Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Kompilacja otter browser na debianie i pochodnych

Zaczęty przez linux4ever, Maj 12, 2023, 05:30:48 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

linux4ever

Pobieramy kod w zipie: https://github.com/OtterBrowser/otter-browser/releases/tag/v1.0.03.

Nawigujemy w terminalu komendą cd do pliku w moim przypadku to cd Pulpit następnie komendą unizp rozpakowujemy archiwum otter.

Instalujemy wszystko przez sudo apt install qt5-* potem qtmultimedia5-dev którego wymaga i qtdeclarative5-dev
jak i libqt5xmlpatterns5-dev i sudo apt-get install qtwebengine5-dev
Następnie instalujemy kompilator gcc przez sudo apt install build-essential potem  cmake  przez sudo apt install cmake-gui* lub cmake można też doinstalować autopoint automake m4 oraz autoconf i autogen dla pewności pisząc je po sudo apt install

Potem piszemy w terminalu  mkdir build cd build  potem w katalogu piszemy cmake.. następnie make i otter jest zbudowany.

Przeglądarkę uruchamia się z folderu ./otter-browser

Można też zamiast make wpisać sudo make install to zainstaluje naszą przeglądarkę  po restarcie systemu z ikony ją uruchomimy.

Jesli ktoś wie więcej niech edytuje mój post lub doda komentarz.




"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

pavroo

Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

MSki

W MX-sie jest ta przeglądarka w Synaptic-u, więc jej instalacja jest prosta i po zainstalowaniu jest w j.polskim.

][/url]

..ale zanim zaczniemy instalować Otter Browser wskazane by było, aby Autor tematu conieco przybliżył jej możliwości, co oferuje, na bazie czego powstała i czy posiada dodatki i motywy, które można pobrać.

linux4ever

Powstała na bazie kodu opery jest to szybka przeglądarka używająca silnika webkit.

Ma wbudowane filtry które się włącza opcją blokowanie zawartości.

Niestety nie blokuje angielskich reklam pomimo testowania tych filtrów: https://github.com/hant0508/uBlock-filters https://gitlab.com/testa-rossa/adblock_filter_lists

Filtry dodaje się tą samą opcją następnie klika się dodaj wypełnia się pola na koniec naciska ok.

Jak rozgryzę jakich angielskich filtrów użyć to napiszę w tym temacie.




"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

MSki

Ale nie znalazłem dla tej przeglądarki dodatków znanych z Opery, Firefox-a, translatorów, downloaderów itp.
Są i tylko ja ich nie mogą znaleźć, czy ich po prostu nie ma ?

linux4ever

Cytat: MSki w Maj 13, 2023, 12:39:14 PMAle nie znalazłem dla tej przeglądarki dodatków znanych z Opery, Firefox-a, translatorów, downloaderów itp.
Są i tylko ja ich nie mogą znaleźć, czy ich po prostu nie ma ?

Wygląda na to że nie ma może coś twórcy naprawią i dodadzą.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

MSki


pavbaranov

Cytat: linux4ever w Maj 13, 2023, 09:42:22 AMPowstała na bazie kodu opery jest to szybka przeglądarka używająca silnika webkit.
Nie, nie powstała na bazie kodu opery, ale jest autorskim Emdeka, który zresztą praktycznie samotnie ją rozwija. Jedyne co ją łączy z operą, to chęć przeniesienia do nowej przeglądarki najlepszych cech starej opery.
Nie jest przez to kompatybilna z jakimikolwiek wtyczkami do opery, czy też innych przeglądarek, choć - o ile pamiętam - obsługę wtyczek ma wbudowaną (kwestia, by ktoś pokusił się o napisanie jakiegoś kodu i taką wtyczkę udostępnił).
Jeśli natomiast chodzi o silnik, to może używać ona niemal dowolnego, a obecnie dostosowana jest do qt5-webkit i qt5-webengine (podczas kompilacji można wkompilować zarówno możliwość obsługi obu, jak dowolnie wybranego) i z obu można korzystać.
Przy okazji - jeśli już kompilować - to jak mi się wydaje lepiej to robić bezpośrednio z git lub z wydań tygodniowych (jeśli jeszcze są) i to mniej więcej w cotygodniowych odstępach, bowiem ostatnie wydanie pochodzi z lutego 2022, a od tego czasu wprowadzonych zostało szereg zmian, które nawet jeśli nie usprawniają jej w widoczny sposób, to pod maską jest mnóstwo różnych poprawek.
Przy okazji, przy kompilacji opcja -DENABLE_SPELLCHECK=ON powoduje możliwość podłączenia tam słownika.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum