Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Opera browser - po polsku

Zaczęty przez MSki, Maj 08, 2023, 08:20:58 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

MSki

Witam Szanownych w temacie.
Będzie on traktował o tym, w jaki sposób spolszczyć przeglądarkę internetową Opera.
I będzie to Wasza zasługa, gdyż mnie nie, pomimo tego, że instalowałem ją na różnych Linuksach, dotychczas nie udało się tego dokonać.
Korzystałem z panelu pomocy tej przeglądarki..
https://help.opera.com/pl/latest/customization/#Zmiana-języków-w-Operze
https://step-tech.pl/po/jak-zmienic-jezyk-w-przegladarce-gier-opera-gx/
..i według zamieszczonej tam porady nie udało mi się spolszczyć tej przeglądarki.
Oglądałem również filmik na YT..
https://www.youtube.com/watch?v=8AsfCcyRu4A
..i również bez oczekiwanych efektów.

Macie jakieś pomysły, jak to zrobić ?
Krótki toturial z obrazkami mile widziany.
Dziękuję za zainteresowania tematem i wpisy, które by mi pomogły w rozwiązaniu tego problemu.

linux4ever

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

MSki

#2
W pliku konfiguracyjnym zapisałem zmianę, według tej porady (za translatorem)
https://forums-opera-com.translate.goog/topic/58114/can-t-change-ui-language-no-option-display-opera-in-that-language/4?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_hist=true
ale oczekiwane zmiany języka nie nastąpiły.
Może jeszcze czegoś nie dopisałem ?


MSki

sorry, nie wiem dlaczego, ale obrazek się sklonował.

linux4ever

Zatem trzeba szukać dalej co do tej porady to niby działa z operą 9.

A jakiej wersji ty używasz ?
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

MSki

Teraz pobrałem opera-stable_98.0.4759.39_amd64.deb z oficjalnej strony Opery.
Usunąłem tą, którą instalowałem za pomocą "MX Instalator pakietów".
Nie wiem, czy to istotne, ale kiedyś zainstalowałem za pomocą tego programu komunikator Telegram i były z nim kłopoty.

pavbaranov

Opera instalowana w jaki sposób (skąd)? Sprawdź, czy masz taki plik: usr/lib/opera/localization/pl.pak (może być w innej lokalizacji; jeśli jeszcze masz paczkę, możesz wyświetlić jej zawartość bądź po prostu przeszukać dysk pod kątem pl.pak)

MSki

Operę instalowałem poprzez pobranie pliku instalacyjnego - opera-stable_98.0.4759.39_amd64.deb - z oficjalnej strony Opery i instalowałem za pomocą programu "Instalator DEB", który to program jest w MX Linux 21.3
Po przeszukaniu usr/lib nie ma tam pliku opera/localization/pl.pak
Poszukam w innej lokalizacji.

MSki

Przeszukałem i opera/localization/pl.pak nie ma w żadnej lokalizacji.

pavbaranov

Znaczyłoby to ni mniej, ni więcej, ale że oficjalna paczka z ich strony nie zawiera plików lokalizacyjnych. Jest to o tyle dziwne, że paczka w Archu (zob.: https://archlinux.org/packages/community/x86_64/opera/) zawiera te pliki i są one zawarte w pliku *.deb pobieranego ze strony domowej tej przeglądarki.
Być może coś Ci się źle zainstalowało. Skoro "MX instalatory" mają jakieś z tymi paczkami problemy, to nie można tego w MX zainstalować "normalnie"? Z konsoli używając jakiegoś dpkg (pewnie tam jest)?

MSki

Ok, dziękuję za ukierunkowane.
Zatem usunę całkowicie Operę z systemu i zainstaluję ją za pomocą Terminala, tzn. zainstaluję pobraną ze strony Opery paczkę .deb
Jest tylko mały problem, bo gdy usunąłem poprzednią instalację Opery, a była wówczas ta przeglądarka instalowana za pomocą MX instalatora, to musiała pozostawić w systemie jakieś pliki konfiguracyjne i klucze, które nie wiem jak usunąć. Bo jak zainstalowałem wersję z oficjalnej strony Opery, to wszystkie ustawienia w niej, jak gdyby nic nie stało, zachowane zostały w nowo zainstalowanej przeglądarce.
Jak zatem całkowicie usunąć Operę, aby zostały usunięte jej pliki konfiguracyjne i klucze ?

pavbaranov

Myślę, że poszukiwania należy rozpocząć od katalogu ~/.config (jeśli to są "Twoje" ustawienia). Generalnie przeszukaj dysk pod kątem występowania słowa "opera". Spokojnie będziesz mógł usunąć wszystkie te pliki i katalogi.

MSki

Usunąłem Operę z systemu, bo nie udało mi się jej spolszczyć, ale podczas kolejnych uaktualnień systemu, jakich dokonuję za pomocą Terminala, wyświetlają mi się takie komunikaty jak poniżej.
[/url]
..i doprawdy nie wiem co z tym zrobić

linux4ever

#13
Cytat: MSki w Maj 12, 2023, 07:36:06 AMUsunąłem Operę z systemu, bo nie udało mi się jej spolszczyć, ale podczas kolejnych uaktualnień systemu, jakich dokonuję za pomocą Terminala, wyświetlają mi się takie komunikaty jak poniżej.
[/url]
..i doprawdy nie wiem co z tym zrobić

Musisz zedytować plik sources.list i usunąć powtórzone wpisy.

Innymi słowy dać w terminalu ścieżkę do pliku nawigując komendą cd następnie otworzyć plik przez sudo dowolny edytor nazwapliku.

Np: cd /etc/apt potem sudo vim sources.list klikasz w vim literę  i bo to edytuje plik potem esc następnie zapisujesz :w! sources.list

Przyciskami h,j,k,l nawigujesz w vimie no i wiadomo backspace kasuje.

Możesz też użyć plumy to fork gedit i daje radę odradzam zwykły gedit oraz emacs jak i edytory kate i kwrite.

Dorzucam tutoriale vima:


https://www.tutorialspoint.com/vim/index.htm



Powodzenia
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

MSki

Ok, już sobie poradziłem, ale w inny sposób i chyba dużo prostszy.
Te wpisy na moim screenie, dotyczące Opery, można usunąć poprzez wejście w Synaptic-a i odznaczyć do usunięcia repozytoria Opery, które tam figurują, a które dodały się podczas instalowania tej przeglądarki.
Teraz, czy to aktualizuję system za pomocą Terminal-a, czy przy dodawaniu jakiegoś programu za pomocą Synaptic-a problemu już nie ma.

Bardzo dziękuję za chęci pomocy z Waszej strony.
Temat pozostawiam otwarty, gdyż nie znalazłem właściwego rozwiązania spolonizowania Opery.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum