Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Które distro z poniższych dwóch?

Zaczęty przez s.pod, Maj 20, 2023, 07:54:28 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

s.pod

Nie mogę zdecydować się czy wybrać Fedorę GNOME, czy openSUSE Plasma. Proszę o pomoc. Zamierzam zostać z distro na stałe, nie chcę zmieniać go w miarę pogłębiania znajomości Linuxa. Zastosowanie uniwersalne: internet, biuro, nieskomplikowane programowanie i rozrywka.

MSki

Z tych dwóch dist wybrałbym Fedorę, ale zainteresuj się Linuksem Nobara, który jest osadzony na Fedorze 37.
https://nobaraproject.org/

PomPom

Obie dystrybucje są dobrym wyborem, więc z żadną nie przepadniesz.

Fedora jest popularniejsza i trochę bardziej przystępna.

OpenSUSE Tumbleweed jest systemem typu rolling, czyli nie ma ustalonej wersji, tylko system dostaje stale nowe pakiety od razu, gdy są dostępne (w uproszczeniu). Ma to taką zaletę, że nie musisz co jakiś czas robić pełnych aktualizacji do nowych wydań systemu. Dodatkowo masz stale świeże pakiety (Fedora też jest dość świeża). OpenSUSE Leap sobie odpuść, bo ten system czeka w bliskiej przyszłości duża zmiana i potencjalnie znowu będziesz musiał przeskoczyć na coś innego.

Wyraźną różnicą między tymi dwoma systemami będzie ilość aktualizacji - Tumbleweed ma je częściej i są większe. Miałem sytuację, że po dwóch-trzech dniach od ostatniej aktualizacji kolejna ważyła ponad 2GB.

Zacznij od Fedory 38 (najnowszej) z GNOME lub Plasmą (https://fedoraproject.org/spins/kde/). Dopiero jak trafisz na jakiś problem wynikający z niej samej (np. ciężki dostęp do jakiegoś pakietu albo głupia decyzja deweloperów, która ci przeszkadza), to spróbuj Tumbleweed.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

Pod maską - jedno i drugie jest ok. Natomiast pomiędzy GNOME, a KDE jest zdecydowana różnica w pracy. I tu Ty sobie musisz odpowiedzieć, co Ci bardziej pasuje. Proponuję wypróbować choćby na jakimś live oba te DE z domyślnymi, dedykowanymi aplikacjami, których będziesz używać. I wybierz przede wszystkim DE, a potem system.

s.pod

Zostaję zatem przy Fedorze. Dzięki. :)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum