chroota, bo to najlepsze rozwiązanie.

robson75

Dodam tylko że paczki w formacie pkg.tar.zst można rozpakować programami engrampa lub file-roller. Jak się domyślam nie masz ich zainstalowanych na Arch-u. To pozostaje Ci uruchomienie systemu Live, np. Garuda, instalacja jednego z podanych wyżej `rozpakowywaczy`, pobranie paczki glibc oraz pzcman, rozpakowanie ich i skopiowanie na pendraka i przeniesienie na Archa.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Albo... unzstd nazwa.paczki.zst i niczego nie trzeba doinstalować.

ciubaka

Dzisiaj dopiero przysiadłem do chroot poprzez Endeavour. No coż - udany połowicznie. Czyli listę mirrorów doprowadziłem ostatecznie i wreszcie do porządku. Bo miałem tam jakieś mega listy z Chaotic-AUR. Ale Pacman jak nie działał, tak nie działa, bo brak mu GLIB cośtam. Dobra, teraz ściąganie, rozpakowywanie i podmienianie, niech się stanie ... Najwyżej potem reinstalka, trudno :-(

ciubaka

Cytat: pavbaranov w Grudzień 07, 2023, 02:25:18 PMAlbo... unzstd nazwa.paczki.zst i niczego nie trzeba doinstalować.

Ja mu na różne sposoby, a on mnie ignoruje jak tylko może ...

[ciubaka@anarchyciubaka:~/Pulpit]$ unzstd /home/ciubaka/Pobrane/glibc-2.38-7-x86_64.pkg.tar(2).zst
zsh: no matches found: /home/ciubaka/Pobrane/glibc-2.38-7-x86_64.pkg.tar(2).zst
[ciubaka@anarchyciubaka:~/Pulpit][1]$ sudo unzstd /home/ciubaka/Pulpit/glibc-2.38-7-x86_64.pkg.tar(2).zst
zsh: no matches found: /home/ciubaka/Pulpit/glibc-2.38-7-x86_64.pkg.tar(2).zst
[ciubaka@anarchyciubaka:~/Pulpit][1]$ unzstd glibc-2.38-7-x86_64.pkg.tar(2).zst
zsh: no matches found: glibc-2.38-7-x86_64.pkg.tar(2).zst
[ciubaka@anarchyciubaka:~/Pulpit][1]$   

ciubaka

Cytat: robson75 w Grudzień 07, 2023, 12:37:15 PMDodam tylko że paczki w formacie pkg.tar.zst można rozpakować programami engrampa lub file-roller. Jak się domyślam nie masz ich zainstalowanych na Arch-u. To pozostaje Ci uruchomienie systemu Live, np. Garuda, instalacja jednego z podanych wyżej `rozpakowywaczy`, pobranie paczki glibc oraz pzcman, rozpakowanie ich i skopiowanie na pendraka i przeniesienie na Archa.

Upewnie sie zeby nie nabroic. Po lewej folder ze skopiowanymi podfolderami, zapisany na Archu. Po prawej oryginalnie rozpakowany przez Engrampa, z dodatkowymi czterema plikami, ktorych nie moge na Archa przeniesc, nie wiem dlaczego, ale nie moge. Czy wystarczy podmienic te trzy podfoldery, czy tez musze jakos przeniesc tam te cztery magiczne nieprzenoszalne pliki? Z gory dziekuje za odpowiedz i przepraszam na brak polskich znakow w Endeavour Live. Pozdrawiam.

https://imgur.com/YsHRMp3.png

robson75

@ciubaka nie czytasz dokładnie tego co napisałem. Na systemie live miałeś tyko rozpakować paczki, a nie podmieniać. Bo po prostu się nie da z systemu live podmienić czegokolwiek na dysku zainstalowanego systemu. Tak więc po rozpakowaniu skopiuj wszystko na pendraka, uruchom zepsutego Archa i na nim podmień te pliki, oczywiście na uruchomionym jako root Thunarze.

Jeżeli chodzi o to co i jak masz podmienić np. wchodzisz do rozpakowanego katalogu usr, kopiujesz wszystkie katalogi i pliki, przechodzisz do systemowego katalogu usr i wklejasz. Thunar wyświetli Ci monit o tym czy zastąpić te pliki Ty wybierasz zastąp wszystko. I tak musisz zrobić ze wszytkimi plikami.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

ciubaka

Robert, dzięki, ale i przeczytałem, i zrozumiałem. Za to na pewno niezbyt jednoznacznie problem opisałem. A chodzi o to, że Engrampa rozpakowała mi folder Glib na 3 podfoldery plus 4 pliki pojedyńcze. I tych czterech nie mogę skopiować. Ale nic to - przystępuje do akcji, jak najbardziej z pozycji Root w Arch. Pomieniam 3 podfoldery, najwyżej system zdechnie całkiem, wtedy go pewnie już nieodwracalnie i na zawszę usunę. Okaże się :-)

ciubaka

Byłoby pięknie, ale ...

[ciubaka@anarchyciubaka:~]$ sudo pacman -Syu                      (01-07 21:17)
[sudo] hasło użytkownika ciubaka:
:: Synchronizowanie baz danych z pakietami...
 core is up to date
 extra is up to date
 community is up to date
 multilib is up to date
 chaotic-aur is up to date
:: Rozpoczynanie pełnej aktualizacji systemu...
:: Zastąpić karchive przez extra/karchive5? [T/n] t
:: Zastąpić kauth przez extra/kauth5? [T/n] t
:: Zastąpić kcodecs przez extra/kcodecs5? [T/n] t
:: Zastąpić kconfig przez extra/kconfig5? [T/n] t
:: Zastąpić kconfigwidgets przez extra/kconfigwidgets5? [T/n] t
:: Zastąpić kcoreaddons przez extra/kcoreaddons5? [T/n] t
:: Zastąpić kcrash przez extra/kcrash5? [T/n] t
:: Zastąpić kdbusaddons przez extra/kdbusaddons5? [T/n] t
:: Zastąpić kguiaddons przez extra/kguiaddons5? [T/n] t
:: Zastąpić ki18n przez extra/ki18n5? [T/n] t
:: Zastąpić kiconthemes przez extra/kiconthemes5? [T/n] t
:: Zastąpić kitemviews przez extra/kitemviews5? [T/n] t
:: Zastąpić knotifications przez extra/knotifications5? [T/n] t
:: Zastąpić kservice przez extra/kservice5? [T/n] t
:: Zastąpić kwallet przez extra/kwallet5? [T/n] t
:: Zastąpić kwidgetsaddons przez extra/kwidgetsaddons5? [T/n] t
:: Zastąpić kwindowsystem przez extra/kwindowsystem5? [T/n] t
rozwiązywanie zależności...
szukanie sprzecznych pakietów...
błąd:  odkryto nierozwiązywalne konflikty pakietów
błąd:  nie udało się przygotować transakcji (konfliktujące zależności)
:: jre-openjdk i jre-openjdk-headless są w konflikcie
[ciubaka@anarchyciubaka:~][1]$   

ciubaka

Co bym nie robił gada o mnie Arch tak:

konfliktujące zależności:
- jre-openjdk i jre-openjdk-headless są w konflikcie

A w sumie jest już prawie dobrze, tyle że nie za bardzo :-(

PomPom

myk byle jak jako tako

ciubaka

Niby jestem blisko, a ciągle daleko :-(
Próbowałem na 3 sposoby i żaden nie zadziałał :-(
Coś mruczy o niezaufanych podpisach, o usuwaniu lub nie, co bym nie nacisnął, to przerywa proces :-(
Litości, ale ja jestem niekumaty :-(

[ciubaka@anarchyciubaka:~/Pulpit]$ sudo pacman -Sy jdk-openjdk    (01-07 22:38)
[sudo] hasło użytkownika ciubaka:
:: Synchronizowanie baz danych z pakietami...
 core is up to date
 extra                   8,3 MiB  3,28 MiB/s 00:03 [######################] 100%
 community              45,0   B   900   B/s 00:00 [######################] 100%
 multilib              139,5 KiB  1018 KiB/s 00:00 [######################] 100%
 chaotic-aur             2,6 MiB   890 KiB/s 00:03 [######################] 100%
rozwiązywanie zależności...
szukanie sprzecznych pakietów...
:: jdk-openjdk konfliktuje z jre-openjdk. Usunąć jre-openjdk? [t/N] n
błąd:  odkryto nierozwiązywalne konflikty pakietów
błąd:  nie udało się przygotować transakcji (konfliktujące zależności)
:: jdk-openjdk i jre-openjdk są w konflikcie
[ciubaka@anarchyciubaka:~/Pulpit][1]$ sudo pacman -Sy jdk-openjdk (01-07 22:39)
:: Synchronizowanie baz danych z pakietami...
 core is up to date
 extra is up to date
 community is up to date
 multilib is up to date
 chaotic-aur is up to date
rozwiązywanie zależności...
szukanie sprzecznych pakietów...
:: jdk-openjdk konfliktuje z jre-openjdk. Usunąć jre-openjdk? [t/N] t
:: jdk-openjdk konfliktuje z jre-openjdk-headless. Usunąć jre-openjdk-headless? [t/N] t

Pakiety (4) java-environment-common-3-5  jre-openjdk-19.0.2.u7-2 [usunięcie]
            jre-openjdk-headless-19.0.2.u7-2 [usunięcie]  jdk-openjdk-21.u35-8

Do pobrania:              457,46 MiB
Do zainstalowania:       1136,47 MiB
Zmiana po aktualizacji:   954,40 MiB

:: Kontynuować instalację? [T/n] t
:: Pobieranie pakietów...
 jdk-openjdk-21.u...   457,5 MiB  3,72 MiB/s 02:03 [######################] 100%
 java-environment...     2,6 KiB  54,6 KiB/s 00:00 [######################] 100%
 Łącznie (2/2)         457,5 MiB  3,72 MiB/s 02:03 [######################] 100%
(2/2) sprawdzanie kluczy w bazie                   [######################] 100%
(2/2) sprawdzanie spójności pakietów               [######################] 100%
błąd:  java-environment-common: podpis od "Frederik Schwan <frederik.schwan@linux.com>" posiada nieznane zaufanie
:: Plik /var/cache/pacman/pkg/java-environment-common-3-5-any.pkg.tar.zst jest uszkodzony (Niepoprawny lub uszkodzony pakiet (podpis PGP)).
Czy chcesz go usunąć? [T/n] t
błąd:  jdk-openjdk: podpis od "Frederik Schwan <frederik.schwan@linux.com>" posiada nieznane zaufanie
:: Plik /var/cache/pacman/pkg/jdk-openjdk-21.u35-8-x86_64.pkg.tar.zst jest uszkodzony (Niepoprawny lub uszkodzony pakiet (podpis PGP)).
Czy chcesz go usunąć? [T/n] t
błąd:  nie udało się dokonać transakcji (Niepoprawny lub uszkodzony pakiet (podpis PGP))
Wystąpiły błędy, nie zaktualizowano żadnego pakietu.
[ciubaka@anarchyciubaka:~/Pulpit][1]$ sudo pacman -Sy jdk-openjdk (01-07 22:42)
:: Synchronizowanie baz danych z pakietami...
 core is up to date
 extra is up to date
 community is up to date
 multilib is up to date
 chaotic-aur is up to date
rozwiązywanie zależności...
szukanie sprzecznych pakietów...
:: jdk-openjdk konfliktuje z jre-openjdk. Usunąć jre-openjdk? [t/N] t
:: jdk-openjdk konfliktuje z jre-openjdk-headless. Usunąć jre-openjdk-headless? [t/N] t

Pakiety (4) java-environment-common-3-5  jre-openjdk-19.0.2.u7-2 [usunięcie]
            jre-openjdk-headless-19.0.2.u7-2 [usunięcie]  jdk-openjdk-21.u35-8

Do pobrania:              457,46 MiB
Do zainstalowania:       1136,47 MiB
Zmiana po aktualizacji:   954,40 MiB

:: Kontynuować instalację? [T/n] t
:: Pobieranie pakietów...
 jdk-openjdk-21.u...   457,5 MiB  3,17 MiB/s 02:25 [######################] 100%
 java-environment...     2,6 KiB  59,7 KiB/s 00:00 [######################] 100%
 Łącznie (2/2)         457,5 MiB  3,16 MiB/s 02:25 [######################] 100%
(2/2) sprawdzanie kluczy w bazie                   [######################] 100%
(2/2) sprawdzanie spójności pakietów               [######################] 100%
błąd:  java-environment-common: podpis od "Frederik Schwan <frederik.schwan@linux.com>" posiada nieznane zaufanie
:: Plik /var/cache/pacman/pkg/java-environment-common-3-5-any.pkg.tar.zst jest uszkodzony (Niepoprawny lub uszkodzony pakiet (podpis PGP)).
Czy chcesz go usunąć? [T/n] n
błąd:  jdk-openjdk: podpis od "Frederik Schwan <frederik.schwan@linux.com>" posiada nieznane zaufanie
:: Plik /var/cache/pacman/pkg/jdk-openjdk-21.u35-8-x86_64.pkg.tar.zst jest uszkodzony (Niepoprawny lub uszkodzony pakiet (podpis PGP)).
Czy chcesz go usunąć? [T/n] n
błąd:  nie udało się dokonać transakcji (Niepoprawny lub uszkodzony pakiet (podpis PGP))
Wystąpiły błędy, nie zaktualizowano żadnego pakietu.
[ciubaka@anarchyciubaka:~/Pulpit][1]$   

Zobacz najnowsze wiadomości na forum