Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Pytanie ma o aktualizację Laep.

Zaczęty przez Bernard, Maj 19, 2023, 03:45:12 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Bernard

Hej, jak w temacie. Leap 15.4 - czy jeśli akceptuję aktualizację, to stare pliki są usuwane, czy zostają gdzieś z boku? Chodzi mi o ewentualny przyrost zajętej przestrzeni na dysku.

Bernard

Dzięki za info.
To jeszcze jedno pytanie. Czy jeśli instalowałem Leap 15.4, a po jakimś czasie i kilku automatycznych aktualizacjach objawił się nagle Tumbleweed, to czy jest to normalne?

PomPom

Cytat: Bernard w Maj 19, 2023, 03:45:12 AMHej, jak w temacie. Leap 15.4 - czy jeśli akceptuję aktualizację, to stare pliki są usuwane, czy zostają gdzieś z boku? Chodzi mi o ewentualny przyrost zajętej przestrzeni na dysku.
Nie musisz się przejmować miejscem. Stare pakiety będą wyrzucane.

Cytat: Bernard w Maj 31, 2023, 12:07:58 AMDzięki za info.
To jeszcze jedno pytanie. Czy jeśli instalowałem Leap 15.4, a po jakimś czasie i kilku automatycznych aktualizacjach objawił się nagle Tumbleweed, to czy jest to normalne?
Nie powinno tak być. Leap bez grzebania powinien pozostać Leapem. Nie grzebałeś w repozytoriach i nie przestawiłeś sobie dostawcy, że pociągnęło pakiety z Tumbleweed?
myk byle jak jako tako

Bernard

Dzięki za odpowiedź. SuSe ładnie powstał i starałem się nie grzebać. Ale kto to wie, co tam się porobiło przy aktualizacjach? W każdym razie na dzisiaj mam Tumbleweed i póki co nic się nie dzieje. Windowsa nie używam już od 2 miesięcy i co najważniejsze nie czuję potrzeby, więc jest ok.;-) Dzięki jeszcze raz.

Bernard

Jednak coś nie tak z tym miejscem. Mam SSD 500 GB i 2 partycje, mniejsza 35 GB na SuSE, reszta na dane. Teraz przy kolejnej aktualizacji ok. 2,5 tys. małych pakietów nagle brakuje miejsca. W partycji systemowej nie trzymam danych, więc powinno być luźno. Poproszę o jakiś pomysł.:-) Mogę dokupić następny dysk, ale czy naprawdę te 35 GB na sam system to mało?

robson75

A czy wyczyściłeś cache paczek pobranych, bo to one mogą zajmować miejsce na dysku. Tu masz linka jak czyścić system suse ze śmieci.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

ciubaka

Zdecydowanie nie powinno się zapchać 30 GB na dysku systemem. Wszystkie które instalowałem (pochodna Suse też) nie przekroczyły nigdy rozmiaru 20 GB partycji systemowej. Coś tam jest pokiełbaszone, o czym świadczy "samoistne" przejście z Leap na Tumbleweed. Z racji faktu, że to świeża instalacja, to chyba należałoby ją wykonać od nowa poprawnie i nie dłubać w systemie, na siłę szukając sposobu naprawy. I jak już koniecznie Suse, to chyba jednak raczej rolling.

Bernard

Dzięki Panowie. Trochę poczyściłem zgodnie sugestiami i na dzisiaj system zajmuje 23 GB. Trochę dużo, ale nie widzę co by tu więcej można wywalić. Poza tym pracuje to wszystko bardzo przyjemnie i na razie nie ruszam. W razie czego instalacja to pół godziny i nie tracę danych.
A SuSE dlatego, że kiedyś miałem kontakt ze starą wersją i wspominam jako solidną dystrybucję z Yastem. Dziś mam na KDE Plazma. Korzystając z okazji dopytam - jeśli już niekoniecznie SuSE, to co podobnego z KDE i łatwą konfiguracją?

robson75

Cytat: Bernard w Czerwiec 24, 2023, 03:42:31 AMTrochę poczyściłem zgodnie sugestiami i na dzisiaj system zajmuje 23 GB.
To zależy, czy liczysz również home. U mnie na Archu z zainstalowanymi dwoma kernelami plus wine partycja root ma 14,2 GB.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Bernard

/home 2.6 GB, a tam praktycznie nie ma moich danych.
/var 4.3 GB
/usr 7.8 GB
/run i tu jest dziwnie, bo pokazuje we właściwościach 44 tys. plików i 351.9 GB (??)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum