Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

instalacja QCAD - błędy QT core - rozwiązany

Zaczęty przez perestoo, Kwiecień 24, 2023, 11:41:59 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

perestoo

Cześć,
Zainstalowałem program QCAD z pliku qcad-3.28.1-trial-linux-x86_64.run, który pobrałem ze strony producenta.
https://www.qcad.org/en/download 
Standardowo zmieniłem uprawnienia i co dziwne nie od razu ale po kilku próbach się zainstalował. W menu programy widzę jego ikonę ale po jej kliknięciu nic się nie dzieję.
Po wpisaniu w konsolę qcad dostaję info. że nie znaleziono polecenia.
Znalazłem skrypt /home/prs2303/opt/qcad-3.28.1-trial-linux-x86_64/ i jak go otworzę w notatniku to mam info.:
#!/bin/bash
#
# QCAD startup script
#

DIR=${BASH_SOURCE%/*}

test -L "$0" && DIR=$(dirname $(readlink -f $0))

binary="$DIR/qcad-bin"

# set to 1 if QCAD renders with very small icons / menus on a high resolution screen:
QT_AUTO_SCREEN_SCALE_FACTOR=0 LD_LIBRARY_PATH="$DIR" "$binary" "$@"

ret=$?

if [ $ret -ne 0 ]
then
    echo ""
    echo "QCAD has unexpectedly quit."
    echo ""
    echo "Please use the offscreen or minimal platform plugin for headless systems"
    echo "(without a running X11 server):"
    echo "$0 -platform offscreen"
    echo ""
    echo "In addition, you might have to override the default Qt style"
    echo "to prevent the loading of a native desktop style (such as GTK):"
    echo "$0 -style plastique"
fi

exit $ret

Używam SparkuLinux 7 Orion-Belt  x86_64 oraz GNOME Shell 43.4 (wayland)

Kilka lat temu instalowałem ten program z pliku run na Debianie (z Gnome) i działał wiele lat bez problemu.
Zastanawiam się czy to nie problem z systemem wyświetlania?

linux4ever

#1
To bardzo możliwe że jest problem z gnome.

Odpalałeś go z komendy sudo lub bash albo chmod +x ?

Potestuj i zobacz.

No i nie jesteś skazany na qccad jest też libre cad i pozostałe na flathubie.

Daję link:

https://flathub.org/apps/search/cad


Na mate działa bez problemu przez chmod +x potem odpalałem instalator.




"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

CDeB

Bo, jak się okazuje, kolorowy pejzaż utkany z pragnień, który tworzymy w głowie, natychmiastowo może zostać zamazany kleksem rozczarowania.

perestoo

Dziękuję CDeB, nie znalazłem sam tej metody. Spróbuje i dam znać. Choć najpierw muszę zobaczyć jak odinstalować to co mi się zainstalowało z tego pliku .run bo czasami może to robić dodatkowe problemy.

linux4ever również dziękuję za odpowiedź. Natomiast w moim poście pisałem, że zmieniłem właściwości i zainstalowałem program - więc nie mam czego testować.

LibreCAD kiedyś próbowałem używać niestety jak dla mnie brak tam ergonomii pracy oraz wielu możliwości które są potrzebne przy rysowaniu. Na Flathub z cad-2D jest jeszcze tylko Designe-Gnome - to chyba coś nowego bo nigdy wcześniej tego nie widziałem. Z ciekawości sprawdzę ale wątpię żeby to się nadawało do prawdziwej pracy.
Szukałem i próbowałem wiele aplikacji cad-2d na linuksa i QCAD wypada naprawdę dobrze. Jest stabilny, ergonomiczny i funkcjonalny, a jak potrzeba to można kupić licencje za rozsądną cenę.

W 3d FreeCad działa całkiem dobrze i ma fajny tut. na YT. Ja niestety słabo ogarniam 3D i nie mam czasu aby zgłębić wiedzę. Na szczęście na razie nie mam potrzeby bo 2D w mojej pracy wystarczy.

perestoo

Próbowałem zainstalować wg instrukcji z tej strony
https://www.computingpost.com/how-to-install-qcad-on-debian-11-bullseye/
Prawie się udało ale nie mam jednej zależności

qcad : Wymaga: qtbase-abi-5-15-2 ale nie da się go zainstalować

Poszperałem i znalazłem info. że qtbase-abi-5-15-2 jest w pakiecie libqt5core5a (Qt 5 core module).
Mam ten pakiet zainstalowany z tym, że ja mam chyba nowszą wersje 5.15.8+dfsg-3
Szukał informacji w necie ale nie jestem pewny czy jak zacznę sam grzebać to nie zrobię więcej szkody w systemie niż pożytku.

perestoo

Próbowałem też zainstalować ze źródeł wg strony
https://www.qcad.org/en/component/content/article/78-qcad/111-qcad-compilation-from-sources#linux

i też utknąłem jn
root@perestoo-desk20230328:/home/prs2303/Pobrane/qcad# qmake -project -r CONFIG+=ractivated
root@perestoo-desk20230328:/home/prs2303/Pobrane/qcad# make release
make: *** Brak reguł do wykonania obiektu 'release'. Stop.
root@perestoo-desk20230328:/home/prs2303/Pobrane/qcad# qmake -r CONFIG+=ractivated
Info: creating stash file /home/prs2303/Pobrane/qcad/.qmake.stash
Project ERROR: Unknown module(s) in QT: core gui

Ewidentnie jest problem z QT, napisze do producenta, może coś zaradzi.
Zmieniam temat żeby było bardziej aktualnie.

perestoo

Po próbie zainstalowania ze źródeł. Poszperałem jeszcze raz na ich stronie i znalazłem wersje dla QT 5.14 (wspierającą Waylanda). Tym razem udało się zainstalować z pliku .run jako zwykły user (instalacja jako root niby się udała (wg terminala) ale programu nigdzie nie było.
Chyba wcześniej już próbowałem zainstalować tą wersję ale mi się nie udało i teraz nie wiem czy robiłem to tylko jako root a nie zwykły user czy pomogło zainstalowanie qt-opensource-linux-x64-5.13.2 który był potrzebny do instalacji ze źródeł. Tak czy inaczej działa, zamykam.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum